Місто-сад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мі́сто-сад — це місто, призначене для здорового життя і праці, розміром не більш того, щоб забезпечити повноцінне соціальне життя, оточений сільським ландшафтом. Ідеологом концепції був Ебенізер Говард.

Ідея міста-саду — з'єднати позитивні межі міста і села: вся його земля знаходиться в суспільному володінні або закріплюється за общиною.

Міста-Сади у Світі[ред.ред. код]


Міста-Сади в Україні[ред.ред. код]

  • Одеса. Селище товариства влаштування і облаштування селища «Самодопомога». Товариство було створене у 1911 році з метою придбання особняків у межах Одеського градоначальства[1], але згодом були придбані ділянки у районі 5-ї станції лінії «Великий Фонтан», де було створене селище котеджів у концепції міста-саду. Одним з ідеологів селища був інженер-будівник Михайло Рафаілович Шапіро, який у 1913 році у Одеському відділенні Російського Імператорського Технічного товариства зробив доповідь «Сади-міста». У 1913 році товариство мало 142 ділянки[2]. Проекти котеджів виконувались одеськими архітекторами А.Б. Мінкусом, М.І Лінецьким, Л.Л. Влодеком, Ю.М. Дмитренко, С.А. Ландесманом, громадянським інженером А.М. Клепініним та інженером Л.Б. Бєлкіним. Після революції на базі селища було створено дитяче містечко ім. Комінтерну, у ІІ-й половині ХХ ст. коттеджі знову передали міським жителям, але вже з 1960-х років значна частина селища була знищена, на колишній території селища з'явилася багатоповерхова забудова.

Див. також[ред.ред. код]


Джерела[ред.ред. код]

  • Гутнов А., Глазычев В. Мир архитектуры: Лицо города. Москва, «Молодая гвардия», 1990, ISBN 5-235-00487-6
  • Тимофієнко В. І. Зодчі України кінця XVIII — початку XX століть: Біографічний довідник / В. І. Тимофієнко. — К.: НДІТІАМ, 1999. — 477 с.
    • Вся Одесса : адресная и справочная книга всей Одессы с отделом Одесский уезд на 1912 год. – Год издания 2-й. – Одесса : издательство «Одесския новости», 1912 — С. 164
    • Вся Одесса : адресная и справочная книга всей Одессы с отделом Одесский уезд на 1914 г. – Год издания 4-й. – Одесса : издательство «Одесския новости» ; типография «Порядок», 1914. — С. 167