Мурад Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мурад Ґерай (16271696) — кримський хан у 16781683 рр. з династії Ґераїв, наступник Селіма I Ґерая, попередник Хаджі II Ґерая. Син Мубарека Ґерая, онук Селямета I Ґерая. Був нуреддином за Мехмеда IV Ґерая, потім жив в Туреччині.

Прийшовши до влади, здійснив незвичайну реформу. Для того, щоб укріпити державність Кримського ханства і вивести внутрішнє життя ханства з-під надмірного впливу Туреччини, Мурад Ґерай вирішив відродити стародавні тюркські звичаї в державному житті країни. З цією метою хан кардинальним чином змінив судову систему.

Судові установи, що існували в Кримському ханстві доти, були в значній мірі незалежні від хана, і підпорядковувалися муфтію, що призначався із Стамбулу. Мурад Ґерай замінив шаріатський суд судом тере (тере, яса) і заснував нову посаду верховного судді — тере-баши.

Цей захід був неоднозначно сприйнятий в Криму (і негативно в Туреччині), але в цілому підтримане кримцями, особливо родовою знаттю, чиї привілеї визначалися якраз не шаріатом, а старовинними звичаями. Завдяки відродженню стародавніх традицій хан отримав підтримку з боку знатних родів.

Реформуючи внутрішнє життя країни, в зовнішній політиці не суперечив курсу Туреччини. Ходив у військові походи за наказом султана, сприяв висновку в 1681 р. миру між Стамбулом і Москвою.

У 1683 р. відчужений від престолу. Не зважаючи на небажання жителів Криму позбуватися шанованого ними хана і їх готовність захищати його перед турками, він підкорився султанському указу і відправився на проживання до Туреччини, де прожив ще 13 років.

Похований в селищі Сарадж-елі в європейській частині Туреччини.

Література[ред.ред. код]

  • Гайворонский Алексей. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003

Посилання[ред.ред. код]