Овід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Oestridae
Овід (Gasterophilus intestinalis)
Овід (Gasterophilus intestinalis)
Біологічна класифікація
Царство: Animalia
Тип: Arthropoda
Клас: Insecta
Ряд: Diptera
Підряд: Brachycera
Інфраряд: Muscomorpha
Sectio: Schizophora
Subsectio: Calyptratae
Надродина: Oestroidea
Родина: Oestridae
Subfamilies
Cuterebrinaebr/> Gasterophilinae
Hypodermatinae
Oestrinae

О́від (інші назви: гедзь, паут) — комаха ряду двокрилих, личинки якої паразитують в організмах різних тварин.

Оводів відомо кілька видів: шлунковий, підшкірний і носоглотковий. Це великі мухи, які в дорослому стані не живляться, а існують за рахунок накопичень у личинковий період життя.

Самка великого шлункового овода відкладає яйця, прикріплюючи їх до шерсті коней. Личинка, що вийшла з яйця, всвердлюється в шкіру, викликаючи сверблячку. Коні, лижучи вражені місця, злизують їх і проковтують. Подальший розвиток овода відбувається в шлунку коня. Місяців, через десять вони залишають травний канал, падають на землю і заляльковуються в грунті або в гної.

Самки шкірного овода великої рогатої худоби відкладають яйця на шерсть задніх ніг тварини. Личинки проникають під шкіру і по тканинах мігрують по тілу, закінчуючи розвиток під шкірою спини. Після дозрівання личинка прориває шкіру хазяїна і падає в землю, де заляльковується. Шкіра тварин, що перехворіла, має дірки, які знецінюють її товарну якість.

Овечий і один з видів кінських оводів — живородні. Самки підлітають до ніздрів або очей тварин і виприскують у них рідину, в якій є живі личинки. Розвиток личинок відбувається в носових і глоткових порожнинах, лобових пазухах.