Осіріс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Осіріс
ієрогліфами
Q1
D4
A40
Осіріс
Осіріс

Осіріс (Озіріс) (єгипет. wsjr, дав.-гр. Ὄσιρις, лат. Osiris) - бог відродження, цар загробного світу в давньоєгипетській міфології. Іноді Осіріс зображувався з головою бика.

Генеалогія[ред.ред. код]

Згідно зі згадками в давньоєгипетських текстах і розповідями Плутарха, Осіріс був старшим сином бога землі Геба і богині неба Нут, братом і чоловіком Ісіди, братом Нефтіди, Сета, батьком Гора та Анубіса. Він був четвертим з богів, що царювали на землі в найперші часи, успадкувавши владу прадіда Ра, діда Шуі, батька Геба. Усипальниця Осіріса перебувала в Абідосі.

Міф і атрибути[ред.ред. код]

Царюючи у Єгипті, Осіріс навчив людей землеробству, садівництву і виноробству, але був убитий своїм братом, богом Сетом, який бажав правити замість нього. Дружина Осіріса, його сестра Ісіда, знайшла його труп і стала голосити разом зі своєю сестрою Нефтидою. Ра, зглянувшись, посилає шакалоголового бога Анубіса, який зібрав розсипані (а за іншим варіантом - розрубані Сетом) частини Осіріса, забальзамував тіло і запеленав його. Ісіда виліпила фалос з глини (єдиною частиною тіла Осіріса, яку Ісіда так і не змогла знайти, був фалос: його з'їли риби), освятила його і приростила до зібраного тілу Осіріса. Перетворившись на самку шуліки - птицю Хат, Ісіда розпластала крила по мумії Осіріса, вимовила чарівні слова і завагітніла. Гор був зачатий і народжений для того, щоб виступити природним месником за смерть батька. У той же час він вважає себе і єдиним законним спадкоємцем останнього.

Після тривалої сутички Гор визнається спадкоємцем Осіріса і отримує царство. Він воскрешає Осіріса, давши йому проковтнути своє око. Однак Осіріс не повертається на землю і залишається царем мертвих, надаючи Гору правити царством живих.

Поєднавши в собі в різні часи, в силу різних причин, культи царя, вмираючого і воскресаючого бога, міф про Осіріса ввібрав в себе відображення релігійних уявлень ряду послідовних етапів розвитку єгипетського суспільства.

Корінням ж своїми міф про Осіріса глибоко йде в епоху родового суспільства, з уявлень і обрядів якого розвиваються згодом, у зв'язку зі зміною суспільних відносин Єгипту, і найхарактерніші риси культу Осіріса: культ царя і культ бога продуктивних сил природи. Риси культу бога продуктивних сил природи проступають в міфі Осіріса дуже ясно.

Настінний розпис з Осірісом

Корона, яку носить Осіріс, зроблена з стебел папірусу, його священна тура також зроблена з цієї рослини, і його символ джед складається з вставлених одна в одну декількох зв'язок тростини. Також Осіріс зображається з тією чи іншою рослиною: у ставку перед його палацом росте або лотос, або ряд дерев і виноградна лоза, під якими сидить Осіріс, іноді його самого обвивають виноградні лози.

Так само і гробниця Осіріса не зображується без зелені: то поряд з нею росте дерево, на якому сидить душа Осіріса у вигляді фенікса; то дерево проросло через гробницю, обвивши її своїми гілками і корінням; то з самої гробниці ростуть чотири дерева.

Осіріс і Анубіс[ред.ред. код]

У Циклі про Осіріса Анубіс був сином Осіріса і Нефтіди. Дружина Сета Нефтида закохалася в Осіріса і, прийнявши вигляд Ісіди, спокусила його. У результаті сполучення був народжений бог Анубіс. Злякавшись відплати Сета за зраду, Нефтида кинула немовля в очеретяних заростях, де його потім знайшла богиня Ісіда. Після бог Анубіс став допомагати Ісіді в пошуках частин Осіріса і взяв участь у бальзамуванні відтвореного тіла Осіріса.

До появи культу Осіріса Анубіс був головним божеством Заходу. З розквітом культу Осіріса епітет правителя Дуата й деякі функції Анубіса переходять безпосередньо до бога Осіріса (у Старому Царстві він уособлював померлого фараона). Сам же Анубіс стає провідником померлих по Аменти (ін-егип. "Захід") - область Дуата, через яку душа потрапляла на Суд Осіріса.

Анубіс був богом Дуата, його правителем і суддею душ померлих до кінця Старого Царства. Пізніше функції правителя і головного бога Дуата переходять до Осірісу. Анубіс ж стає богом некрополів і похоронних містерій. На Суді Осіріса, описаному в Книзі Мертвих Анубіс допомагає судити душі померлих.

Осіріс в античній літературі[ред.ред. код]

Неодноразово згадується античними авторами. Згідно з Геродотом, це бог, якого єгиптяни ототожнюють з грецьким Діонісом. Діодор відзначає його зв'язок з Пріапом. Згідно з Тибуллом, Осіріс першим зробив плуг і навчив людей землеробству.

Див. також[ред.ред. код]

  • 1923 Осиріс - астероїд, названий на честь божества.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]