Оператор (програмування)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Оператор (англ. operator) - це спеціальний символ, який повідомляє транслятору про те, що ви хочете виконати операцію з деякими операндами (наприклад, +,-,%, <<). Зазвичай, мови програмування визначають набір опера́торів, подібних до операторів в математиці: в певному сенсі, оператори є спеціальними функціями. Окрім арифметичних дій, оператори в мовах програмування можуть виконувати операції на логічних значеннях, операції з рядками. Оператори порівняння можуть використовуватись для перевірки рівності двох значень. На відміну від функцій, оператори є базовими діями мови програмування, їх назва коротша, та, як правило, складається із спеціальних символів.

Інколи під оператором розуміють операцію. Хоча правильніше, що оператор вказує на те, яку операцію потрібно здійснити. Також часто у вітчизняній літературі операторами називають окремі види інструкцій (англ. statement), як то цикли та умовні інструкції. Дана плутанина виникла в українській та російській літературі через хибний переклад частиною перекладачів англ. statement (інструкція) як оператор. Цьому також сприяє і відмінність в термінології різних мов програмування, особливо ранніх. Тому в українських та російських джерелах можна зустріти, наприклад, переклад if-statement як інструкція if[1] і як оператор-if[2] (див. детальніше: інструкція (програмування)).

Операції[ред.ред. код]

Операція в програмуванні визначає дію, яка виконується над операндом. В залежності від кількості операндів операції діляться на унарні та бінарні. Існує також тернарний оператор - ?:

Унарні операції містять лише один операнд.

-5 - операція зміни знаку
not false - операція "логічне НЕ"

Бінарні операції містять два операнди:

5 + 3 - операція додавання
5 < 4 - операція відношення

Класифікація операцій[ред.ред. код]

Арифметичні[3]:

Оператор Операція Оператор Операція
+ Додавання += Додаваня з присвоєнням
- віднімання (також унарний мінус) -= Віднімання з присвоєнням
* Множення * = Множення з присвоєнням
/ Ділення /= Ділення з присвоєнням
 % Ділення по модулю %= Ділення по модулю з присвоєнням
++ Інкремент (збільшення на 1) -- Декремент (зменшення на 1)
унарні +,-,++,--;
бінарні +,-,*,/,%

Відношення:

<,>,<=,>=,!=,==

Логічні

 !, &&, ||

Умовна операція

 ? :

Розрядні операції:

 !,&,|

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. [1] (укр.)
  2. Оператори розгалуження та цикли у C#.(укр.)
  3. Використовуються позначення мови Сі