Мстислав Удатний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мстислав Удатний
Мстислав II Удатний.jpg
Мстислав Удатний
Князь Галицький
Початок правління: 1219
Кінець правління: 1228
Попередник: Коломан II
Наступник: Андрій Андрійович
Дата народження: не відомо
Дата смерті: 1228
Місце смерті: Торчеськ
Дружина: Марія
Діти: Василь, Ростислава, Олена, Ганна
Династія: Рюриковичі
Батько: Мстислав Хоробрий
Мстислав II Удатний (зліва) і Данило I Галицький (справа)

Мстислав Мстиславич Удатний (? — 1228) — князь торопецький, новгородський, галицький і торчеський з династії Рюриковичів. Прозваний «Удатним» за військову доблесть.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Мстислав брав участь у походах 1193 і 1203 руських князів проти половців. В 1212 і 1214 він здійснив вдалі походи на чудь і проти лівонських рицарів. Вів боротьбу з володимиро-суздальським князем Всеволодом III Велике Гніздо і в 1216 розгромив війська його синів на річці Липиці (див. Повість про битву на Липиці).

У 1219 Мстислав був запрошений боярами князювати у Галицьку землю. Проте незабаром наступ об'єднаних польсько-угорських сил змусив його залишити Галич. Уклавши воєнний союз з волинським князем Данилом Галицьким, половецьким ханом Котяном, Мстислав Удатний 23 травня 1221 розгромив угорські війська на чолі з Коломаном біля Галича і повернувся на галицький престол. Він був організатором походу руських князів проти монголів у 1223 році, який завершився жорстокою поразкою русі на Калці. Під час походу Мстислав Удатний очолював авангард князівських військ.

У 1227 він видав свою дочку Марію заміж за угорського королевича Андрія, якому згодом передав всю владу над Галицькою землею. У 12271228 роках князював у Торчеську.

У 1228 році в дорозі з Торчеська до Києва Мстислав занедужав і помер, встигнувши постригтися в схиму за тодішнім звичаєм благочестивих князів. За відомостями польського історика тіло його було поховане в Києві, у церкві святого Христа, ним спорудженій. Тепер цієї церкви немає, і де могила Мстиславова — невідомо.

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Коломан II
Alex K Halych 2.svg Князь галицький
1219-1228
Alex K Halych 2.svg Наступник
Андрій Андрійович