Мунго Парк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мунго Парк

Мунго Парк (англ. Mungo Park [ˈmʌŋgoʊ ˈpɑːk][1], 1771-1806) - шотландський мандрівник по Африці, одним з перших намагався розгадати загадку р. Нігер.

Молоді роки[ред.ред. код]

Народився 10 вересня 1771 року у м.Фаулшилз (Нижня Шотландія). Вчився на медичному факультеті Едінбурзького университету. В якості судового лікаря ходив на англійських військових суднах. Мунго Парк побував на Суматрі, в Індії. У 1794 році Парк почув, що Англійське географічне товариство сприянню відкриття внутрішніх областей Африки організує чергову експедицію. Він відразу запропонував органзіторам свої послуги. До того часу Мунго Парк вже мав репутацію вченого.

Африка[ред.ред. код]

Подорожі Мунго Парка

Метою експедиції було виявити гирло та витоки ріки Нігер, встановити напрямок її течії, а також знайти легендарне місто Тимбукту - центр африканської торгівлі в цьому регіоні. На організацію подорожі було спрямовано 200 фунтів стерлінгів. Мунго Парку надали двох віслюків, лошадь, кішеньковий секстант, компас та термометр. Супроводжували його три негри.

Перша подорож Парка розпочалася 22 травня 1795 року з Портсмуту. Прибувши до африканського порту Йїллифей, Мунго Парк пересів на маленьке судно й пішов уверх по річці Гамбія. Але незабаром він підхопив лихоманку. Довелося два місяці провести у Пизації у торгівця рабами. За цей час Мунго Парк вивчив мову місцевого племені мандиганів. Напочатку грудня Парк знову розпочав подорож. На цей раз верхи. Мандрівник спокійно пройшов через землі мандриганів. У місті Медина король Джатта надав йому харчів та вільний пропуск через свої землі. Також гарно повелися до Мунго Парка у королівстві Бонду - маленькій державі між ріками Гамбія й Сенегал.

Після цього почали виникати труднощі. У королівстві Каяга на загін Парка напали розбійники й пограбували їх. Король Каарти Даїзі Куррабі відмовився пропустити мандрівника через свої землі. Це було викликано турботою про іноземця. Перед цим король сусідньої з Каартой держави - Бамбарри - прислав Даїзі Куррабі знак війни - залізні сандалі. Й Даїзі турбувався за життя Мунго Парка. Тоді шотландець вирішив йти в обхід королівства Бамбарра через землі маврів. В першому мавританському місті - Діні - його знову пограбували. Після цього негр-провідник відмовився йти з Мунго Парком далі. Незабаром Парка схопили за наказом короля Алі. Його улюблина дружина - Фатима - побажала побачити європейця. Тут до того часу не було жодного європейця. Коли Мунго Парк прибув у королівське шатро, його розглядали як якусь незвичайну істоту. Король Алі вирішив вбити Мунго, відсекти руку або виколоти очі. Але мандрівника врятувало те, що дружина Алі Фатима ще не прибула, яка захистила Мунго Парка. Незабаром тому вдалося втекти. Після тяжкого переходу він добрався до королівства Каарта. Відновивши сили, Мунго Парк попрямував далі й 20 липня 1796 року неподалік м. Сегу він побачив ріку Нігер. Мунго Парк зауважив, що ріка мала східний напрямок течії. До того часу європейські вчені були впевнені, що Нігер має західний напрямок течії. Після цього парк вирушив униз по течії. Тут він потрапив до королівства Бамбарра, король якого надав йому королівського посланця-провідника та 5 тисяч курисів - просвірлених мушль каурі (грошей африканських племене). Але Мунго Парк знову захворів на лихоманку. Тому дізнавшись усе про нижню течію ріки Нігер, він 30 липня 1796 року повернув назад. З великими труднощями Мунго Парк 22 грудня 1797 року повернувся до Лондона. Подорож зайняла 2 роки й 7 місяців.

Після поверненя Мунго Парк продовжив займатися лікарською практикою, а також написав книгу про свою подорож.

У 1805 році він запропонував Африканському товариству проект ще однієї подорожі по нігеру. Було вирішено відправити військову експедицію з метою розширення англійського впливу на райони Середнього Судану.

Похід розпочався у січні 1805 року. Парку надали 5 тисяч фунтів стерлінгів. Загін складався з 40 європейців, лікаря, художника, 4 теслярів, 35 солдатів. Рух по Африці експедиція розпочала у травні. Це був сезон дощів - найгірший період для подорожі. На шляху місцеве населення зустріло загін вороже. До цього значна частина людей страждала через лихоманку. Коли Мунго Парк дістався до Нігера, він мав лише 6 солдатів й 1 тесляра. Шлях по річці почали на пірогах, але у м. Бамако з двох човнів побудували судно. У листопаді експедиція вирушила далі. Тут Мунго Парк довідався, що Нігер повертає на південь. Цю інформацію разом із малюнками Парк відправив на узбережжя разом з негром Ісааком. Судно ж, на якому рухалися члени експедиції дісталося міста Бусса. Тут Парк наказав відкрити вогонь по туземцям, хоча на те не було жодної підстави. Це ще більше погіршило ставлення місцевого населення до європейців. Наприкінці 1806 року перед погорами загін було атаковано. Мунго Парк стрибнув у річку, де й потонув.

Джерела[ред.ред. код]

  • Quoted in K. Lupton, Mungo Park the African Traveler, Oxford University Press, 1979

Примітки[ред.ред. код]

  1. Вимова на AudioEnglish.net