Національна бібліотека Норвегії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Національна бібліотека Норвегії
Nasjonalbiblioteket
Nasjonalbiblioteket.JPG

Вхід до бібліотеки
Засновано 1988
Зібрання
Обсяг фондів 2,9 млн книг
Інші відомості
Бюджет 280 млн крон (30 млн євро) (2005)
Штат 350
Веб-сайт http://www.nb.no/

Національна бібліотека Норвегії (норв. Nasjonalbiblioteket) — головна наукова бібліотека Норвегії, розташована в місті Осло. Національна бібліотека Норвегії одержує обов'язковий примірник всіх публікацій, що з'являються друком в Норвегії. Бібліотека була заснована в 1988 році.

Історія[ред.ред. код]

Історія національної бібліотеки Норвегії тісно пов'язана з історією самої держави, яка здобула незалежність лише в 1905 році, вийшовши з союзу зі Швецією. У 1815 році, після від'єднання від Данії, функції національної бібліотеки було надано бібліотеці університету Осло. З 1883 року почалася публікація національної бібліографії.

Врешті повноцінна національна бібліотека була створена лише в кінці XX століття — у 1988 році норвезький парламент проголосував за створення такої бібліотеки в століці країни Осло. У 1999 році університетська бібліотека була переформована й деякі відділи перейшли в підпорядкування до новоствореної національної бібліотеки. Врешті 15 серпня 2005 року було відкрито нове приміщення національної бібліотеки. З цієї нагоди в 2005 році саме в Осло проводився 71-ий конгрес Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ.

Фонди бібліотеки[ред.ред. код]

  • 2,9 млн книжок і журналів
  • 135 000 карт
  • 30 000 рукописів
  • 50 000 мікрофільмів
  • 200 000 оцифрованих зображень (онлайн)

До найдавніших документів бібліотеки належать Молитовник з Гедмарку (XIII ст.) та звід законів норвезького короля Магнуса Лагабетера (Магнуса VI) «Magnus Lagabøters Landslov» (XIV ст.) . Тут зберігаються рукописи та більшість листування норвезького письменника Генріка Ібсена, а також рукописи Кнута Гамсуна та його подружнє листування, придбане бібліотекою в 2002 році.

Колекції та філії[ред.ред. код]

У 1994 році функції національної бібліотеки перейшли з Бібліотеки університету Осло до новозаснованої бібліотеки, яка складається з двох корпусів.

У книгосховищі Національної бібліотеки Норвегії

Головний корпус розташований у центрі Осло (Drammensveien 42). Це колишні приміщення університетської бібліотеки. Вестибюль бібліотеки прикрашений фресками Густава Вігеланда.

Філія бібліотеки в Му-і-Рана, яка була створена в 1989 році, розташована за полярним колом. Мета спорудження цієї філії — використати сухий і холодний клімат заполяр'я для збереження обов'язкових примірників всіх публікацій з Норвегії. Книгосховище має 4 поверхи, де розташовано 45 км книжкових полиць.

Посилання[ред.ред. код]