Мій сусід Тоторо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мій сусід Тоторо
となりのトトロ
My Neighbor Totoro.jpg
Жанр аніме
Режисер Міядзакі Хаяо
Сценарист Міядзакі Хаяо
Композитор Хісаіші Джо
Кінокомпанія Студія Ґіблі
Тривалість  86 хвилин
Мова  японська
Країна  Японія Японія
Рік  1988
IMDb ID 0096283

Мій сусід Тоторо (яп. となりのトトロ, тонарі но тоторо, «сусід Тоторо»; англ. My Neighbor Totoro) — японський анімаційний фільм студії Ґіблі 1988 року. Режисер і автор сценарію Міядзакі Хаяо. Картина розповідає про пригоди японської сім'ї та її зустріч із кумедними істотами тоторо.

Короткий опис[ред.ред. код]

"Мій сусід Тоторо" був створений Міядзакі Хаяо з метою представити втрачену через економічні досягнення природу Японії, а також розкрити дивний дитячий світ страхів та уяви, який можуть бачити лише малюки. Фільм здобув велику популярність у Японії і перетворив його режисера на загальновизнаного національного мультиплікатора Японії.

Аніме було представлено вперше 16 квітня 1988 року в Японії. За перші місяці стрічку переглянуло 800 000 глядачів. Втім її оцінки були прохолодними. Негативно сприйняли «Тоторо» фани аніме та анімаційні критики. Проте дуже позитивну оцінку картині за оригінальний та сентиментальний світ Міядзакі дали кінокритики, які зазвичай зневажали мультиплікаційне мистецтво. Саме завдяки цим теплим відгукам стрічка зайняла того ж року 1 місце серед «10 найкращих фільмів Японії». У квітні 1989 «Тоторо» було показано по японському телебаченню, що збільшило кількість симпатиків картини серед різних вікових груп Японії. Випуск стрічки на DVD у 2001 році побив усі рекорди продаж у країні. Твір Міядзакі здобув славу приємного сімейного кіно.

У 2002 році було випущено продовження «Тоторо» — «Мей і Кошеня-автобус», аніме для Музею студії Ґіблі.

Головні герої[ред.ред. код]

 • Люди
 • Кусакабе Сацукі (草壁サツキ) — 11-річна дівчинка. Старша сестра Мей, учениця 6 класу початкової школи.
 • Кусакабе Мей (草壁メイ) — 4-річна молодша сестра Сацукі. Дуже непосидюча і всюди шукає пригод на свою голову.
 • Кусакабе Тацуо (草壁達夫)— батько обох дівчат, викладач антропології та археології в Токійському університеті.
 • Кусакабе Ясуко (草壁靖子) — мати обох дівчат, хвора на туберкульоз. Перебуває на лікуванні у лікарні.
 • Оґакі Канта (大垣寛太) — 11-річний хлопець, сусід сім'ї Кусакабе, якому подабається Сацукі. Це прототип самого Міядзакі.
 • Бабуся (お祖母ちゃん) — бабуся Канти, час від часу доглядає за доньками і домом Кусакабе, за відсутності їхнього батька.
 • Фантастичні істоти
 • Великий Тоторо або Міміндзуку (大トトロ або ミミンズク) — 3-метровий пухнастий і дружелюбний дух лісу сірого і білого кольору, що живе у великому камфорному дереві поблизу синтоїстського святилища. Ім'я «тоторо» він отримав від малечі Мей, яка неправильно вимовила японське слово троль — торору.
 • Середній Тоторо або Дзуку (中トトロ або ズク) — невеликй тоторо, який живе разом із великим.
 • Тоторо-малюк або Міні (チビトトロ або ミニ) — маленький тоторо, який мешкає з іншими двома. На відміну від старших соплемінників, весь вкритий білим пухом. Час від часу займається збором жолудів.
 • Кіт-автобус або Котобус (猫バス) — величезний кіт, який має властивість перетворюватися на автобус.

Короткий зміст[ред.ред. код]

Японія 1950-х років. Професор Токійського університету Кусакабе Тацуо і його дві доньки — Сацукі та Мей — переїхали до японського села, щоб бути ближче до шпиталю, де перебуває їхня мати. Новий дім Кусакабе — старий будинок біля японського святилища. Сацукі та Мей виявляють у своєму домі дивних істот, схожих на пухнасті чорні кульки - «сажистиків» (японських духів покинутих будинків "сусуватарі"-"煤渡", дослівно "мандруюча сажа").

Одного дня молодша Мей гралася надворі і помітила двох малих тоторо, які збирали жолуді. Погоня за ними привела 4-річну дівчинку до величезної криптомерії (камфорне дерево). Під її кореневищем Мей знайшла велике дупло і ненароком провалилась у нього, впавши до печери великого Тоторо - «хранителя лісу», на животі якого Мей і заснула. Прокинувшсь, вона опинилася вдома і розповіла старшій сестрі та батькові про побачене.

Наступного дня, Сацукі вперше зустріла Тоторо на автобусній зупиці, чекаючи на батька. Ішов дощ, тому вона запропонувала Тоторо парасольку. Той дуже зрадів і подарував дівчаткам пакуночок з насінням. Узявши із собою парасольку, Тоторо викликав свого котобуса і поїхав у своїх справах.

Сацукі та Мей посадили подаровані насінини, але вони не проростали декілька днів. Якось вночі вони обидві прокинулись і побачили усіх трьох тоторо, що танцювали навколо їхніх саджанців. Дівчатка приєналися до тієї трійці, і на диво горіхи вмить виросли весочезними деревами. Тоторо взяли Сацукі і Мей на верхівку дерева й співали всю ніч, виграючи на сопілці (окаріна オカリナ). Коли дівчата прокинулись, дерев не було, але їхнє насіння справді проросло.

Остання зустріч з Тоторо трапилась під час блукань Мей, яка вирішила самотужки відвідати хвору матір у шпиталі, коли дізналася що її не випишуть раніше, ніж передбачалося. Маля в дорозі загубилося і переполошило все село. Тоторо прибув на допомогу Сацукі, яка шукала свою сестру. Скориставшись котобусом, обидві дівчинки знайшли одна одну і, потайки від очей дорослих, відвідали мамин шпиталь.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]