Міндовг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Міндовг І
Dei Gra Rex Litowie
Mendog 1578.png
Міндовг І, гравюра з «Опису європейської Сарматії» 1578 р.
1-й Король Литви
Правління 1251-1263
Коронація 6 липня 1253
Попередник не було
Наступник Гедимін
Інші титули Великий князь Литовський
Біографічні дані
Дата народження бл. 1203
Дата смерті 1263
Дружина Морта
Діти Войшелк
Династія Міндовги
Батько Рингольд
[[Файл:герб «Погоня»|100px]]

Міндо́вг I (Мі́ндовг, Мі́ндаугас, Ме́ндог, Мендовг біл. Міндоўг, лит. Mindaugas, пол. Mendog), *бл.1203 — †1263) — засновник Литовської держави, Великий князь Литовський (лит. Didysis Kunigaikštis, біл. Вялікі князь) з 30-х років XIII ст., перший і єдиний литовський король (лит. karalius, біл. кароль) з 1253. Засновник династії Міндовговичів.

Життєпис[ред.ред. код]

Згідно з деякими середньовічними джерелами, в ньому текла кров Рюриковичів з Києва, а також деяких шляхетських родів Стародавнього Риму, які в часи падіння Західної Римської Імперії, тікаючи від засилля варварів, переселилися на Балтику[1].

Памятник Міндовгу в Старому Арсеналі у Вільнюсі
Уявний образ Міндовга в праці Алесандро Гваньїні «Опис європейської Сарматії» (1578)

.

Упродовж 1230-1240 об'єднав під своєю владою більшу частину литовських земель (Жемайтійську, Нальшанську, Делтувську та ін.). У боротьбі проти Лівонського ордену спирався на підтримку куршів, земгалів, лівів, естів. 1244 року здійснив похід проти орденських військ у Курсу. 1250 року уклав з ним компромісну угоду.

збережена печатка Мідовга

1251 року прийняв католицтво, 1253-го — коронований папою Іннокентієм IV. У той же час збирав сили для боротьби проти Ордену. Між 1250 та 1253 роками вів війну з Данилом I Галицьким. 1251 року вигнаний Міндовгом з Литви князь Товтивіл, який при підтримці Данила і свого дядька Вікінта провів невдалий похід проти Міндовга в Литву, взявши його в облогу в замку Ворута. Міндовг витримав облогу, вранці рицарські арбалетники завдали удару, який змусив Товтивіла зняти облогу і відступити в Жемайтію. Того ж року Міндовг провів у відповідь похід в Жемайтію і взяв в облогу місто Твиреметь — столицю Вікінта. Після завершення воєнних дій, уклав з Данилом Галицьким мирний договір, за яким відпускав йому Чорну Русь з Новгородком. Уклав військовий союз з Галицько-Волинським князівством, спрямований проти монголо-татар, який близько 1253 року було скріплено зарученням сина Данила Шварна з дочкою Міндовга. У 12551256 (за іншими даними, 1258) Міндовг, розірвавши союзницькі відносини з Данилом Галицьким, вів воєнні дії проти Галицько-Волинської держави і захопив Чорну Русь з містами Гродно, Волковиськ, Слонім і Новгородок. У цій війні загинув князь Роман Данилович.

1248 р. Стратегічні замки Міндгауса

13 липня 1260 року литовське військо, очолене Міндовгом I, розбило об'єднане військо Лівонського і Тевтонського орденів біля озера Битва біля озера Дурбе. Міндовг зрікся католицтва. 1262 року уклав союз із Олександром I Невським, спрямований проти Лівонського ордену. Був убитий разом з двома синами внаслідок змови литовських князів (М. Стрийковський називає однією з причин вбивства залицяння Міндовга до заміжньої сестри померлої дружини[2].

Печать Міндовга[ред.ред. код]

печатка Міндовга з гербом «Погоня» та текстом слов'янськими рунами: "Свою печать князь Міндоуг ставить"[3][4][5][6][7]

Єдине відоме прижиттєве зображення Міндовга збереглося на печатці, підвішеній до договору між Міндовгом і Тевтонським орденом від жовтня 1255 про передачі останньому Селон. При цьому печатка збереглася фрагментарно — легенда практично повністю відсутня, помітні лише хрест, що означає початок напису і елемент однієї букви, з однаковою ймовірністю читається як латинські M, D або SI. За деякими даними, договір, а значить і печатка, можуть бути підробкою Тевтонського ордена.

Детальний опис печатки було виконано папським легатом в травні 1393. Відповідно до опису, легенда друку свідчила «MYNDOUWE DEI GRA REX LITOWIE» («Мінді Божою милістю король Литовії»), а сама вона була причеплена до документа білим і жовтим шнурком, в той час як на збереженому оригіналі шнурок білого і синього кольорів. Порожнє поле друку заповнене візерунком у вигляді готичної ромбовидної решітки. Литовський геральдист і сфрагіст Едвардас Римша вказує на те, що, цей декоративний елемент з'явився на європейських печатках тільки в XIV столітті. Таким чином, на думку дослідника, друк є підробкою, створеною щонайменше через півстоліття після укладення акту.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Походження Гольшанських
  2. Стрийковський М. Хроніка польська, литовська, жмудська і всієї Русі. — Варшава,1846. Т.1. — 392 с. (пол.) с. 298.
  3. Ластовский В. У., "Короткая история Беларуси", г. Вильна, 1910 г. (рос.)
  4. Румынцева В., "Эмблемы земель и гербы городов Левобережной Украины..."; статья О. Рево "Гербы городов Виленской губернии". // Наука и жизнь, №6, 1999 г. (рос.)
  5. Сокол-Кутыловский О. Л., «Славянская руническая надпись на печати князя Миндовга», Рис. 1 // «Академия Тринитаризма», г. Москва, Эл. № 77-6567, публ. 14018, 17.11.2006 г. (рос.)
  6. ИСТОРИЯ ГЕРБА БЕЛАРУСИ (рос.)
  7. Великое княжество Литовское (рос.)

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Вілігайло
Arms of Gediminaičiai dynasty Lithuania.svg Великий князь Литовський
1236-1263
Arms of Gediminaičiai dynasty Lithuania.svg Наступник
Тройнат
Попередник
Arms of Gediminaičiai dynasty Lithuania.svg Король Литви
1253-1263
Arms of Gediminaičiai dynasty Lithuania.svg Наступник
Гедимін