Ногайбаки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ногайбаки (тат. нагайбәкләр МФА: [nʌɣɑɪbæk]) — етнографічна група татар, що проживає здебільшого в Ногайбацькому і Чебаркульському районах Челябінської області. Мова — татарська. Віруючі — православні.

Чисельність — 9,6 тис. чоловік, з них в Челябінській області — 9,1 тис.(2002)

Походження[ред.ред. код]

Походження ногайбаків не встановлено. Одна теорія стверджує, що вони є ногайці. Інша теорія припускає, що вони є башкири, що були під владою ногайців. Третя теорія стверджує, що вони — угро-фіни, які перейшли на татарську мову і мешкали на кордоні з Казанським ханством. Найпопулярніша теорія в Татарстані є, що вони були служилими татарами у Казанському ханстві і були насильницькі хрещені Іваном Грозним і переселені до кордону Росії, між башкирами і казахами, для охорони кордону.

Історія[ред.ред. код]

Ногайбаки під назвою «Уфимських новохрещених» відомі з початку XVIII ст. На думку різних дослідників мають або ногайсько-кипчацьке, або казансько-татарське походження. До кінця XVIII століття вони жили у Верхньоуральському повіті: Ногайбацькій фортеці (у сучасного села Ногайбацьке в Челябінській області), селі Бакали і 12 селах. Окрім ногайбаків-козаків в цих селищах жили татари-тептярі, з якими у козаків існували інтенсивні шлюбні зв'язки.

Частина ногайбаків жила в козачих поселеннях Оренбурзького повіту: Підгірному Гір'ялі, Аллабайталі, Ільїнському, Неженському. На початку XX століття вони остаточно злилися з місцевим татарським населенням і перейшли в іслам. Ногайбаки ж колишнього Верхньоуфимського повіту зберегли свою самосвідомість, як окрему від татарської спільноти.

В Російський імперії ногайбаки станово входили входили в Оренбурзьке козацтво.

Ногайбацька кіннота брала участь у франко-російська війні 1812 року і в подальшому взятті Парижу. Після повернення заснували село Париж, на честь столиці Франції.

Дивись також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.