Остап Бендер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Андрій Миронов в ролі Бендера

Остап Бендер - литературный персонаж , главный герой романов Ильи Ильфа ( Файнзильберг Илья Арнольдович ) и Евгения Петрова ( Катаев Евгений Петрович ) «Двенадцать стульев» и «Золотой теленок» .

Прототипом Остапа Сулеймана Берта Марія Бендер-бея (як персонаж сам себе назвав) слугував Осип Беньямінович Шор, брат якого належав до одного літературного кола з авторами. Походження імені «Остап Бендер» викликає багато протиріч.

В романах герой зображений пройдисвітом-авантюристом, що не хоче обрати визначений тип занять та використовує свої організаторські таланти для досягнення неординарних, індивідуалістських цілей, мірилом яких слугує багатство.


Впродовж сюжетної лінії першого роману Остап займається пошуком дванадцяти стільців у компанії їх незаконного спадкоємця Іпполіта Матвійовича Вороб'янінова[ru], якому теща перед смертю повідомила про діаманти, сховані в одному з предметів гарнітуру. Наприкінці твору Бендера вбиває його компаньйон. Приводом для написання другого роману стали, за зізнанням самих авторів, численні листи з проханням «воскресити» великого комбінатора (прізвисько героя, часто застосоване в тексті). В «Золотому Теляті» демонструється актуальний на той час образ одержимого капіталом, подільний нині (та й в самому романі) на образи азартної та скупої людини. Головний герой керує групою невдах, заради отримання відкупу від підпільного мільйонера Корейка[ru] навзамін компромату. Роман завершується фіаско на кордоні та загадковим «переосмисленням сенсу буття» Остапом.

Великий комбінатор відомий на території колишнього СРСР, висловами: «А може тобі іще й ключ від квартири, де гроші лежать?», «Засідання продовжується!», «Крига скресла, панове присяжні засідателі!», «Допомагатимемо дітям. I лише дітям!», «Командувати парадом буду я!», «Мільйон на тарілочці з блакитною облямівкою». Герой широко використовується для характеризування людей як дрібних авантюристів.

Кущо играли Остапа Бендера в экранизациях[ред.ред. код]

Дивіться також[ред.ред. код]