Нафтовидобування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Oil well.jpg

Нафтовидобува́ння (англ. oil production, нім. Erdölgewinnung f) - технологічний процес видобування нафти і супутних нафтових газів із земних надр, збирання цих продуктів і попереднє очищення їх від води та твердих домішок.

Основні способи нафтовидобування: фонтанний (з використанням природного фонтанування нафти), компресорний і глибинонасосний (найпоширеніший - із застосуванням занурених у бурову свердловину штангових та інших насосів).

Промисловий видобуток нафти в УкраїніГаличині) розпочався з 1853 р., а першу нафту механізованим способом (із свердловини) одержано 1861 р. у м. Бориславі на Прикарпатті.

Збирання видобутої нафти[ред.ред. код]

ЗБИРАННЯ ВИДОБУВНОЇ НАФТИ – процес транспортування по трубопроводах нафти, води і газу (нафти видобувної) від свердловин до центрального збірного пункту.

Підготовка видобувної нафти[ред.ред. код]

Процес отримування товарної продукції на нафтовому промислі, який включає технологічні процеси сепарації, стабілізації, зневоднення (деемульсації) і знесолення нафти, очищення стічної води від емульгованої нафти і механічних домішок (шламу), а також осушування (від водяної пари) і очищення (від сірководню і діоксиду вуглецю) нафтового газу.

В сепараторах з видобутої нафти відокремлюють супутний газ і тверді домішки, на спеціальних установках її обезводнюють і знесолюють, після чого перекачують по нафтопроводах за призначенням.

Фактори у нафтовидобуванні[ред.ред. код]

ФАКТОР ВОДНИЙ – у нафтовидобуванні – відношення об'єму вилученої із покладу води до об'єму вилученої нафти за нормальних чи стандартних умов (накопичений з початку розробки покладу, за рік, за місяць, за добу).

ФАКТОР ГАЗОВИЙ – у газо- і нафтовидобуванні – відношення об'єму видобутого природного газу до об'єму видобутої нафти за нормальних умов (накопичений з початку розробки, за рік, за місяць, за добу).

ФАКТОР ГАЗОКОНДЕНСАТНИЙ – у газовидобуванні – відношення об'єму видобутого газоконденсату до об'єму видобутого природного газу за нормальних чи стандартних умов (накопичений з початку розробки покладу, за рік, за місяць, за добу).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Історія нафти в Галичині


Гірнича справа Це незавершена стаття з гірництва.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.