Оскар (кінопремія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Оскар (премія))
Перейти до: навігація, пошук
Оскар
Оскар (87-а церемонія вручення)
Статуетка Оскар
Опис Нагорода за внесок у кінематограф
Засновник(и) Академія кінематографічних мистецтв і наук
Країна США США
Вручення Лос-Анджелес
Рік заснування 1929
Офіційний сайт

«О́скар» — найпрестижніша нагорода в кінематографі США та щорічний приз із багатьма номінаціями. Вручається з 1929 року Американською академією кіномистецтва, створеною Луїсом Маєром з кіностудії Metro-Goldwyn-Mayer у 1927. Сам приз — позолочена статуетка, знана з 1939 як «Оскар».

Історія нагороди[ред.ред. код]

Заснування Академії[ред.ред. код]

Ідея створення першої кіноакадемії США виникла у голови кінокомпанії Metro-Goldwyn-Mayer Луїса Барта Маєра в листопаді 1926 року. Основною метою заснування Академії було об'єднання в союз усієї кіноіндустрії Америки. Дев'ять ключових кінокомпаній країни і п'ять спілок підписали «Базову угоду кіностудій». Проте ця угода стосувалася лише технічних працівників, а креативні групи, режисери, сценаристи і актори все ще дотримувалися умов стандартних контрактів.

Незадовго до того, як монтажери, композитори, художники-постановники та інші працівники кіногалузі заснували власні спілки, Маєр вирішив вступити в справу, і в грудні 1926 року зустрівся з трьома лідерами галузі: актором Конрадом Нейджелом (англ. (Conrad Nagel), режисером Фредом Нібло і главою Асоціації кінопродюсерів США Фредом Бітсоном. Всі вони задумали заснувати організацію, яка виступала б посередником в різних трудових конфліктах і вдосконалила образ Голлівуда у всьому світі шляхом допомоги Кодексу Хейса у контролі спірного контенту на кіноекрані.

Червона доріжка церемонії «Оскар», 1988 рік
81-ша церемонія Оскар, 2009

За підтримки колег, Маєр призначив самого себе главою комітету з відбору членів майбутньої організації. 11 січня 1927 він запросив 36 лідерів галузі на офіційне зібрання у готелі «Амбасадор» в Лос-Анджелесі. Маєр запропонував назвати Академію «Міжнародною», а до її складу стверджувати тільки тих, хто зробив видатний внесок у мистецтво і науку кіновиробництва. Тим не менш, його адвокати порадили прибрати з назви асоціації слово «Міжнародна». Незабаром Академія стала офіційно іменуватися «Академією кінематографічних мистецтв і наук».

4 травня 1927 року Академія стала легальною організацією. Сталося це, коли уряд штату Каліфорнія надав їй некомерційний статус. Тоді ж тридцять шість її членів обрали перших посадових осіб: актор Дуглас Фербенкс став президентом, а сценарист Френк Вудс — секретарем. За рахунок власної кіностудії Маєр скликав три сотні осіб на банкет, організований в готелі «Білтмор». Там Фербенкс виголосив тривалу промову, в ході якої наголосив, що кіноекран і всі глядачі знаходяться під величезною і тривожною хмарою цензури і презирства.

Історія вручення «Оскара»[ред.ред. код]

Першу нагороду Академії вручено тоді, коли кінематограф тільки почав озвучуватись — 16 травня 1929 року. Церемонія нагородження відбулась у готелі Hollywood Roosevelt Hotel під час бенкету, де було 270 присутніх. Інтрига, яка супроводжує зараз оголошення результатів, раніше була відсутня. Як правило, першими дізнавались про результати журналісти, яким надавались дані про переможців о 23:00 годині в ніч проти нагороди. У 1940-х роках гості, що приїздили на церемонію, могли дізнатись імена переможців з газети The Los Angeles Times, яка виходила о 8:45 ранку. У 1941 році затверджено систему, при якій імена переможців розміщувались у конвертах, а конверти розкривались безпосередньо на церемонії.

Лише перша церемонія нагородження уникла медіа висвітлення. Починаючи з наступної, другої, нагородження «Оскаром» завжди висвітлюється масс-медіа.

З 1942 року традиція вручати нагороди під час бенкету була припинена — зросла кількість охочих бути присутніми на церемонії, та й військовий час зробив це непрактичним. Тому надалі церемонію проводять у театрах або концертних залах.

У 1966 році церемонія нагородження «Оскаром» вперше була знята на кольорову плівку. З 1971 до 1975 телекомпанія NBC-TV постійно висвітлює подію. Наступною з 1976 року стала компанія АВС і має контракт на висвітлення до 2020 року.

Найперша статуетка дісталася Емілю Яннінгсу, який був визнаний найкращим актором за ролі у фільмах «Останній наказ» (англ. The Last Command, 1928) та «Шлях усякої плоті» (англ. The Way Of All Flesh, 1927). Цього 1929 року було видано 15 статуеток, і всі, крім однієї, дісталися чоловікам. Наступного року кількість статуеток була зменшена до 7-ми: 2 за акторську гру, і по одній за найкращий фільм, режисуру, сценарій, операторську роботу та художнє оформлення.

Статуетка[ред.ред. код]

Художній директор компанії MGM Седрік Гіббонс та скульптор Джордж Стенлі створили в якості нагороди скульптуру у вигляді лицаря з мечем, який стоїть на кінобобіні з 5-ма спицями, які символізують 5 кінопрофесій — актори, сценаристи, режисери, продюсери та техніки. Фредерік Хоуп створив п'єдестал до фігури. Так з'явилась «Нагорода академії за заслуги» (англ. Academy Award of Merit), більш відома як «Оскар».

Висота фігурки становить 13,5 дюйми (~34 см), вага — 8,5 фунтів (~3,86 кг). Спочатку вона була бронзовою, а зараз під позолотою знаходиться спеціальний сплав — «британіум».

З 1945 року п'єдестал статуетки — металевий, а до того часу його виготовляли з чорного бельгійського мармуру і він був дещо нижчий.

З 1949 року всі статуетки почали нумерувати, починаючи з номеру 501.

Номінації[ред.ред. код]

Історія[ред.ред. код]

В перший рік існування премії керівництво Академії повідомило всім членам, що проголосувати вони повинні до 15 серпня 1928. П'ятьма колегіям суддів, по одній з кожного відділу Академії, було доручено розглянути всі номінації. Десять номінантів, які отримали найбільшу кількість голосів, були спеціально відібрані, а в короткий список номінантів потрапило лише троє. Потім центральна рада суддів визначила переможців, чиї імена були названі в терміновому порядку. На відміну від сьогоднішніх церемоній, тоді лауреати премій об'являлися набагато раніше, ніж проходило вручення призів.

Перемога Мері Пікфорд в номінації «Найкраща жіноча роль» за фільм «Кокетка», фільм, який бачили тоді декілька чоловік, була абсолютним розчаруванням в суспільстві і створила великий шум серед кінокритиків. Пікфорд виграла, як тоді говорили, тільки через те, що володіла на той момент статусом зірки німого кіно. Інші номінанти, Рут Чаттертон (фільм «Мадам Ікс») і Джинн Іглс (фільм «Лист»), виглядали більш гідними цієї статуетки, ніж Пікфорд.

Результатом цього скандалу стала реформа номінацій «Оскара», яка призвела до повної заміни процесу голосування. Тепер в короткий список номінантів відбирали представники всіх відділів Академії, а за переможця голосував весь її членський склад. Тим не менше, і ця процедура зазнала критики, коли в 1935 році актриса Бетті Девіс не була номінована за її акторський прорив у фільмі «Тягар пристрастей людських». Критики були в повному захваті від її перевтілення, статтю в журналі Life навіть підсумували словами «Девіс виконала найкраще перевтілення з тих, що коли-небудь втілювалися на кіноекрані американською актрисою». Похмурі фарби, в яких була поставлена ​​стрічка, вплинули на касові збори. У підсумку майже ніхто з членів Академії не дивився картину. Журнал The Hollywood Reporter був настільки приголомшений подібною зухвалістю, що просто не дав скандалу з Девіс піти в сторону без бою. Академія була закидана всілякими листами від голлівудських знаменитостей з вимогою дати актрисі справедливий шанс. Навіть Норма Ширер, що номінувалася в той рік за фільм «Барретт з Уімпол-стріт», підтримала Девіс у важку годину.

Через кілька днів після того, як були оголошені номінанти, президент Академії Говард Естабрук зробив таку заяву: «…комітет прийняв рішення змінити правила голосування, щоб дати людині необмежену можливість зробити свій особистий вибір». У лютому 1935 року членам Академії, шляхом вписування додаткового кандидата, було офіційно дозволено вибирати того, хто найбільше припав їм до душі. Відразу ж після повідомлення про те, що Бетті Девіс таки увійшла в короткий список номінантів і змогла відвідати церемонію вручення, решта номінанток за найкращу жіночу роль, включаючи переможницю Клодетт Колбер, відмовилися прийти на захід.

Основні номінації[ред.ред. код]

Необхідність у спеціальних нагородах, окрім звичайних, була очевидна з самого початку. Двома з них у 1928–1929 роках були нагороджені кінокомпанія Warner Brothers за перший звуковий фільм «Співак джазу» (англ. The Jazz Singer) та Чарлі Чаплін за створення фільму «Цирк». У 1934 році були додані три нові категорії нагород: «За монтаж», «За музичне оформлення» та «За найкращу пісню до фільму». В цьому ж році була здійснена спроба внести нове ім'я кандидата на нагороду під час фінального голосування. Зараз така кампанія заборонена. За секретність результатів та підрахунки з 1935 року Академія доручила відповідати компанії Price Waterhouse, яка зараз називається Price Waterhouse Coopers. У 1936 році вперше «Оскара» вручили у категоріях «Актор другого плану» та «Актриса другого плану». Категорія «За спецефекти» додалась у 1939 році, її виграла компанія «20th Century Fox» (англ. 20th Century-Fox) за фільм «Прийшли дощі» (англ. The Rains Came). У 1941 році вперше з'являється категорія «Документальне кіно». У 1947 до участі у конкурсі були допущені іноземні картини. Того року нагороду дістала картина італійською мовою «Чистильники взуття» (італ. Shoe-Shine). У 1948 році була додана нагорода в номінації «За костюми». У 1963 році нагорода «за спецефекти» була розбита надвоє: «Спеціальні звукові ефекти» та «Спеціальні візуальні ефекти». У 1981 зявляється нагорода за вклад у розвиток кінотехнологій (нагорода Ґордона Соєра) та «Найкращий грим». У 2001 додалась категорія «Повнометражна анімація».

Нині премія «Оскар» вручається за 24 основними номінаціями:

Номінація Англійська назва З якого року існує
Найкращий фільм року Best Picture 1929
Найкраща режисура Best Director 1929
Найкраща чоловіча роль Best Actor in a Leading Role 1929
Найкраща чоловіча роль другого плану Best Actor in a Supporting Role 1936
Найкраща жіноча роль Best Actress in a Leading Role 1929
Найкраща жіноча роль другого плану Best Actress in a Supporting Role 1936
Найкращий оригінальний сценарій Best Original Screenplay 1940
Найкращий сценарій-адаптація Best Adapted Screenplay 1929
Найкращий анімаційний повнометражний фільм Best Animated Feature 2001
Найкраща музика Best Original Score 1934
Найкраща пісня Best Original Song 1934
Найкращий фільм іноземною мовою Best Foreign Language Film 1947
Найкраща робота художника-постановника Best Art Direction 1929
Найкраща операторська робота Best Cinematography 1929
Найкращий звук Best Sound Mixing 1930
Найкращий анімаційний короткометражний фільм Best Animated Short Film 1931
Найкращий художній короткометражний фільм Best Live Action Short Film 1932
Найкращий монтаж Best Film Editing 1935
Найкращі візуальні ефекти Best Visual Effects 1939
Найкращий документальний повнометражний фільм Best Documentary Feature 1943
Найкращий документальний короткометражний фільм Best Documentary Short Subject 1943
Найкращий дизайн костюмів Best Costume Design 1948
Найкращий звуковий монтаж Best Sound Editing 1963
Найкращий грим Best Makeup 1981

Спеціальні номінації[ред.ред. код]

Крім основних номінацій, «Оскари» вручаються також і в спеціальних номінаціях. Їх володарі визначаються спеціально створеним комітетом Академії і вручаються поза основною церемонією. В даний час таких номінацій 6:

 • Меморіальна Нагорода імені Ірвінга Тальберга, що вручається за видатний продюсерський внесок у розвиток кіновиробництва;
 • Гуманітарна Нагорода імені Джина Гершолта, що вручається персоні, так чи інакше пов'язаною з кінематографом, за видатні гуманістичні досягнення;
 • Почесний «Оскар», який вручається за видатний внесок у розвиток кіномистецтва та за заслуги перед Академією;
 • «Оскар» за наукові і технічні досягнення та за художні фільми, присуджується фільмам, поставленим студентами кіновузів США;
 • Нагорода імені Ґордона Соєра присуджується інженерам-винахідникам, які за допомогою різних технологічних розробок в області розвитку і удосконалення кінотехніки внесли свій внесок у зміцнення авторитету світового кінематографа.

Застарілі номінації[ред.ред. код]

У перші роки існування Оскара режисери номінувалися за двома категоріями — найкращий режисер драми і найкращий режисер комедії. Аналогічно, на «легку» та «серйозну» поділялась і робота композиторів. З 1930-х по 1960-і роки премії за найкращий фільм, а також найкращу роботу художника і дизайнера по костюмах окремо вручалися за чорно-біле і кольорове кіно. Також в різні роки існували і номінації, які нині не вручаються:

 • Найкращий помічник режисера — з 1933 по 1937 роки
 • Найкраща хореографія — з 1935 по 1937 роки
 • Найкращі технічні ефекти — в 1929 році
 • Найкраща музика — адаптація або аранжування
 • Найкращий кольоровий короткометражний фільм — з 1936 по 1937 роки
 • Найкращий короткометражний фільм, знятий наживо на 2 бобіни — з 1936 по 1956 роки
 • Найкращий новаторський короткометражний фільм — з 1932 по 1935 роки
 • Найкраще літературне першоджерело — з 1929 по 1956 роки
 • Найкращі титри — в 1929 році
 • Найкраща унікальна та художня якість виконання — в 1929 році
 • Молодіжна нагорода Академії — з 1934 по 1960 роки
 • Найкращий документальний фільм — в 1942 році

Правила[ред.ред. код]

Голосування[ред.ред. код]

Американська кіноакадемія складається, за даними на початок 2007 року, з 5829 членів з правом голосу, розділених по 15 різних гільдіях. Найчисленнішою гільдією є акторська (1311 голосуючих учасників — 22% від загальної кількості). Кожна гільдія голосує за своєю категорією (актори вибирають найкращу актрису, найкращого актора, найкращу актрису другого плану, найкращого актора другого плану і т. д.). Спеціальні групи голосування поза Кіноакадемії створюються для вибору номінантів і переможців у категоріях «найкращий документальний фільм», «найкращий фільм іноземною мовою», «найкращий грим», «найкращі короткометражні фільми», «найкращий монтаж звуку» і «найкращі спеціальні ефекти».

Всі члени Кіноакадемії голосують тільки по одній категорії — «найкраща картина».

Номінування[ред.ред. код]

Офіційна назва Премія академії за заслуги (англ. Academy Awards of merit). Премія відзначає видатні заслуги і внесок у мистецтво за створення фільмів, які перебували в кінопрокаті календарного року вручення премії, відповідно до правил у зазначених номінаціях. Згідно з правилами, премію можуть отримати фільми:

 • Що знаходилися в кінопрокаті на території округу Лос-Анджелес не менше семи днів поспіль на календарний рік вручення премії. Наприклад, 80-я церемонія вручення премії проводилася в 2008 році і в якості номінантів премії могли розглядатися картини, що були у прокаті з 1 січня по 31 грудня 2007 року.
 • Номінантами можуть стати картини тривалістю не менше 40 хвилин (крім випадку короткометражних картин), зняті в наступних форматах:

«Оскар»: рекорди та рекордсмени[ред.ред. код]

Рекорд за кількість номінацій належить компанії Волта Діснея (англ. Walt Disney) — 64 рази, ця ж компанія є лідером за кількістю отриманих нагород — 26 «Оскарів». З акторів рекордсменами є Кетрін Гепберн (англ. Katharine Hepburn) та Меріл Стріп (англ. Meryl Streep), у кожної по 12 номінацій. Кетрін Хепберн має рекордну кількість нагород — вона визнавалась найкращою актрисою 4 рази. Режисер Альфред Хічкок (англ. Alfred Hitchcock) номінувався 5 разів в категорії «Найкращий режисер», але не отримав жодної. Лідерами серед зарубіжних країн є Франція (32 фільми номіновані) та Італія (10 «Оскарів»). Наймолодшою володаркою «Оскара» стала Тетум О'Ніл (англ. Tatum O'Neal), у віці 10 років та 148 днів яка отримала приз як «Найкраща актриса другого плану» у фільмі «Паперовий місяць» (англ. Paper Moon).

Скасування «Оскара»[ред.ред. код]

В історії церемоній нагородження Академією кіномистецтва США було лише 3 випадки, коли розклад церемоній був порушений. Перший — у 1938 році внаслідок сильної повені, тоді церемонію було відкладено на 1 тиждень. У 1968 році церемонію було відкладено з 8-го квітня на 10-те квітня внаслідок поховання Мартіна Лютера Кінга, якого було вбито напередодні і церемонію поховання було призначено на 8-ме квітня. У 1981 церемонію було відкладено на 24 години внаслідок спроби вбивства тодішнього президента США Рональда Рейгана.

Вступ на вручення «Оскара»[ред.ред. код]

Відвідати церемонію нагородження можливо тільки маючи персональне запрошення, квитків на цю подію придбати неможливо, оскільки їх не випускають у продаж для публіки.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]