Надземля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Надземля 55 Cancri e з масою 8,63 ± 0,35 мас Землі. Відкрита у 2004 р.

Надземля - клас планет, маса яких перевищує масу Землі, але значно менше маси газових гігантів. Термін «надземля» описує виключно масу планети, але не залежить від ступеня її близькості до своєї зірки або будь-яких інших критеріїв.

Зазвичай під надземлею розуміють кам'яну планету земного типу, що складається з кам'яних порід і за будовою подібна до Землі. Планет цього типу в нашій Сонячній системі немає, найбільша планета земної групи в нашій Сонячній системі - Земля. Інша планета - Уран, що має майже 14,5 мас Землі, не відноситься до надземлі. Під надземлею розуміють планету з масою 1-10 мас Землі (в інших джерелах - 5-10 мас Землі). Планети цього типу були виявлені порівняно недавно в інших зоряних системах. Надземлі мають невелику масу, і їх важко виявити доплеровською спектроскопією. Найкращий спосіб пошуку планет такого типу - гравітаційне мікролінзування.

Межа між надземлею і газовими гігантами типу Нептуна нечітка, і оцінюється приблизно в 10 мас Землі. Як приклад такої прикордонної планети можна привести Мю Жертовника c (маса - 10,5 мас Землі). Можливі властивості таких планет були теоретично розраховані, але прямих спостережень не було.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]