Наваратрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Наваратрі
Наваратрі
Дев'ять форм Дурги
Ким святкується Індуїсти, особливо шайвісти і шактисти
Дата вересень-листопад
Традиції піст, пуджа

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Навара́трі, або Навратрас (санскр. नवरात्रि, бенг. নবরাত্রি) — індуїстське релігійне свято. Дата визначається по індуїстському місячному календарю. В залежності від місцевості Індії Наваратрі святкують один, два або чотири рази на рік, із різними обрядами і об'єктами поклоніння. В перекладі з санскриту слово «наваратрі» означає «дев'ять ночей».

Поклоніння під час фестивалю[ред.ред. код]

В ході цього свята, яке продовжується десять днів і дев'ять ночей, індуїсти вклоняються Навадурга — дев'яти іпостасям Шакті/Деві — жіночій формі Бога, яка часто ототожнюється з дружиною Шиви[1][2]:

  • Шайлапутрі (або Шаїлпутрі) зображується верхи на бику, із квіткою лотоса і тризубом
  • Брахмачаріні зображується з чотками і посудиною води у руках, символізує набожність
  • Чандрагханта зображується верхи на тигрі із золотистою шкірою, десятьма руками, трьома очима. Двома руками вона благословляє віруючих, а в інших тримає зброю
  • Кушманда зображується з вісьмома руками і верхи на тигрі, тримає чотки і зброю
  • Скандамата зображується верхи на тигрі поряд із Скандою
  • Катьяяні зображується верхи на леві з трьома очима, вісьмома руками, у яких тримає зброю, і золотистою шкірою
  • Каларатрі (також Каал Ратрі або Шубхамкарі) зображується чорношкірою з густим волоссям і трьома очима, верхи на віслюку, тримає смолоскип і сокиру
  • Махагаурі зображується у вигляді спокійної молодої вродливої жінки із чотирма руками у білому одязі верхи на бику, у руках тримає барабан і тризуб
  • Сіддхідхатрі зображується сидячі на тигрі або лотосі, має чотири руки

Зміст свята[ред.ред. код]

Під час Наваратрі віряни промовляють спеціальні мантри, присвячені божественній матері, дотримуються посту, не миються з милом і не голяться (чоловіки). На десятий день влаштовується велике свято і обід з 56 страв. У південній Індії цей день називають Дасара, у північній — Віджая-дашамі.

Наваратрі вважається одним з найважливіших Ведичних свят. Наваратрі називають також днями Божественної матері. Свято починається в перший день місяця Ашвін і триває дев'ять днів - звідси Дев'ять ночей осені , під час яких вшановується Божественна Мати , або Богиня ( Деві ) . Божественна Мати постає Одним єдиним цілим , але вона шанується в трьох формах - як Дурга , як Лакшмі і як Сарасваті . Божественна Мати є Матір'ю всього всесвіту , а всі люди - її дітьми .

Протягом перших трьох днів Наваратрі робиться акцент на видаленні більш грубих , поверхневих перешкод за допомогою Богині Дурги . Серце людини забруднено гнівом , жадібністю , ненавистю , пристрастю ( пожадливістю ) , гордістю , ревнощами і тому подібним . Ці « загарбники » серця повинні бути усунені , а серце очищено . Дурга постає войовничею богинею, яка знаходиться в постійному протиборстві зі злом.

Протягом наступних трьох днів Наваратрі вшановується та ж сама Деві в Її творчому аспекті - Богиня Лакшмі . Що стоїть на розквітлому лотосі і що тримає квіти лотоса в руках , Лакшмі символізує розкриття . Вона є втіленням м'якості , гармонії і досконалості , і людина пізнає Її прихильність у вигляді матеріального і духовного успіху і процвітання. Лакшмі підтримує і живить творче вираження душі . Дурга знищує старі останки старих вад - Лакшмі дає чесноти. Дурга виконує хірургічну операцію , видаляючи хвору частину розуму , - Лакшмі виконує загоєння .

Останні три ночі Наваратрі присвячені шануванню Богині Сарасваті , яка дарує мудрість . Сарасваті приходить , щоб зробити нас просвітленими , показуючи нам приховане : невиявлені сили і потенційне багатство душі . Сарасваті - Богиня Мудрості - дозволяє нам йти поза перепони нашого его і випробувати трансцендентний вимір . Творчі здібності починають розгортатися . Сарасваті знищує невігластво і показує сяйво і велич свідомості. Кульмінаційний момент шанування Деві - досягнення реалізації «Я» - символізується святкуванням Віджайя - Дашамі , святкуванням остаточної перемоги Деві над усіма демонами в десятий день Наваратрі .

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]