Осіріс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Осіріс
ієрогліфами
Q1
D4
A40
Осіріс
Осіріс

Осіріс (Озіріс) (єгипет. wsjr, дав.-гр. Ὄσιρις, лат. Osiris) — бог відродження, цар загробного світу в давньоєгипетській міфології. Іноді Осіріс зображувався з головою бика.

Генеалогія[ред.ред. код]

Згідно зі згадками в давньоєгипетських текстах і розповідями Плутарха, Осіріс був старшим сином бога землі Геба і богині неба Нут, братом і чоловіком Ісіди, братом Нефтіди, Сета, батьком Гора та Анубіса. Він був четвертим з богів, що царювали на землі в найперші часи, успадкувавши владу прадіда Ра, діда Шуі, батька Геба. Усипальниця Осіріса перебувала в Абідосі.

Осіріс і Анубіс[ред.ред. код]

У Циклі про Осіріса Анубіс був сином Осіріса і Нефтіди. Дружина Сета Нефтида закохалася в Осіріса і, прийнявши вигляд Ісіди, спокусила його. У результаті сполучення був народжений бог Анубіс. Злякавшись відплати Сета за зраду, Нефтида кинула немовля в очеретяних заростях, де його потім знайшла богиня Ісіда. Після бог Анубіс став допомагати Ісіді в пошуках частин Осіріса і взяв участь у бальзамуванні відтвореного тіла Осіріса.

До появи культу Осіріса Анубіс був головним божеством Заходу. З розквітом культу Осіріса епітет правителя Дуата й деякі функції Анубіса переходять безпосередньо до бога Осіріса (у Старому Царстві він уособлював померлого фараона). Сам же Анубіс стає провідником померлих по Аменти (ін-егип. "Захід") - область Дуата, через яку душа потрапляла на Суд Осіріса.

Анубіс був богом Дуата, його правителем і суддею душ померлих до кінця Старого Царства. Пізніше функції правителя і головного бога Дуата переходять до Осірісу. Анубіс ж стає богом некрополів і похоронних містерій. На Суді Осіріса, описаному в Книзі Мертвих Анубіс допомагає судити душі померлих.

Осіріс в античній літературі[ред.ред. код]

Неодноразово згадується античними авторами. Згідно з Геродотом, це бог, якого єгиптяни ототожнюють з грецьким Діонісом. Діодор відзначає його зв'язок з Пріапом. Згідно з Тибуллом, Осіріс першим зробив плуг і навчив людей землеробству.

Див. також[ред.ред. код]

  • 1923 Осиріс - астероїд, названий на честь божества.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]