Ольгерд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ольгерд
Algirdas
Algirdas kunigaikštis.jpg
Ольгерд
Великий князь Литовський
Початок правління: 1345
Кінець правління: 1377
Попередник: Євнут
Наступник: Владислав II Ягайло
Дата народження: бл.1296
Дата смерті: 24 травня 1377(1377-05-24)
Дружина: Марія Вітебська
Ульяна Тверська
Діти: Андрій, Дмитро, Володимир, Константин, Федір, Федора, Аґрипіна, Ягайло, Скиргайло, Корибут-Дмитро, Коригайло, Лугвен, Виґунт, Свидригайло, Олена, Марія, Олександра
Династія: Гедиміновичі
Батько: Гедимін

Ольгерд (біл. Альгерд, лит. Algirdas, * близько 1296 — † 24 травня 1377) — син Гедиміна, Великий князь Литовський (1345–1377).

Біографія[ред.ред. код]

Ольгерд разом зі своїм братом Кейстутом об'єднав литовські землі і провадив боротьбу за розширення Великого князівства Литовського. У 1333 відбулося звільнення України-Русі від татар[1].

1345 року Ольгерд став Великим Литовським князем, відібравши владу у брата Євнута. Відтоді він поступово приєднав більшість українських земель. Потім Ольгерд «стер» з карти Русі Чернігово-Сіверське князівство, яке до того часу розпалося на кілька частин. Восени 1355 литовське військо здійснило похід на місто Брянськ і спалило його. Після цього почалося приєднання силою зброї чернігівських і сіверських земель. 1362 року князь розбив татарське військо на Синіх Водах (Синьоводська битва), приєднав до Литовської держави Київщину, а трохи згодом — Поділля й Переяславщину. В Києві посадив удільним князем свого сина Володимира VI.

Ольгерд успішно воював за Волинь з польським королем Казимиром III Великим, якому залишилися тільки Белзька і Холмська землі. Ольгерд також приєднав Смоленське князівство і поширив свій вплив на Псков і Новгород. До Литви 1377 р. було приєднано Берестейський, Володимирський і Луцький уділи. Кілька разів ходив походом на Москву (1368, 1370, 1372) і допомагав своєму братові Кейстутові в боротьбі з Тевтонським орденом.

Ольгерд зумів об'єднати у Велике князівство Литовське всі білоруські і більшість українських земель. Добрим ставленням до української культури і церкви прихилив до себе населення України-Русі та українських князів і магнатів, які брали участь у державній адміністрації Великого князівства Литовського. На зайнятих руських (українських) землях Ольгерд посадив своїх родичів, а в деяких місцях залишив руських князів із Рюрикового роду. За його правління руська мова стала офіційною мовою Великого князівства Литовського.

Велике князівство Литовське було успадковане його сином Владиславом ІІ Ягайлом.

Діти Ольгерда[ред.ред. код]

Мав дванадцять синів та вісім дочок.

Від першого шлюбу[ред.ред. код]

з Марією Вітебською — донькою Ярослава Васильовича — князя Вітебського (12971320):

Від другого шлюбу[ред.ред. код]

з Юліанною Тверською — донькою великого князя Тверського та Владимирського Александра Михайловича (*1301-†1339):

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. [http://www.readoz.com/publication/read?i=1046698&pg=134#page134 «Науково-інформаційний вісник»


Попередник
Євнут
Herb Lytwa (Alex K).svg Великий князь Литовський
1345-1377
Herb Lytwa (Alex K).svg Наступник
Владислав II Ягайло