Обсесивно-компульсивний розлад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Обсесивно-компульсивний розлад (від англ. obsession - «одержимість ідеєю» і англ. compulsion - «примус»);Невроз нав'язливих станів- психічний розлад. Може мати хронічний, прогресивний або епізодичний характер. При ОКР у хворого мимоволі з'являються нав'язливі думки, що заважають або лякають (обсессії). Він постійно і безуспішно намагається звільнитись від викликаної думками тривоги за допомогою настільки ж нав'язливих і виснажливих дій (компульсія). Іноді окремо виділяються обсесивний (переважно нав'язливі думки - F42.0) і компульсивний (переважно нав'язливі дії - F42.1) розлади.

ОКР характеризується розвитком нав'язливих думок, спогадів, рухів і дій, а також різноманітними патологічними страхами (фобіями).

Для виявлення обсесивно-компульсивного розладу використовують так звану шкалу Єля-Брауна[1] [2]. Для лікування обсесивно-компульсивного розладу використовують методи як і при лікуванні неврозів.

Цікаві факти[ред.ред. код]

У 2000 році група науковців-хіміків (Д. Марадзіті, А. Россі і Дж. Кассано з університету Пізи і Х. С. Акіскал з Каліфорнійського університету) одержала Шнобелівську премію в галузі хімії за відкриття того, що з точки зору біохімії романтична любов нічим не відрізняється від обсесивно-компульсивного розладу. Вони не врахували того факту, що «романтичне кохання», незважаючи на всі заподіяні терзання, бажана людиною, в той час як ОКР є явно небажаним, але неминучим для хворого, терзанням.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Federici A, Summerfeldt LJ, et. al Consistency between self-report and clinician-administered versions of the Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale (2010 May 24).
  2. Van Amerigen M., Mancini C. et al. Potential use of Internet-based screening for anxiety disorders: a pilot study Depress Anxiety (2010 Nov). DOI:doi: 10.1002/da.20723.