Олівер Венделл Холмс молодший

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Олівер Венделл Холмс молодший (бл. 1930)

Олівер Венделл Холмс молодший (8 березня 1841, Бостон — 6 березня 1935, Вашингтон) - американський теоретик та філософ права, судовий діяч, голова Верховного суду США.

Біографія[ред.ред. код]

Здобув освіту в приватній школі. 1857 р. вступив до Гарвардського коледжу. Коли у квітні 1861 р. розпочалася Громадянська війна, Холмс добровольцем вступив на службу до військ північних штатів. Протягом війни (1861 – 1864 рр.) він служив лейтенантом, а згодом капітаном, брав участь у багатьох боях, був тричі поранений. Після одужання у 1864, Холмс вийшов у відставку і продовжив перервану війною освіту в Гарвардській школі права, яку закінчив 1866.

Після закінчення навчання подорожував Європою, а з поверненням до США розпочав юридичну практику в Бостоні. З 1870 р. був головним редактором заснованого ним юридичного журналу «Американський юридичний огляд». З 1880 р. викладав право в Гарвардській школі права (з 1882 професор Гарвардського університету).

Олівер Венделл Холмс знаменитий своєю довгою службою у Верховному Суді США. Завдяки його стислим і змістовним судовим рішенням, його повазі до рішень виборних законодавчих органів, він є одним з найбільш широко цитованих суддів Верховного суду США. Найвідомішим є його рішення "явна і реальна небезпека" (англ. clear and present danger) в судовій справі «Шенк проти США» 1919 р. Холмс є одним з найавторитетніших, найбільш цитованих американських суддів загального права. Холмс займав посаду Голови Верховного суду США до 12 січня 1932 р. і в свої 90 років був найстарішим суддею цього суду, що було безпрецедентним явищем в історії американського правосуддя. Наступник О. В. Холмса на посаді голови Верховного суду США Бенджамін Кардозо охарактеризував Холмса як «найбільший юридичний інтелект в історії англомовного світу».

Правові погляди Холмса зводилися до того, що закон – це не готове рішення, а лише основа для прийняття рішень, думка законодавця про право стосовно окремої особи і конкретного факту. Ця думка не є саме право, а лише передбачення того, як буде діяти насправді суд. Для хорошої людини мотиви її вчинків коріняться як у законі, так і поза ним – у її свідомості, гідності, совісті. Погана ж людина при виборі правомірного чи неправомірного варіантів поведінки орієнтується на правові обмеження у рамках яких вона може потрапити або не потрапити у в’язницю. Холмс поклав початок розвитку правового прагматизму в уявленні якого розуміння і застосування повинні ґрунтуватися на реаліях сучасного стану, врахуванні інтересів і потреб суспільства. Так, суддя має визначати свою позицію не з вірнопідданства високим політикам, а з вигоди для суспільства; завдання суду – оцінювати закон не з погляду його розумності, а на предмет відповідності Конституції.

В 1946 р. Луїс Калгерн зіграв О. Холмса (разом з акторкою Дороті Гіш у ролі дружини Холмса Фанні Бовдітч Діксвелл) у фільмі «Дивовижний янкі» (The Magnificent Yankee).

Тв.: Загальне право (1881); Шлях права (1897).

Література:[ред.ред. код]

  • Мироненко О.М. Холмс (Holmes) Олівер Венделл // Юридична енциклопедія: В 6-ти тт. – Т. 6: Т – Я. – К., 2004. – 768 с. – С. 337 – 338.
  • Титов В. Теоретичні погляди Олівера Венделла Холмса молодшого // Вісник Академії правових наук України. – 2010. – № 3(62). – С. 137 – 150.
  • Кравченко С.С. Погляди Олівера Венделля Холмса на поняття «закон», «право» і «свобода слова» // Часопис Київського університету права. – 2011. - № 2. – С. 25 – 29.
  • Адыгезалова Г. Э. Оливер Уэнделл Холмс // Правоведение. – 2006. – № 5. – С. 184–196.
  • Catherine Drinker Bowen. Yankee from Olympus: Justice Holmes and His Family. - 1944.
  • White G. E. Justice Oliver Wendell Holmes: Law and the Inner Self. – Oxford: Oxford University Press, 1993.
  • Holmes, Oliver W. The Essential Holmes: Selections from the Letters, Speeches, Judicial Opinions, and Other Writings of Oliver Wendell Holmes, Jr. Ed. Richard A. Posner. – London – Chicago: The University of Chicago Press, 1997.
  • Cushman, Clare. The Supreme Court Justices: Illustrated Biographies, 1789-2012. – 3rd ed. – 2012.