Новодворська Валерія Іллівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Валерія Іллівна Новодворська
Валерия Ильинична Новодворская
Valeriya Novodvorskaya3.jpg
Дата народження: 17 травня 1950(1950-05-17) (63 роки)
Місце народження: Барановичі, Білоруська РСР, СРСР
Громадянство: Росія Росія, Грузія Грузія
Рід діяльності: політик, публіцист, дисидент

Вале́рія Іллі́вна Новодво́рська (рос. Валерия Ильинична Новодворская) (*17 травня 1950, Барановичі, Білоруська РСР, СРСР) — російський політик, публіцист, журналіст, дисидент, правозахисниця, засновник і голова партії «Демократичний Союз» (1988).

Біографія[ред.ред. код]

Після закінчення школи в Барановичах вступила на навчання до Інституту іноземних мов ім. Моріса Тореза за спеціальністю «перекладач і педагог» (відділення французької мови). У 1969 арештована за 70 статтею КК РРФСР (антирадянська агітація і пропаганда). За політичні погляди була репресована: з червня 1970 р. по лютий 1972 р. знаходилася на «примусовому лікуванні» в одому із закладів репресивної психіатрії СРСР з діагнозом «шизофренія, параноїдальний розвиток особистості». Після звільнення продовжувала розповсюджувати самвидав та заборонену літературу.

Продовжила навчання на вечірньому факультеті Московського обласного педагогічного інституту ім. Крупської. Закінчила навчання у 1977 р. Працювала вихователькою у дитячому санаторії, перекладачем у Московському медичному інституті. У 1978 р. продовжила політичну діяльність, стала співзасновницею «Вільного міжпрофесіонального об'єдннання трудящих». За участь в об'єднанні та за дисидентську діяльність переслідувалася у 1978, 1985 та 1986 рр.

У 1988 р. брала участь у створенні партії «Демократичний союз». У 1987–1991 рр. продовжила політичну діяльність, організовувала несанкціоновані мітинги, за що багаторазово арештовувалася. У вересні 1990 р. їй було висунуте звинувачення в образі гідності і честі Президента СРСР і в образі державного прапора СРСР. У 1991 р. була звинувачена і проти неї порушена кримінальна справа за звинуваченням в закликах до «повалення державної влади». Була заарештована, але звільнена після невдалого серпневого путчу 1991 р.

Певний час підтримувала реформи та політику президента Бориса Єльцина. Під час протистояння між парламентом і президентом у вересні 1993 р. організовувала мітинги на підтримку Єльцина. В жовтні того ж року невдало балотувалася до Державної Думи Росії. Пізніше виступала з критикою політики Росії в Чечні. У 1994, 1995, 1996 рр. за висловлювання в пресі звинувачувалася в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі і пропаганді громадянської війни. Висловлювала підтримку демократичним процесам в колишніх респуліках СРСР. У 1992 р. президентом Грузії Звіадом Гамсахурдія ій було надано громадянство Грузії.

В грудні 1995 р. балотувалася до Державної думи Росії у списку Партії економічної свободи. До парламенту не пройшла. Виступала з критикою політики президента Путіна.

Ставлення до подій в Україні[ред.ред. код]

На Євромайдані транслюється відеозвернення Новодворської до українського народу

Валерія Новодворська — одна з російських політиків, які привітали Помаранчеву революцію в Україні. 10 грудня 2004 Новодворська разом з іншими демократами Росії влаштувала «оранжевий» пікет біля пам'ятника Пушкіну в Москві. Вони всі були з апельсинами в руках, в оранжевому і, відповідно, підтримували українську революцію. За словами Новодворської[1]:

…Істерика Кремля — це ваша перемога. Україна відходить назавжди, і вони можуть лише їй солі на хвіст насипати.

У травні 2011 року Валерія Новодворська виступила з підтримкою дії ВО «Свобода» щодо львівських подій 9 травня 2011. Незважаючи на свій лібералізм, вона висловила сподівання, що націоналісти допоможуть Україні згадати свою історію та стати економічно сильною державою.

У грудні 2013 року Валерія Новодворська записала відеозвернення до українського народу, в якому висловлювала підтримку європейському вибору українців. Вона впевнена, що, чим швидше Україна звільнитися від впливу росіян, тим швидше Росія захоче «виплисти кудись»[2]. Відеозвернення транслювалося на Євромайдані 22 грудня 2013 р.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Вінстон Черчіль Це незавершена стаття про політичного діяча.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.