Нерпа байкальська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Байкальська нерпа
Baikal seal 200507 hakone japan.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Справжні тюлені (Phocidae)
Рід: Нерпа (Pusa)
Вид: Байкальська нерпа
Біноміальна назва
Pusa sibirica
(Gmelin, 1788)
Синоніми
Phoca sibirica Gmelin, 1788
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Phoca sibirica
Commons-logo.svg Вікісховище: Phoca sibirica
ITIS logo.jpg ITIS: 622020
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 41676
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9719
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Phoca sibirica
Fossilworks: 106337[2] 106337[2]

Байка́льська не́рпа (Pusa sibirica) — єдиний у світі вид тюленя, який живе у прісній воді Байкалу. Належить до роду Звичайних (справжніх) тюленів сімейства Ластоногих класу Ссавців. Самці можуть бути довжиною до 1,8 м та масою 130-150 кг; самки за розміром менші, живуть до 55 років. Забарвлення покриву одноколірна, без плям.

  Максимальна глибина пірнання - 300 м, швидкість пересування у воді - 20-25 км / год, тривалість перебування під водою - 65 хв. 

Дітей нерпа народжує на березі, у сніговому лігві. Новонароджений тюлень має масу близько 3,0 кг.  Більша частина нерп народжується в середині березня. Діти мають хутро білого кольору, що дозволяє їм в перші тижні життя бути непомітними на снігу.

В червні, на берегах Ушканьїх островів можна побачити особливо багато нерп. На сході сонця нерпи починають масовий рух до островів.

Статистика[ред.ред. код]

Класифікація[ред.ред. код]

Байкальська нерпа за сучасною класифікацією відноситься до родини справжніх тюленів , роду Нерпа. Дослідники вважають, що байкальська нерпа виникла від спільного пращура з північним кольчатим тюленем. При цьому родоначальні форми цих двох видів пізніші, ніж каспійський тюлень.

Живлення[ред.ред. код]

Нерпа - іхтіофаг. Добовий раціон - 3-5 кг риби. Перетравлювання їжі в шлунку - 2-3 години. Живиться нерпа непромисловою рибою: голом'янкою, байкальським бичком, піщаною широколобкою. За рік доросла нерпа з'їдає до 1 т. риби.

Нерпа в цифрах[ред.ред. код]

Максимальна швидкість 20 − 25 км/г. Але з такою швидкістю вона пливе, коли тікає від небезпеки. У спокійних умовах пливе зі швидкістю 10 − 15 км/г.

За свідченнями рибалок, нерпа потрапляла до сітей на глибині до 200 м, але, як правило, вона заглиблюється на значно менші глибини. Нерпа знаходить їжу у добре освітленій зоні (25 — 30 м).

В експериментальних умовах, коли її утримували під водою, нерпа знаходилася там до 65 хв. (рекордний час). У природі буває під водою до 20 − 25 хв.- їй цього часу достатньо, щоб добути їжу або втекти від небезпеки.
Примітки[ред.ред. код]

  1. Cat Specialist Group (2002). Panthera pardus. 2006. Червоний Список Міжнародного Союзу Охорони Природи. IUCN 2006. www.iucnredlist.org. Переглянуто 12 May 2006. Database entry includes justification for why this species is of least concern
  2. а б в Fossilworks