Ніоба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ніоба (Νιόβη)
Abraham Bloemaert - Niobe beweent haar kinderen.jpg
«Ніоба оплакує своїх дітей», Абрахам Блумарт
Грецька міфічна героїня
Міфологія: Давньогрецька
Місцевість: Стародавня Греція
Батько: Тантал
Брати/сестри: Пелоп
Чоловік: Амфіон
Діти: від 5 до 20 дітей
Місце поховання: Сіпіл
Пов'язані персонажі Лето, Аполлон, Артеміда
Зображення у Вікісховищі?


Ніоба, також Ніобе́я (грец. Νιόβη) — дочка фрігійського царя Тантала, і Діони [1] (або Евріанасси), або дочка Тайгет [2] дружина фіванського володаря Амфіона, сестра Пелопа.

Ніоба запишалася своїми дітьми - Ніобідами і надумала зрівнятися з Лето, у якої були лише двоє дітей: Аполлон і Артеміда. Близька подруга Лето [3]. Стала говорити, що вона плодовитіша ніж богиня Лето, і та розгнівалася[4]. Або стала говорити, що її діти були найкращими з людей [5]. Відомості про кількість дітей Ніоби розходяться. Найпопулярнішою стала версія про 7 синів і 7 дочок [6] (за Гесіодом, 10 синів і 10 дочок або 9 і 10 [7]; по Гомеру - 6 синів та 6 дочок [8], те ж у Ферекіда [9]; за Гелланіком - 4 сина та 3 дочки (схолії до Евріпіда), за Геродором - 2 сини і 3 доньки (Аполлодор); по Ласу - 7 і 7 [10], за Алкманом всього 10 [10], за Сапфо 9 синів і 9 дочок [11], відповідно до Мімнерма і Піндара - 20 [10]). За Вакхілідом, 10 синів і 10 дочок [12]. Ще про них писали Гелланік і Ксанф. Овідій називає імена 7 синів Ніоби, але не імена дочок.

Камінь, на який згідно з міфом обернулася Ніоба

Роздратована зарозумілістю Ніоби, Лето звернулася до своїх дітей, які своїми стрілами знищили всіх дітей кривдниці. Артеміда вбила всіх дочок Ніоби в її власному будинку, а синів, що полювали на схилах Кіферона, вбив Аполлон. За деяким авторам, ще 1 син і 1 доньку врятувалися. За трагедією, сини були вбиті, полюючи на Сіпілі, а дочки - в палаці, крім Хлоріди [1]. Аполлодор твердить, що сини були вбиті під час спортивних змагань, а дочки — біля могили своїх братів (Овідій). Амфіон, довідавшись про загибель дітей, трупи яких були поховані лише десятого дня, заподіяв собі смерть.

Дев'ять днів лежали вони непоховані; нарешті на десятий були віддані землі богами, бо Зевс обернув серця людей у камінь. Ніоба від горя обернулася в камінь і у вічній тузі проливала сльози за загиблим потомством [13]. Після смерті дітей Ніоба прийшла в Сіпіл до свого батька Тантала і там перетворилася на камінь, який плаче вдень і вночі [14] Згадана в «Іліаді», перетворена на камінь на Сіпилі [15], за Гомером, в камінь були перетворені і інші люди, так що не було кому поховати дітей Ніоби.

Така версія цього міфу у Гомера. Багато поетів після нього користувалися цим сюжетом, оспівуючи «грец. Νιόβης πάθη», тобто, «страждання Ніоби». Особливо драматичне сказання про Ніобу викладено в Овідія [16]. За версією міфу, прийнятого Овідієм, Ніоба після перетворення в камінь була віднесена вихором на рідній Сіпіл, де кам'яна статуя її зрослася з вершиною Фригійської гори. Ще в давнину пояснювали цей міф тим, що дійсно вершина гори Сіпіла має форми людського тіла в зігнутому положенні (Павсанієм, I, 25, 5).

Грецький вчений Павсаній (II ст. Н. Е..) Згадував:

Цю Ніоба я і сам бачив, піднявшись на гору Сіпіл; поблизу - це крута скеля, і що стоїть перед нею вона не показує ніякого вигляду жінки ... якщо ж устати далі, то здасться, що ти зовсім ясно бачиш жінку яка плаче"

Могильні пам'ятники дітей Амфіон показували у Фівах, окремо синів, окремо дочок; а також золу від їх похоронного багаття [17]. За тлумачення, Ніоба поставила на могилі дітей своє кам'яне зображення [18].

Дійова особа трагедії Есхіла «Ніоба» (фр.154-161 Радт) [19], трагедії Софокла «Ніоба» (фр.441-448 Радт), Мелітона і невідомого автора «Ніоба».

До образу Ніоби, що став символом матері-страдниці, зверталося багато письменників і митців. Найвідоміша група «Ніоба з дітьми» роботи Копаса (в римській копії), яка зберігається у Флоренції. У пізніших творах літератури та мистецтв; Ніоба — уособлення горя та страждання. У європейському живописі мотиви міфа про Н. відбито в творах Дж. Романо, Дж. Б. Россі, Я. Тінторетто й ін. В українській літературі образ Н. використали Леся Українка, Ольга Кобилянська та ін.

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Гигин. Мифы 9
 2. Примечания В. Н. Ярхо в кн. Софокл. Драмы. М., 1990. С.560
 3. Сапфо, фр.142 Лобель-Пейдж
 4. Диодор Сицилийский. Историческая библиотека IV 74, 3; Ювенал. Сатиры VI 177
 5. Дион. Троянская речь 9
 6. Еврипид. Кресфонт, фр.455 Наук; Антипатр Сидонский. Эпиграмма 70 Пейдж; Сенека. Медея 955
 7. Гесиод. Перечень женщин, фр.183 М.-У.; Элиан. Пёстрые рассказы XII 36
 8. Гомер. Илиада XXIV 604; Феодорид. Эпиграмма 18 Пейдж; Проперций. Элегии II 20, 8
 9. Схолии к Еврипиду. Финикиянки 159 // Комментарий Д. О. Торшилова в кн. Гигин. Мифы. СПб, 2000. С.20
 10. а б в Элиан. Пёстрые рассказы XII 36
 11. Авл Геллій. Аттические ночи XX 70 // Комментарий Д. О. Торшилова в кн. Гигин. Мифы. СПб, 2000. С.20
 12. Вакхилид, фр.20d Бласс
 13. Илиада", XXIV, 602—617
 14. Псевдо-Аполлодор. Мифологическая библиотека III 5, 6
 15. Гомер. Илиада XXIV 602; Софокл. Антигона 823—833
 16. «Метаморфозы», VI, 146—312
 17. Павсаний. Описание Эллады IX 16, 7; 17, 2
 18. Палефат. О невероятном 8
 19. Аристофан. Лягушки 912—920: «трагическая кукла»

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]