Напівхордові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Напівхордові
Saccoglossus
Saccoglossus
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
- Двобічно-симетричні (Bilateralia)
- Вториннороті (Deuterostomia)
Тип: Hemichordata
Класи
Посилання
ITIS logo.jpg ITIS: 158616
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 10219
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hemichordata

Напівхо́рдові (Hemichordata, від грец. ἡμι- — половина та χορδή — струна) — тип двобічно-симетричних вторинноротих тварин. Одні з найпримітивніших вторинноротих.

Відомо близько 120 видів в 2 сучасних класах[1]. Всі живуть в морях, де ведуть риючий чи прикріплений спосіб життя. Декотрі формують колонії. Серед викопних форм відомі планктонні (частина граптолітів).

Відомі з кембрію. До напівхордових належать граптоліти — велика палеозойська група тварин, яку зближують з перистозяберними.

Особливості[ред.ред. код]

  • Двобічно-симетричні целомічні тварини, що складаються з трьох сегментів: хоботок, комірець, тулуб. У кожному з них наявні власні целомічні мішки: непарний в хоботку і парні в комірці і тулубі. Передній і середній целоми відкриваються назовні за допомогою целомодуктів, задні целомічні мішки — замкнені.
  • Характерна риса — розвиток нотохорда — невеликого сліпого виросту кишківника, що підтримує хоботок.
  • Ще одна риса, спільна з хордовими — наявність парних метамерних зябрових щілин, якими кишківник сполучається з зовнішнім середовищем.
  • Нервова система — черевний і спинний тяжі.
  • Кровоносна система складається з поздовжніх спинної і черевної кровоносних судин. Особливе розширення спинної судини в основі хоботка формує центральну лакуну, до якої прилягає пульсуючий мішечок перикардію.

Класифікація[ред.ред. код]

Близько 100 сучасних видів напівхордових розділяють на два класи:

Третій клас, граптоліти, що довгий час помилково зараховувався до типу Кишковопорожнинні (Coelenterata), - велика палеозойська група викопних організмів.

Примітки[ред.ред. код]