Нівелювання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нівелювання.JPG

Нівелювання (рос. нивелирование, англ. levelling, нім. Nivellieren n, Nivellierung f, Nivellement n, Abwägekunst f) –визначення перевищень між пунктами місцевості або гірничих виробок.

Загальні відомості[ред.ред. код]

В результаті нівелювання одержують відмітки або висоти пунктів та нівелірних знаків. Якщо відома висотна відмітка НА відносно рівневої поверхні для точки А, то в результаті геометричного нівелювання можна отримати висотну відмітку точки В за формулою

НВА+ hВА,

в якій перевищення hВА= b – a, де a і b відповідно – відліки по задній і передній нівелірних рейках при нівелюванні (напрям нівелювання на рисунку зліва направо).

Символом ГП (горизонт приладу) позначено висоту візирного променя нівеліра над рівневою поверхнею.

Нівелювання – один з видів геодезичних вимірювань, які проводять для створення висотної опорної геодезичної мережі і при топографічній зйомці, а також при вивченні фігури Землі. У цьому випадку визначають висоти або перевищення точок місцевості відносно деякої вибраної точки або над рівнем моря. Точки нівелювання закріпляють на місцевості реперами і марками. Створено державну нівелірну мережу високої точності.

Різновиди нівелювання[ред.ред. код]

За призначенням розрізняють технічне і загальнодержавне нівелювання. За точністю останнє поділяють на 4 класи (I, II, III, IV), за методами вимірювання розрізнюють нівелювання: геометричне, тригонометричне (геодезичне), барометричне, гідростатичне й автоматичне .

Н. геометричне – полягає у визначенні перевищень за допомогою горизонтального променя візування з застосуванням нівеліра і рейок.

Н. тригонометричне (геодезичне) – полягає у визначенні перевищень за допомогою похилого променя візування. Вимірюються кут нахилу або зенітна відстань візирного променя, похила віддаль (в тригонометричному Н.), висоти установки приладу і точки візування.

Н. гідростатичне – визначення перевищень виконується приладами, що діють на принципі сполучених посудин.

Н. барометричне – визначення перевищень здійснюється через вимірювання атмосферного тиску у визначених точках земної поверхні з урахуванням температури повітря.

Н. автоматичне – визначення відміток точок і побудова профілю місцевості або рейкових шляхів у гірничих виробках досягається за допомогою нівелірів-автоматів (механічних або електромеханічних).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]