Пам'ятники Тарасові Шевченку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Зміст

Пам'ятники Тарасові Григоровичу Шевченкові встановлені в усіх обласних центрах України, багатьох містах і селах держави, а також у численних столицях і містах за кордоном (встановлені за ініціативи і коштом української еміграції, як дарунки від України, за обміном тощо).

Загалом, в Україні і світі є 1384 пам'ятники Кобзареві, з них 1256 – в Україні та 128 – за кордоном у 35 країнах. Це найбільша у світі кількість монументів, встановлених діячеві культури. В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Прикарпатті.[1].

Пам'ятники Тарасові Шевченку[ред.ред. код]

До 200-річчя з дня народження поета у березні 2014 року була створена перша інтерактивна карта об'єктів, присвячених Тарасу Шевченку[2].

На інтерактивній карті проекту "Світ Шевченка", створеній телеканалом "Інтер" та інформаційним порталом "Подробиці", відзначено 1060 пам'ятників Кобзарю, міста, села, вулиці, музеї, навчальні заклади, театри, названі на його честь. Ці об'єкти знаходяться в 32 країнах на різних континентах. Інтерактивна карта дозволяє користувачам мережі побачити пам'ятні місця за допомогою сервісу огляду місцевості.

Інтерактивна карта дозволяє користувачам мережі побачити пам'ятні місця за допомогою сервісу огляду місцевості. Серед найбільш примітних пам'ятних місць - монумент у столиці Австралії у вигляді кобзи, графіті з портретом поета в Харкові і пам'ятник у Вашингтоні. Найвіддаленішими від Києва об'єктами, які присвячені поетові, є монумент в Пекіні (відстань від Києва 6456 км), вулиця Шевченка в Хабаровську (6900 км), пам'ятники поету у Вашингтоні (7847 км), Буенос-Айресі (12 826 км) та Канберрі (14 913 км).

Україна[ред.ред. код]

За інформацією видання «Вголос» в Україні 1256 пам'ятників Тарасу Шевченку[3]

Київ[ред.ред. код]

У Києві декілька пам'ятників, погрудь, скульптур, пам'ятних знаків Тарасові Шевченку:

 1. Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Києві в Шевченківському парку.
 2. Пам'ятник Тарасу Шевченку посередині Андріївського узвозу, при повороті на вернісажну алею. Автор — відомий український скульптор І. П. Кавалерідзе.
 3. Погруддя на подвір'ї Літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка, встановлене в 1946 році.
 4. Погруддя на території Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (вулиця Смирнова-Ласточкіна, 20). Автор — скульптор Михайло Лисенко. Є точною копією паризького пам'ятника Кобзареві (у сквері Т. Шевченка на бульварі Сен-Жермен[4], див. тут).
 5. Пам'ятник на території Міжрегіональної академії управління персоналом на Червонозоряному проспекті. Автори — Олесь Сидорук та Борис Крилов, 2005 рік.
 6. Пам'ятний знак на честь перебування Т. Г. Шевченка в Хаті на Пріорці в Березовому гаю (на вулиці Вишгородській).
 7. Погруддя письменника на території гімназії № 109 на Печерську (вулиця Панаса Мирного), встановлене коштом батьків учнів та викладачів гімназії у 1964 році з нагоди 150-річчя з дня народження Кобзаря.
 8. Погруддя поета на станції метро Університет.
 9. Погруддя поета на станції метро «Тараса Шевченка».
 10. Бюст на фасаді Національної опери ім. Т. Г. Шевченка
 11. Пам'ятний знак Т.Г.Шевченку, Київ, Аскольдова могила, автори — Олесь Сидорук та Борис Крилов, 2014 рік[5].
 12. Погруддя в дворі будинку № 10 по вулиці Довженка.

Севастополь[ред.ред. код]

Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Севастополі розташований перед будівлею Гагарінської райради за адресою: проспект Жовтневої Революції, 8 (урочисто відкритий 24 серпня 2003 року, скульптори Василь та Володимир Одрехівські). Інший пам'ятник Кобзареві розташований на території штабу ВМС ЗС України (вул. Соловйова, 1)

Автономна Республіка Крим[ред.ред. код]

 1. Монумент-бюст установлено перед центральним входом до Парку ім. Шевченка.
 2. Погруддя Шевченка в холі кінотеатру ім. Т. Г. Шевченко
 • Євпаторія. Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Євпаторії було встановлено в рік святкування 2500-річчя міста (2003) на розі вулиць Шевченка й проспекту Леніна. Скульптуру Шевченка виготовлено з матеріалу, тонованого під бронзу, заввишки 2,4 м. Автор — місцевий скульптор Олексій Шмаков[6].
 • Новоозерне. У Новоозерному буде встановлено пам'ятник Тарасу Шевченку.
 • Ялта. Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Ялті у сквері імені Тараса Шевченка було урочисто відкрито 8 грудня 2007 року. У церемонії взяли участь близько 300 осіб — міська влада на чолі з мером С. Брайком, представники української громади міста та Криму, Українського реєстрового козацтва, широка громадськість. За даними президента Фундації ім. Т. Г. Шевченка Богдана Вуйка, ялтинський пам'ятник великому Кобзарю став на той час уже третьою скульптурою, спорудженою за останні роки у Севастополі і Криму на вшанування пам'яті поета. Пам'ятник заввишки 3,3 м було відлито в Аргентині і понад 2 роки до встановлення теплоходом доправлено до Криму[7].

Вінницька область[ред.ред. код]

Станом на 2013 рік у Вінницькій області встановлено понад 20 пам'ятників Тарасові Шевченку[8].

 • Бар. Пам'ятник встановлений у 2012 році, скульптор М. Крижанівський.
 • Жмеринка. Пам'ятник встановлений на площі Миру в центрі міста.
 • Іллінці. Пам'ятник авторства Львівської кераміко-скульптурної фабрики встановлений в 1970 році на вулиці Леніна.
 • Тульчин. Пам'ятник встановлений у 1991 році на вулиці Леніна. Автори В. Руденко та М. Констянтинова.
 • Брацлав (Немирівський район). Азбесто-цементне погруддя авторства Вінницького художнього фонду встановлене в 1961 році на території сільгосптехнікуму.
 • Крижопіль. Погруддя роботи скульптора І. Д. Іллящуку встановлене в 1997 році на вулиці Карла Маркса.
 • Кирнасівка (Тульчинський район). У Кирнасівці є два пам'ятники Шевченку — типове погруддя роботи Київського художнього фонду на вулиці Леніна (1958) та скульптурна композиція жанрового плану перед будинком культури (2008)

Волинська область[ред.ред. код]

 • Луцьк. У Луцьку є два пам'ятники Шевченку:
 1. Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Луцьку перед будівлею Волинського національного університету було відкрито в 181-у річницю дня народження великого українця — 9 березня 1995 року. Автори — скульптор Едгар Кунцевич та архітектори Олег Стукалов і Андрош Бідзіля.
 2. Пам'ятник на вулиці Корольова, 10 в мікрорайоні Вересневе. Рік його встановлення — 1964. Завдячують появі тут пам'ятника Кобзарю, найімовірніше, найстарішому на Волині, колишньому директору цукрового заводу Михайлові Мажарі, який у 1958 році очолив це підприємство. Скульптуру Шевченка з ініціативи Михайла Герасимовича сюди привезли вже готову, встановленням її опікувався колишній виконроб Іван Вознюк.
 • Берестечко. Пам'ятник Шевченкові встановлений в центрі міста перед кінотеатром.
 • Ратне. Пам'ятник встановлений 9 березня 1993 — це був перший пам'ятник Шевченку на Волині за часів Незалежності[9].
 • Шацьк. Погруддя Шевченка встановлене в центрі селища.

Дніпропетровська область[ред.ред. код]

 • Дніпропетровськ
  • Перший пам'ятник, що знаходиться на острові Монастирський (раніше — Комсомольський) встановлений у 1958 році. Автори — І. С. Зноба та В. І. Зноба, архітектор — Л. Р. Ветвицький. Це один із найбільших пам'ятників в Україні. Станом на початок серпня 2011 року пам'ятник знаходиться в аварійному стані і може впасти, оскільки постамент дав тріщини, а скульптура нахилилася на 12 см. Спеціалісти припускають, що скульптура чавунного Кобзаря, вага якого близько 50 тонн, може бути замінена на міцніший матеріал — бронзу.[10]
  • Другий пам'ятник відкритий 24 серпня 1992 року навпроти Українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. Скульптор — Володимир Небоженко, архітектор — Володимир Положій.
 • Кривий Ріг. У Кривому Розі є два пам'ятника Шевченку — в центрі перед будівлею Головпоштамту та в Інгульці (встановлений у 2001 році).
 • Кринички. Пам'ятник знаходиться у сквері біля РАГСу.
 • Томаківка. Встановлений на центральній площі селища.
 • Царичанка. Знаходиться у сквері в центрі селища.

Донецька область[ред.ред. код]

 • Краматорськ. Розташований у центрі міста — на площі Леніна. Автор пам'ятника — скульптор Іван Базилевський. Відкрито 27 вересня 2008 року.
 • Маріуполь. Пам'ятник відкритий 2001 року, встановлений на перетині бульвару Шевченка та проспекту Металургів. Також є погруддя Шевченка на проспекті Леніна.
 • Новогродівка. Пам'ятник встановлений у 2001 році на розі вул. Олега Кошового та 40-річчя Жовтня.
 • Святогірськ. Встановлений на розі вулиць Піонерської та Комсомольської. Бронзове погруддя на цегляному постаменті встановлене в 1954 році та реконструйоване 1991 року, скульптор Віталій Шишов.

Житомирська область[ред.ред. код]

 • Бердичів. Пам'ятник Тарасові Шевченку відкрито під час мітингу трудящих міста 3 березня 1960 року під час підготовки до 100-річчя від дня смерті (1961) та встановлений біля головного входу у міський парк культури і відпочинку, що нині носить ім'я Т. Г. Шевченка. Автор скульптури — уродженець Бердичева, скульптор — Петро Мойсейович Криворуцький. Скульптура виготовлена з сірого залізобетону. У середині 1980-х років пам'ятник покрили міддю. Висота скульптури 2,5 м, розміри постаменту — 1,4 × 1,55 × 2,2 м.


Закарпатська область[ред.ред. код]

У Закарпатській області Тарасу Шевченку встановлено 9 погрудь, 2 меморіальні дошки та 7 пам'ятників, що взяті на облік[11].

 • Мукачеве. Бронзове погруддя Шевченка на гранітному постаменті встановлене у 2000 році на вулиці Ужгородській, 26. Автори — архітектори В.Бровді, О.Андєлоші.


Запорізька область[ред.ред. код]

 • Енергодар. Енергодарський пам'ятник Шевченку стоїть перед Палацом культури «Соврємєннік».
 • Мелітополь. У Мелітополі є три пам'ятники Тарасові Шевченку:
 1. Пам'ятник Шевченку на площі Перемоги відкритий 22 травня 2011 року. Фігура поета заввишки 2,2 м авторства житомирського скульптора Віталія Рожика встановлена на гранітному постаменті[12].
 2. Погруддя на подвір'ї Таврійського державного агротехнологічного університету на проспекті Богдана Хмельницького, 18.
 3. Погруддя у парку Горького.

Івано-Франківська область[ред.ред. код]

Тарас Шевченко ніколи не бував на Прикарпатті, але на Івано-Франківщині йому встановлено понад 211 пам'ятників — найбільше в Україні, з них до 1939 року було встановлено 18, а у 2014 році, на відзначення 200-літнього ювілею – дев’ять.[13].

 1. Погруддя Тарасові Шевченку в Івано-Франківську встановлено у парку, який носить його ім'я. Автор — скульптор Йосип Николишин.
 2. 22 травня 2011 р. в день 150-тої річниці перепоховання Тараса Шевченка, в Івано-Франківську відкрили пам'ятник Кобзареві роботи Лео Мола.[14]
 3. Ще одне погруддя було відкрите 6 березня 2013 року на території Української гімназії № 1. Пам'ятник встановлений за ініціативи батьківського колективу школи, автор — місцевий скульптор Василь Вільшук[15].
 • Богородчани. Погруддя Т. Г. Шевченка у Богородчанах споруджене в 1994 році. Скульптор М.Лозинський[16].
 • Бурштин: повнофігурний пам'ятник Тарасові Шевченку спорудженний до 180-річчя від дня народження поета у 1994 році (автори — скульптор Анатолій Кущ і архітектор Олег Стукалов), встановлений біля ПК «Прометей»[17]
 • Галич. Пам'ятник встановлений на площі Волі.
 • Тюдів (Косівський район). Пам'ятник Тарасові Шевченку над Черемошем було встановлено в 1990 за ініціативою жителів сіл Тюдів, Великий Рожин, Малий Рожин, Розтоки на честь 175-річчя від дня народження поета за громадські кошти колгоспу «17 Вересня»[21]. У Тюдові є ще пам’ятний знак Шевченкові на Сокільській скелі. Дослідники схиляються до думки, що це перший у світі пам’ятник поетові, встановлений у 1862 році, і хочуть довести це.

Київська область[ред.ред. код]

 • Біла Церква. Погруддя Кобзарю встановлене в 1991 році. Тарас Шевченко неодноразово відвідував місто та згадував його у своїх творах.
 • Боярка. Автор погруддя — скульптор Б. Мовчун[23].
 • Бровари. Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Броварах, що міститься в сквері ім. Т. Г. Шевченка на розі вулиць Київської та Кірова, було відкрито 1964 року.
 • Васильків. Оригінальний пам'ятник, що зображує молодого Т. Г. Шевченка, що сидить на низькому постаменті в місті Василькові був встановлений у 1993 році.
 • Вишгород. Вишгородський пам'ятник Т. Г. Шевченку розташований біля будинку культури «Енергетик» (просп. Мазепи, 9). Встановлений у 1990 році, скульптор Іван Липовка, архітектор Олег Распопін.
 • Ржищів. Пам'ятник письменнику встановлений у парку Шевченка.
 • Фастів. У Фастові є два пам'ятника Шевченку:
 1. Пам'ятник у вигляді погруддя Тараса Шевченка на прямокутному постаменті встановлено на розі вулиць Тараса Шевченка та Орджонікідже в 1994 році. Автор — фастівський скульптор А. А. Древецький.
 2. Старий пам'ятник, який раніше стояв у парку Шевченка, перенесений на подвір'я ЗОШ № 9 у 1994 році.
 • Яготин. У Яготині встановлені два пам'ятника Шевченку: у міському парку та на площі біля середньої школи № 3.
 • Бородянка. Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Бородянці встановлено на площі його імені. Автор пам'ятника — скульптор М. П. Міщук, мистецтвознавець — А. Т. Крайнєв[25].
 • Макарів. Погруддя встановлено 5 червня 2007 року на майданчику перед районним будинком культури. Автор — скульптор Олександр Рачковський.

Кіровоградська область[ред.ред. код]

 • Олександрія. Розташований на проспекті Леніна поряд з гімназією № 1 імені Т. Г. Шевченка. У 2000-них роках бюст було замінено, оскільки попередній почав руйнуватись під впливом погодних чинників

Луганська область[ред.ред. код]

Львівська область[ред.ред. код]


 • Дрогобич. Пам'ятник встановлений перед готелем «Тустань».
 • Золочів.Пам'ятник з мармурової крихти встановлений у 1991 році на площі, яка носить ім'я Шевченка. Автор — скульптор Є. Дзиндра.


 • Моршин. Бронзовий пам'ятник Шевченкові встановлений у 1997 році. Автори — скульптори М.Посікіра, Л.Яремчук, архітектор В.Каменщик.


 • Мостиська. Бронзовий пам'ятник Кобзареві на постаменті з мармурової крихти встановлений в центрі міста у 1994 році. Автори — скульпториЕ.Мисько, Л.Яремчук, архітектор В.Каменщик.


 • Новояворівськ. Пам'ятник Т. Г. Шевченку було урочисто відкрито 12 липня 1997 року з участю великої кількості людей греко-католицької і православної громад міста на чолі зі своїми настоятелями, представників громадських і політичних організацій, міської і районної влади.
 • Рава-Руська. Пам'ятник з залізобетону та мармурової крихти встановлений у парку на вулиці Вокзальній. Автор — скульптор Ярослав Чайка, 1960.


 • Самбір. Пам'ятник Шевченкові встановлений на вулиці, яка носить його ім'я. Відкритий 1953 року, мармурова крихта, залізобетон.
 • Сколе. Пам'ятник на вулиці Стрийській. Скульптор В.Сколоздра, 1961, мармурова крихта.
 • Сокаль. Пам'ятник встановлено на площі Січових стрільців. Скульптор Еммануїл Мисько, архітектор Василь Каменщик, 1995, бронза, мармурова крихта. Раніше там стояло невелике погруддя Тараса Шевченка.
 • Стрий. У Стрию є два пам'ятника Шевченку:
 1. Пам'ятник «Будителям», де в одному монументі об'єднали постаті найславетніших українських класиків-літераторів — Тараса Шевченка, Івана Франка та Лесі Українки. Відкритий 24 серпня 1995 року, автори — Василь та Володимир Одрехівські.
 2. Пам'ятник Шевченкові у парку культури і відпочинку, який носить його ім'я. Бронзовий пам'ятник на бетонному постаменті встановлений у 1958 році.
 • Трускавець. Бронзовий пам'ятник встановлений на майдані Кобзаря в 1991 році, автор — скульптор Р. Романович


 • Червоноград. Бронзовий сидячий пам'ятник встановлений у 1996 на площі Вічевій. Автори — скульптор С.Якунін, архітектори В.Захаряк, Ісаров.


 • Східниця (Борислав). Пам'ятник Т. Г. Шевченку встановлено біля будівлі Східницької сільради.
 • Угерсько (Стрийський район). Пам'ятник «Єдність» Тарасові Шевченку та Іванові Франку встановлено у 1989 році. Автори — скульптор В.Одрехівський, архітектор О.Кикта; лабрадорит, бронза.

Миколаївська область[ред.ред. код]

Одеська область[ред.ред. код]

 • Одеса. В Одесі є два пам'ятники Шевченку:
 1. Пам'ятник у міському Парку Т. Г. Шевченка. Встановлено 1966 року. Автори — скульптори А. Ю. Білостоцький та О. О. Супрун[30].
 2. Пам'ятник на території санаторію МНС на 16-й станції Великого Фонтану
 • Арциз. Пам'ятник Т.Г.Шевченку встановлено у 2006 р. за сприяння Української народної партії.
 • Балта. Погруддя поета встановлено на початку березня 2014 р перед будівлею районої державної адміністрації. Раніше на постаменті було встановлено бюст В.І Леніна[31].
 • Ізмаїл. Пам'ятник Т.Г.Шевченку встановлено в сер.ХХ ст. в центрі міста на проспекті Суворова поблизу районного будинку культури ім. Т.Г.Шевченка
 • Роздільна. Урочисте відкриття 6-метрового монумента Т. Г. Шевченку в Роздільній відбулося 14 жовтня 2008 року на привокзальній площі райцентру. Пам'ятник Кобзареві створили відомі українські художники Володимир Цирулік та Василь Мироненко. Загальна вартість монумента склала 270 тис. грн.. Ці кошти були зібрані жителями Роздільнянського району за ініціативою активістів об'єднання «Просвіта» за сприяння Українського козацтва[32].
 • Сарата. Пам'ятник Шевченку встановлено в березні 2014 р з нагоди 200-річного ювілею народження Кобзаря.

Полтавська область[ред.ред. код]

 • Гребінка. Пам'ятник установлено на вулиці Петровського на честь 175-річчя від дня народження Кобзаря 1989 року. Автори — скульптор В. І. Білоус та архітектор О. Ф. Охріменко.
 • Комсомольськ. Встановлений у сквері на розі вулиць Леніна і Миру.
 • Лубни. Пам'ятник установлено на честь 150-річчя від дня народження Кобзаря 1964 року.
 • Миргород. Пам'ятник Т. Г. Шевченку, 1971 рік (вул. Гоголя № 126).
 • Диканька. Пам'ятник установлений у центрі селища.
 • Нові Санжари. Пам'ятник Шевченку встановлений у парку Нових Санжар.
 • Березова Рудка (Пирятинський район). Пам'ятник Т. Г. Шевченку в с. Березовій Рудці (Пирятинський район, Полтавська область), де великий український поет гостював тут тричі: у 1843, 1845 та 1846 роках. Тут він почав писати поему «Кавказ». Автори: заслужений скульптор України Білоус В. І. та заслужений архітектор України Ширай Є. В.

Рівненська область[ред.ред. код]

 • Рівне У Рівному два пам'ятника Тарасові Шевченку:
  • старий пам'ятник — погруддя поета в Парку Шевченка, що було відкрите 1939 року, а після ІІ світової війни реконструйоване (1963).
  • новий пам'ятник — на центральному Майдані Незалежності було урочисто відкрито 1999 року (автори пам'ятника — скульптори Петро Подолець і Володимир Стасюк).
 • Дубно. Пам'ятник відкритий у 1990 році на вулиці Данила Галицького.
 • Дубровиця. Погруддя Шевченка встановлене на Майдані Злагоди.
 • Здолбунів. 22 травня 2009 року у місті Здолбунів-2 відбулось урочисте відкриття погруддя Т. Г. Шевченка до 40-річчя товариства «Просвіта» і 195-ліття від дня народження поета. Монумент споруджено на благодійні кошти церковної громади храма Івана Богослова УПЦ КП, що знаходиться у м. Здолбунів-2, товариства «Просвіта», депутатів міської ради, підприємців селища, громадян. На відкритті погруддя були присутні керівники Здолбунівської РДА, міської ради, районної ради, представники громадських організацій, політичних партій, громадськість[35].
 • Корець. Фігура Шевченка з нетиповим для радянських пам'ятників поглядом вгору. Пам'ятник установлено 1964 року.
 • Млинів. Пам'ятник встановлений на вулиці Франка навпроти Млинівського краєзнавчого музею.
 • Підлужжя (Дубенський район). Пам'ятник встановлений біля джерела, де за переказами у 1846 році зупинявся Тарас Григорович Шевченко. Автор — скульптор Борис Ричко[36].

Сумська область[ред.ред. код]

 • Суми. Перший пам'ятник Шевченкові у Сумах встановлений у 1926 році. Пам'ятник у стилі кубізму виконав скульптор Іван Кавалерідзе. Однак у 1953 році пам'ятник був зруйнований: вважається, що в ньому побачили «кавказький сепаратизм», а Хрущову не подобався кубізм. Новий пам'ятник встановлений у 1957 році, його створив сумський скульптор Яків Красножон[37].
 • Глухів. У травні 1991 року до 130-річчя перепоховання Т.Шевченка на старому Київському шляху було відкрито пам'ятний знак у вигляді стели з хрестом на верхівці.
 • Кролевець. Пам'ятник Шевченку встановлений на бульварі, який носить його ім'я


Тернопільська область[ред.ред. код]

Тернопільська область є українським регіоном, де встановлено чи не найбільшу кількість пам'ятників Тарасові Шевченку. Так, на Тернопіллі споруджено 130 пам'ятників Кобзарю[38].

 • Бережани. Пам'ятник Тарасові Шевченку споруджено 1993 року. Автори — скульптор М. Посекіра, Л. Яремчук.
 • Борщів. У Борщеві є два пам'ятники Шевченку:
 1. Пам'ятник на вулиці Шевченка в центрі міста споруджено 1991 року. Автори — скульптор Іван Сонсядло, архітектор Віктор Бабій.
 2. Пам'ятник на території тютюнової фабрики (вулиця Степана Бандери, 95), встановлений 1961 року.
 • Бучач У Бучачі є два пам'ятники Шевченку.
 1. Повнофігурний пам'ятник у центрі міста (1994 р., скульптор В. Савчук, архітектор Микола Бевз)
 2. Повнофігурний пам'ятник у центрі міста (1995 р., скульптор В. Римар, архітектор Р. Кавецький)
 3. Погруддя на вулиці Шевченка біля музичної школи (1968)
 • Заліщики. Встановлено 1961 року; автор — скульптор Д. Крвавич.
 • Зборів. Повнофігурний пам'ятник Шевченкові встановлений 1994 року біля міської ради на пожертви та спонсорські кошти.
 • Кременець. Повнофігурний пам'ятник Шевченкові встановлений 1995 року.
 • Копичинці. У Копичинцях є два пам'ятники Шевченку:
 1. Пам'ятний знак на честь 100-річчя з дня народження Тараса Шевченка, встановлений у 1914 році
 2. Пам'ятник поетові, встановлений 1948 року.
 1. Пам'ятник на території заводоуправління будматеріалів, встановлений 1971 року.
 2. Пам'ятник у центрі міста, встановлений у 1993 році. Автор — скульптор Я. Голець.
 • Почаїв. Повнофігурний пам'ятник Шевченкові встановлений 1995 року навпроти Лаври.
 • Хоростків. Пам'ятник Тарасові Шевченку встановлений 1964 року.
 • Шумськ. Пам'ятник встановлений 1999 року на вулиці Українській.
 • Гусятин. Повнофігурний пам'ятник Шевченкові, який зображає поета сидячи на лаві з книгою в руках, встановлений 1993 року, автор — скульптор М.Обезюк.
 • Козова. Пам'ятник Тарасові Шевченку споруджено 1993 року. Автори — скульптор Іван Сонсядло, архітектор Віктор Бабій.
 • Підволочиськ. Погруддя Шевченка встановлене 1966 року біля музичної школи.
 1. Пам'ятний хрест до 50-річчя з дня смерті поета, один із перших пам'ятник Тарасу Шевченку в Галичині, встановлений 1911 року.
 2. Повнофігурний пам'ятник, встановлений 1964 року, скульптор В. Одрехівський
 • Курівці (Зборівський район). Пам'ятник встановлений 1964 року біля школи, автор – скульптор Володимир Лупійчук. Побудований за кошти, які вчителі школи та молодь села зібрали, виступаючи у навколишніх селах з постановкою п'єси Т.Шевченка «Назар Стодоля».
 1. Пам'ятний хрест на честь 100-річчя з дня народження поета, встановлений 1914 року біля церкви.
 2. Повнофігурний пам'ятник, встановлений 1964 року біля церкви, навпроти будинку культури.
 • Настасів (Тернопільський район). Пам'ятник встановлений у 1969 році на вул. Шевченка при роздоріжжі в напрямку ТОВ «Агропродсервіс». Автор — скульптор Я. Павуляк.
 • Озерна (Зборівський район). Побудований 1951 року біля школи, у зв'язку з розширенням дороги 1981 року перенесений до будинку культури.

Харківська область[ред.ред. код]

 • Харків. В Харкові є кілька пам'ятників Шевченку, і ще один існував раніше:
 1. Вважається, що перший в Україні пам'ятник Кобзарю — мармуровий бюст — був встановлений са́ме в Харкові. Ініціаторами створення першого пам'ятника Шевченкові в місті (і Україні) вситупила родина Алчевських, а автором — відомий російський скульптор В. О. Беклемішев. Пам'ятник Т. Г. Шевченку було споруджено на території харківської садиби Алчевських — в пров. Касперовському(пізніше Совнаркомівська вул., 13). Саме там у саду О.Алчевського і стояв перший пам'ятник Кобзарю. Нині він зберігається у Київському музеї Т. Г. Шевченка.
 2. Величний пам'ятник, що вважається одним з найкращих у світі, розташований у саду Т. Г. Шевченка на вулиці Сумській. Він являє багатопланову композицію, домінантою якої є статуя Т. Г. Шевченка заввишки 5,5 м на 11-метровому постаменті, яку за спіраллю оточують 16 динамічних скульптур, що зображують персонажів творів Кобзаря і уособлені образи трудового народу. В результаті 3 конкурсів на спорудження монумента Шевченка, перший з яких був оголошений ще 1929 року, в березні 1934 розпочато втілення проекту відомого радянського скульптора М. Г. Манізера. Архітектурну прив'язку здійснив архітектор Й. Г. Лангбард. Урочисте відкриття монумента відбулося 24 березня 1935 року.
 3. Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Кулиничах (колишньому приміському селі, з 2012 частина міста) було відкрито 2003 року на території Кулиничівської селищної ради. До цього монумент 10 років знаходився у складському приміщенні одного із транспортних підприємств селища Бабаї. Завдяки зусиллям Харківської районної державної адміністрації, голови Кулиничівської селищної ради пам'ятник було викуплено (не за бюджетні кошти) і відкрито до 189-річниці з дня народження Великого Кобзаря[39].
 4. Пам'ятник Т. Г. Шевченку на території Приладобудiвного заводу iм. Т. Г. Шевченка. Встановлений в 1967р.
 5. Цікава й непроста доля пам'ятника Т. Г. Шевченка, розташованого у дворі школи №96 на Данилівці. Це найстаріший з усіх пам'ятників Кобзареві в Харкові. За спогадами старожилів, його ще до Жовтневого перевороту 1917р, коли Данилівка була просто селом, земство купило і встановило перед своїм будинком. Через якийсь час його передали Данилівській бібліотеці. Під час війни бюст ховали, а після звільнення його перенесли у двір місцевої школи.
 6. Крім того, фасад Селянського будинку, побудованого в 1912р за проектом арх. Б. Корнєєнко (Павловська пл.,4), прикрашає поміщений в ніші фронтону горельєф Т. Г. Шевченка
 • Балаклія. Пам'ятник Т. Г. Шевченку у Балаклії відкрито 2003 року в рамках урочистостей з нагоди 80-річчя Балаклійського району та 340-річчя Балаклії перед будівлею районної адміністрації. Автор композиції — харківський скульптор, член Національної спілки художників України, лауреат міжнародної відзнаки ім. Сократа, Народний художник України Сейфаддін Гурбанов. Пам'ятник об'єднує дві скульптури: Кобзар, котрий присів відпочити, і дівчинка поруч з ним з голубом у руках, яка молодість держави Україна[39].
 • Близнюки. Пам'ятник створений у 2003 році. Автор - харківський скульптор Сергій Ястребов.
 • Дергачі. Пам'ятник Шевченко. ск. О. Демченко, В. Семенюк,О. Шауліс; арх. В. Лаптєв. Пам'ятник споруджено за ініціативою народного депутата України О. Бандурки за підтримки почесних меценатів на кошти Дергачівського районного благодійного фонду соціального розвитку. Відкриття відбулося 19 серп. 2001 (в рік 140 річниці смерті Т. Шевченка) і було приурочене до десятої річниці незалежності України. Не складна сюжетна композиція пам'ятника розміщена на невисокому простому гранітному постаменті. Т. Шевченко зображений сидячим на відлитій з бронзи лаві. Пам'ятник виконано в традиціях поширеного з 1960-х гіперреалізму. Автори застосували принципи камерного рішення, що, в першу чергу, втілюється в можливості кожного, хто присяде на край бронзової лави, відчути відсутність грані між середовищем пам'ятника і реальним оточенням.
 • Зміїв. Пам'ятник встановлений у 1956 році при спуску до Сіверського Дінця на перехресті вул. 8-го березня та Садової до 95-й річницi з дня смерті Кобзаря. Проект розробив відомий український скульптор Агібалов Василь Іванович
 • Золочів. Пам'ятник Т. Г. Шевченку у Золочеві був відкритий у 1964 році на честь 150-ліття від народження великого поета[40].
 • Красноград. Пам'ятник встановлено у 1986 р перед будівлею районної бібліотеки. Скульптор Скобліков О. П.
 • Куп'янськ. Пам'ятник був відкритий у 2009 р. Скульптор Бетліємський Ф. Я., архітектор Семененко Е. П., майстер по каменю Шелковніков В. І.
 • Лозова. 23 серпня 1996 року з нагоди 5-ї річниці незалежності України відбулося урочисте відкриття пам’ятника Т.Г.Шевченку у м.Лозова. Погруддя Шевченка встановлене в сквері по вул.Жовтневій, який носить його ім'я.

1-й пам'ятник встановлено у 1957 р у сквері перед будівлею залізничного вокзалу, 2-й пам’ятник встановлено у 2001 р. в центральному сквері.

Херсонська область[ред.ред. код]

 • Херсон
  • Пам'ятник Т. Г. Шевченку у Херсоні на майдані Т.Шевченка відкрито у 1971 році. Автори — скульптор Іван Білокур та архітектор Ю. П. Тарасов.
  • Погруддя Т. Г. Шевченка у херсонській школі № 52 ім. Тараса Шевченка. Автор — скульптор Іван Мердак.
 • Генічеськ. Погруддя з мідного листа загальною висотою 4,95 метри. Відкрите в 1982 році, автор — скульптор В.А. Кольцов.


 • Гола Пристань. Автор пам'ятника — Володимир Миколайович Потребенко, за участю І.Білокура.[41]
 • Нова Каховка. Пам'ятник Шевченкові в Новій Каховці встановлений у роки незалежності.[42]
 • Скадовськ. Встановлений у 1964 році, виготовлений з бетону, автор — Херсонські художні майстерні.
 • Ювілейне (Цюрупинський район). В селищі 1984 року встановлений пам'ятник з мідного листа на бетонному постаменті, автор — Скадовські художні майстерні.

Хмельницька область[ред.ред. код]

У Волочиську пам'ятник Кобзареві відкрито 2014-го року за ініціативи громади й місцевого поета Миколи Федчишина. Автором скульптурної композиції є тернополянин Іван Сонсядло. Допомогу в фінансуванні робіт надали різні установи, підприємства та меценати. Крім райцентру, у Волочиському районі пам'ятники Тарасові Шевченку є в 2-х селах - Порохня і Щаснівка[43].

 • Полонне. У 2006 році до 1010-річчя міста на площі 1000-ліття було відкрито пам'ятник Тарасові Шевченку[44].

Черкаська область[ред.ред. код]

 • Черкаси. Пам'ятник Т. Г. Шевченкові в Черкасах відкритий в 1964 році до 150-річчя від дня народження поета на розі бульвару Шевченка і вулиці Дашковича. Автори — скульптори М. К. Вронський, О. П. Олійник, архітектор В. Г. Гнєздилов[45]. Також у Черкасах встановлені погруддя письменнику на території школи № 22 (1989, автор — А. І. Кравченко) та перед Гарнізонним будинком офіцерів.
 • Городище. Пам'ятник роботи скульптора К. Терещенка встановлений перед будівлею лікарні.
 • Звенигородка. У Звенигородці в 1981 році було відкрито пам'ятник Шевченкові, який вперше в Україні зображає його молодим[46].
 • Золотоноша. Бронозову фігуру Шевченка на гранітному постаменті встановлено біля входу до парку культури та відпочинку, який носить ім'я поета. Пам'ятник відкрито 20 липня 1993 року, автори — архітектор О. А. Гайдученя та скульптор П. Ф. Мовчун[47].
 • Канів. У Каневі є два пам'ятники Тарасові Шевченку: на могилі поета та біля Музею Тараса Шевченка.
 • Корсунь-Шевченківський. Історія Корсуні пов'язана з Тарасом Шевченком, місто носить ім'я поета. У Корсуні-Шевченківському аж 3 пам'ятника і декілька пам'ятних знаків Кобзарю:
  • перший за часом створення (1957) — у міському парку в центрі міста;
  • у подвір'ї Корсунь-Шевченківського педагогічного училища (рік встановлення — 1970);
  • 3-й за ліком було відкрито 1999 року. Автори — скульптор Е. Кунцевич та архітектор К. Сидоров. Знаходиться біля центрального входу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника «Палацово-парковий ансамбль» на острові Коцюбинського;
  • пам'ятний знак на честь останнього відвідання Корсуні (влітку 1859 року) Тарасом Шевченком — у ландшафтному парку на території Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника «Палацово-парковий ансамбль» на острові Коцюбинського.
 • Чигирин. У Чигирині є погруддя Шевченка в парку, що носить його ім'я, та пам'ятний знак на честь перебування Т. Г. Шевченка в місті, встановлений біля підніжжя Богданової гори (1992, архітектор Ю. Соміков)

Історико-етнографічний комплекс «Тарасова криниця» збудований у 2007–2008 роках. Включає пам'ятник Шевченку, криницю та місця для відпочинку.[50]


 • Келеберда (Канівський район). У селі за сприяння благодійного фонду «Тарасова земля» відкрито пам'ятний знак «Гори мої високії» на місці, де Тарас Шевченко написав картину «Коло Канева».
 • Криві Коліна (Тальнівський район). 21 листопада 2009 року в Кривих Колінах, у центрі села, за участі Президента України Віктора Ющенка було урочисто відкрито майже 6-метровий пам'ятник Тарасові Шевченку (скульптор Олександр Хівренко, архітектор Анатолій Дітковський та каменяр Василь Коржов). На постаменті золотими літерами напис «У те найкращеє село, у те, де мати повивала. Мене малого…»[51].
 • Межиріч (Канівський район). У селі встановлений пам'ятник знак про відвідування села Тарасом Шевченком влітку 1859 року, який планував збудувати придбати в селі земельну ділянку.
 • Моринці (Звенигородський район). Пам'ятник Т. Г. Шевченку відкрито у 1956 році на території садиби відкрито (автори-скульптори: Веронський, Олійник). У 2005 році його перенесено на центральну площу села. Також на в'їзді до села встановлений пам'ятний знак Шевченкові
 • Пекарі (Канівський район). У селі встановлений пам'ятник знак про відвідування села Тарасом Шевченком влітку 1859 року, який планував збудувати в селі власну оселю.

Чернівецька область[ред.ред. код]

Чернігівська область[ред.ред. код]

У Чернігівській області станом на 1990 рік було 27 пам'ятників Тарасові Шевченку — як у обласному та районних центрах, так і по містах, смт і селах області. Історія їх зведення сягає 191921 років, коли кілька проектів таких пам'ятників здійснив художник і скульптор І. Г. Рашевський[53]. За роки Незалежності України (від 1991 року) на Чернігівщині було встановлено відносно небагато «кобзарів» — величний пам'ятник Шевченкові-художнику в Прилуках (2007) і пам'ятник Кобзарю в Острі (2011, фактично виконано заміну погруддя, що існувало раніше, але теж було встановлено в 1990-ті).

 • Батурин. У Батурині встановлений пам'ятний знак на шляху процесії перезахоронення у 1861 році Тараса Шевченка.
 • Ніжин. Пам'ятник Шевченкові встановлений у парку, який носить його ім'я. Також встановлений пам'ятний знак на місці, де в 1861 році під час перевезення тіла Шевченка відбулася панахида.
 • Носівка. Погруддя Тараса Шевченка встановлене перед спорудою залізничної станції на Привокзальній площі. У 1861 через Носівку проходив останній шлях Кобзаря з Петербурга до Канева, пам'ятник, зокрема, і встановили на відзначення стотих роковин цієї сумної події — в 1961 році.
 • Прилуки. Вшанування Шевченка в Прилуках має власну історію, у різні роки в місті були встановлені відразу декілька монументів Кобзареві.
див. тут

Урочисте відкриття прилуцького великого сучасного пам'ятника Шевченкові, що став першим пам'ятником Шевченку-митцеві (художнику), у самому центрі міста — в міському сквері на Центральній площі на розі вулиць Київської та Незалежності — відбулося під час святкування Дня міста 22 вересня 2007 року. На церемонії виступали автори монумента — скульптори Народний художник України Володимир Небоженко та Семен Кантур, архітектор Павло Бережний, міський меценат, у тому числі і встановлення цього пам'ятника, Юрій Коптєв, мер міста Юрій Беркут.


 • Шевченкове (Бахмацький район). Погруддя Тарасу Шевчнеку у селі Шевченкове встановлене у 1970-тих роках, міститься коло траси «Бахмач-Ромни».

За межами України[ред.ред. код]

Азербайджан[ред.ред. код]

Аргентина[ред.ред. код]

Білорусь[ред.ред. код]

Пам'ятники Тарасу Шевченку встановлені у наступних містах Білорусі: Мінськ, Гомель, Берестя, Могильов, Слуцьк[59].

 • Мінськ. Пам'ятник Тарасу Шевченкові в білоруській столиці (і перший за часом встановлення в цій країні) розташований у Степановському саду, поруч з новобудовою Посольства України в Республіці Білорусь. Автори пам'ятника — український скульптор Віктор Липовка та білоруський архітектор Віктор Крамаренко. Пам'ятник є подарунком Києва й був урочисто відкритий 23 квітня 2002 року в ході Днів Києва в Мінську.
 • Берестя. Пам'ятник Тарасу Шевченкові в білоруському Бересті (розташований на початку бульвару Т. Г. Шевченка) встановлено 2002 року. Автори — скульптор В. Головко (Україна) та архітектор Р. Шилай (Білорусь). Пам'ятник є даруноком Берестю від Черкаської області України.
 • Гомель. Пам'ятник Тарасові Шевченку було урочисто відкрито в рік 190-ї річниці від народження великого українця — 24 травня 2004 року. Скульптуру Кобзаря гомельській міській владі передала українська сторона, роботи з упорядкування скверу Т. Г. Шевченка здійснено коштом гомельчан[60].
 • Могильов. Пам'ятник Тарасові Шевченку в Могильові було відкрито 19 серпня 2005 року (напередодні 14-ї річниці незалежноті України). Погруддя Шевченку було встановлено у Могильові за ініціативи місцевих українських громад при організаційній підтримці Посольства України та за активної участі торгово-економічної місії при українському дипломатичному представництві. Автори проекту — український скульптор Віктор Сухенко та білоруський архітектор Ірина Буреніна. З приводу відкриття відбулась урочиста церемонія[61].

Болгарія[ред.ред. код]

 • Софія. 22 травня 2009 року у Софії відкрито пам'ятник Шевченкові. Скульптор — Ігор Гречаник[63].

Бразилія[ред.ред. код]

У Бразилії, де проживають компактні групи українських емігрантів та їхніх нащадків, зокрема в штаті Парана встановлено три пам'ятника Т. Г. Шевченку — в містах Прудентополісі, Куритибі та Порту-Алегрі[4].

 • Куритиба (Парана). Пам'ятник Т. Г. Шевченку в Куритибі — бронзова фігура поета у повний зріст на гранітному постаменті, був встановлений 29 жовтня 1967 року. Автор — скульптор Шарл Андре.

Греція[ред.ред. код]

Грузія[ред.ред. код]

Цей пам'ятник Сакребулу міста Тбілісі подарувала Київрада. Його за дорученням Кабінету Міністрів України було виготовлено Київським творчо-виробничим комбінатом «Художник» Національної спілки художників України за кошти міського бюджету.

Данія[ред.ред. код]

У вересні 2010 року в столиці Данського Королівства відбулось урочисте відкриття бюста національного поета України, що став першим і допоки єдиним пам'ятником Шевченкові у Скандинавії. Погруддя — у парку Естре Анлегу в копенгагенському середмісті. Встановлення пам'ятника Шевченкові ініціювали українська амбасада в Копенгагені та дансько-українське товариство, основне фінансування проекту взяв на себе колишній посол України в Данії Павло Рябикін, частково витрати здійснені за рахунок приватних пожертв найстарішого ветерана УПА в Скандинавії Петра Балицького та Івана Нестера. Автор монумента — український скульптор Сергій Богуславський, що мешкає в Копенгагені[66].

Італія[ред.ред. код]

 • Рим. Оригінальний пам'ятник, де Т. Г. Шевченка зображено в ролі римського патриція, урочисто відкрито 1973 року перед греко-католицьким собором Святої Софії; автор — італійський скульптор У. Мацеї[4].

Казахстан[ред.ред. код]

 • Алмати. Пам'ятник поету Тарасу Шевченку, що перебував на території Казахстану на засланні (1847 —1857 рр.), було встановлено на розі проспекту Достик і вулиці Шевченка в 2000 році на честь дев'ятої річниці незалежності України. Автором монументу є український скульптор Віталій Рожик з Житомирщини[67].
 • Форт-Шевченко. Перший бюст Великого Кобзаря був встановлений у форті Олександрівському (колишньому Новопетрівському укріпленні), де проходив військову службу Т. Г. Шевченко. Споруджений він був на кошти прогресивного офіцерства і проіснував до 1920 року, коли був зруйнований басмачами.[68]

Канада[ред.ред. код]

 • Вінніпег. У Вінніпезі є кілька пам'ятників Тарасу Шевченку: головний монумент біля провінційного парламенту, відкритий у 1961 році[69], та низка скульптур у парку скульптур Лео Мола (зокрема, проекти пам'ятників Шевченку у Вашингтоні та Буенос-Айресі). Автором усіх є канадський скульптор українського походження Лео Мол (Леонід Молодожанин).
 • Вайта. В україноканадському піонерському селі, первісна назва якого була Szewczenko, встановлено в одноіменній школі погруддя Великого Кобзаря. І автор цього пам'ятника — вищезгаданий Лео Мол.

Китай[ред.ред. код]

 • Пекін. 8 серпня 2008 року у Пекіні у парку Чаоян відкрито пам'ятник Шевченку, єдиний не лише в Китаї, але й в усьому азіатсько-тихоокеанському регіоні. Скульптор — Юань Сікунь.[71]

Куба[ред.ред. код]

 • Гавана. У квітні 1999 року в столиці Куби місті Гавані відбулось урочисте відкриття пам'ятника Т. Г. Шевченку[72].

Литва[ред.ред. код]

 • Вільнюс. У вересні 2011 року у столиці Литви місті Вільнюс відбулося урочисте відкриття пам'ятника Т. Г. Шевченку[73].

Республіка Македонія[ред.ред. код]

 • Скоп'є. У травні 2009 року у центральному парку столиці Македонії місті Скоп'є, розташованому просто напроти національного парламенту республіки, урочисто (за участю представників македонських влади та інтелігенції, членів української громади, українських миротворців тощо) встановили бронзового Кобзаря. Автор бюста — відомий македонський скульптор, академік Томе Серафімовський[74].

Молдова[ред.ред. код]

 • Бєльці. Пам'ятник — погруддя на постаменті встановлено 2001 року.

Парагвай[ред.ред. код]

Українською на п'єдесталі написано: Найбільший поет та національний пророк України.

Польща[ред.ред. код]

 • Варшава. Пам'ятник Тарасові Шевченку в Варшаві Відкритий за участю міністрів закордонних справ України та Польщі Анатолія Зленка та Влодзімежа Цімошевича 13 березня 2002 року у сквері його ж імені на перетинанні вулиць Спацерова, Говорка і Хотиньська. Інвестор — Об'єднання українців у Польщі на чолі з Мирославом Кертичаком. Автор скульптури — український скульптор Анатолій Кущ, автор п'єдесталу — польський архітектор Балтазар Брукальський. Зфінансувала Київська міськрада і Львівська обласна адміністрація. Фірма «Edbud», на чолі з Едвардом Мазуром профінансувала монтаж пам'ятника, а також увесь комплекс робіт, пов'язаних із забрукуванням доріжок у сквері та площі перед самим п'єдесталом. Вагомий внесок для встановлення та відкриття пам'ятнику зробив тодішній Посол України в Польщі Дмитро Павличко[75].

Росія[ред.ред. код]

 • Санкт-Петербург. Перший пам'ятник Шевченку в Росії. Автор — Ян Тільберг (латиський скульптор). Пам'ятник встановлений 1 грудня 1918 року, простояв лише вісім років. На п'єдесталі слова:
Великому украинскому поэту-крестьянину
Тарасу Григорьевичу Шевченко
(1814 — 1861 гг.)
Великий русский народ

Фото зроблено відомим фотографом Віктором Булла.

Другий пам'ятник поету було встановлено 22 грудня 2000 року на розі пр. Левашовського та вул. Ординарної, біля станції метро «Петроградська». Цю триметрову скульптуру у 1993 подарував Санкт-Петербургу канадський скульптор Лео Мол (Леонід Молодожанин). 1995 року (за часів мера Собчака) її вирішено встановити, але через брак коштів не вдалося. Через деякий час, уже за розпорядженням губернатора Яковлева, встановлення пам'ятника перенесли на 1999 рік. Проте відкриття відбулося під час зустрічі лідерів України та Росії у 2000 році.

 • Краснодар. Розташований на вул. Шевченка біля перехрестя зі Ставропольскою. Пам'ятник з мармурової крихти відкритий в 1980 році, автори — скульптор І.П. Шмагун, архітектор В.Т. Головєров.


 • Орськ. Пам'ятник у місті, де Шевченко перебував на засланні в 1847—48 роках, встановлений на площі, яка носить його ім'я. Установлений у 1959 році, автори — скульптор Лев Мойсейович Писаревський, архітектор М. К. Габелко[76]
 • Шахти. На одній із центральних площ міста Шахти встановлене погруддя Шевченка[77].

Румунія[ред.ред. код]

 • Бухарест. Вважається, що пам'ятник Тарасові Шевченку в одному з центральних парків румунської столиці міста Бухареста, що був відкритий 1952 року, був першим пам'ятником українському Кобзареві в європейській країні поза Україною, однак 1993 року це погруддя разом з іншими монументами соціалістичної епохи, були по-варварськи знищені невідомими[4]. Вже за 5 років, 1998 року, в Бухаресті, в парку Херестреу було відкрито новий пам'ятник Шевченкові роботи відомого скульптора Геннадія Єршова.
 • Негостина. У березні 2005 року біля культурного центру села Негостина Сучавського повіту було відкрито погруддя Шевченка. Пам'ятник є подарунком України численній українській громаді села[78].
 • Сату-Маре. 1 липня 2009 року в румунському місті Сату-Маре відбулося урочисте відкриття пам'ятника Тарасу Шевченку. Пам'ятник встановлено на площі Васіле Лукача. У церемонії відкриття пам'ятника брали участь представники Закарпатської ОДА та української діаспори Румунії[79].

Словаччина[ред.ред. код]

 • Братислава. Погруддя Т. Г. Шевченка роботи словацького скульптора О. Бенце відкрито 1990 року[4].

Сполучені Штати Америки[ред.ред. код]

 • Клівленд (Огайо). Пам'ятник Шевченкові в Клівленді знаходиться в Українському саду. Бронзовий бюст поета роботи скульптора Олександра Архипенка встановлений у 1940 році коштом Українських злучених організацій[80]
 • Сірак'юс (Нью-Йорк). Найновіший пам'ятник Т.Шевченку спорудила українська громада в Сірак'юс (Сиракузах) — відкрито 16 жовтня 2005 року перед українською греко-католицькою церквою св. Івана Хрестителя. Постать Т.Шевченка в бронзі виконано американським скульптором Бенедиктом Декстером при активній співпраці архітектора Володимира Бутенка. Тарас Шевченко зображений у молодому віці, в руках у нього "Кобзар", а на ногах — ретязі[81].
 • 23 серпня 1981 року відкрито гранітно-бронзовий пам'ятник роботи двох скульпторів А.Павлоші та М.Черешньовського в оселі Елмара Гайтс.[81]

Туркменістан[ред.ред. код]

 • Ашгабат. Перший пам'ятник Тарасові Шевченку в Ашгабаті було встановлено у 1926 році. Під час руйнівного землетрусу 1948 року пам'ятник був знищений. 24 березня 1972 року під час Декади культури і мистецтв України в Туркменістані відбулося відкриття нового пам'ятника Тарасові Шевченку (автор — скульптор Михайло Лисенко)[82]. У вересні 2009 року за сприяння Посольства України в Республіці Туркменістан та Хякімлику (мерії) Ашгабата пам'ятник було реконструйовано і перенесено на нове, зручніше місце, — на один квартал східніше на майдані біля будинку Держкомітету з туризму і спорту Туркменістану[83].

Угорщина[ред.ред. код]

Встановлено пам'ятник у сквері греко-католицької церкви на правому березі Дунаю в Буді навпроти МЗС Угорщини, тобто на перехресті популярних туристичних маршрутів.

Автор пам'ятника — Іван Микитюк, член Національної спілки художників України, професор Львівської академії мистецтв, Заслужений діяч мистецтв України (проживає у Львові).

Пам'ятник вилито з бронзи, загальна висота — 3 метри.[84]

Раніше, у червні 2004 року була спроба встановити невідповідний пам'ятник. Бюст, котрий і близько не схожий на Тараса Шевченка. Місце, де мав стояти Тарас — під бункером часів другої світової війни в одному з віддалених районів Будапешта. Відкривати його мав один із зверхників України.[85] [86]

Узбекистан[ред.ред. код]

 • Ташкент. Пам'ятник Т. Г. Шевченку в столиці Узбекистану місті Ташкенті споруджено на початку 2000-х рр. на вулиці його імені на тлі панно, розміщеного на стіні одного з корпусів школи № 110, яка теж носить ім'я Т. Г. Шевченка. Автор пам'ятника — скульптор Л. Рябцев[89].


 • Зарафшан. В узбецькому місті Зарафшан Навоїйської області пам'ятник Тарасу Шевченку встановлено у сквері в центрі міста. Постать Великого Кобзаря вилита з бронзи. Урочисте відкриття пам'ятника в жовтні 2007 року стало завершальною подією серед заходів, присвячених 15-тій річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Узбекистаном[90].
 • Навої. Пам'ятник Шевченкові встановлений у 2007 році[91].

Франція[ред.ред. код]

У Франції три пам'ятника Т. Г. Шевченку[4]:

 • Тулуза (побратим Києва) — відкрито 1971 року в районі Бельфонтен; автор — французький скульптор А. Алас (на жаль, риси Шевченка передані не точно);

Чехія[ред.ред. код]

Чорногорія[ред.ред. код]

 • Подгориця. 9 грудня 2011 року в Подгориці, в міському парку Крушевац, встановлено пам'ятник Тарасові Шевченку в рамках Українсько-чорногорського проекту зі спорудження пам'ятників найвизначнішим діячам двох країн у Києві та Подгориці, ініційованого президентами України і Чорногорії кілька років тому. В церемонії відкриття пам'ятника взяв участь прем'єр-міністр України Микола Азаров.[94]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Прикарпаття увійшло у книгу рекордів України за кількістю пам’ятників Шевченку
 2. "Интер" создал первую интерактивную карту объектов, посвященных Шевченко
 3. На Дрогобиччині відкрили десятий пам'ятник Тарасу Шевченку // Вголос. 10 березня 2014
 4. а б в г д е Кучерук Олександр (письменник, директор Бібліотеки ім. О. Ольжича) Пам'ятники Шевченка на земній кулі… Від Мангишлаку до Вашингтона. // Черкаський край — земля Богдана і Тараса. Культурологічний збірник., К.: «Українські Пропілеї», 2002, стор. 67—80
 5. Памятний знак присвячений 200-річчю з дня народження Т.Г.Шевченка 2014 р.
 6. Пам'ятник Т. Г. Шевченку на evpatoriya-history.info (Сайт, присвячений історії Євпаторії)
 7. У Ялті відкрили пам'ятник Тарасу Шевченку // повідомл. за 9 грудня 2007 року УНІАН
 8. Вінницька ОДА — Відзначення 200-річчя Тараса Шевченка — Пам'ятники
 9. Іду душею до Тараса
 10. http://www.unian.net/ukr/news/news-448839.html Пам'ятник Шевченку нахилився на 12 см
 11. Восьмий закарпатський пам'ятник Шевченку постане в Берегові (ВІДЕО) // Тиса-1
 12. «Постамент памятника Шевченко „одевают“ в гранит», «Памятник Шевченко торжественно откроют в воскресенье» — «Мелитопольские ведомости»
 13. Прикарпаття стало рекордсменом за кількістю пам'ятників Шевченку
 14. В Івано-Франківську відомий канадський скульптор відкрив пам'ятник Шевченку.
 15. На Прикарпатті відкрили 171-й в області пам'ятник Кобзарю
 16. Кобзар :: Івано-Франківська область
 17. Пам'ятники на Веб-сторінка міста Бурштин
 18. Крайній Іван Про роль особи Войцюка в історії Єзуполя. Колишній учитель математики, який нині мешкає у США, своїм коштом установив у рідному селищі пам'ятники Шевченкові, Франку та Беринді і сам ще за життя «забронзовів» на постаменті // «Україна Молода» за 14 квітня 2009 року
 19. Щедрий дар своїм односельцям, інф. на www.brama.com за 11-08-2000
 20. [1]
 21. Приватний сайт Сергія Клименка
 22. Бориспіль // Екскурсійні об'єкти Київщини
 23. Лисенко Сергій Боярка. Історико-краєзнавчий нарис., К.: Пошуково-видавниче агентство «Книга Пам'яті України», 2006. — с. 83
 24. Бучанські новини. 20 серпня 2010, стор. 2. «У Бучі буде пам'ятник Шевченку». Автор: Вікторія Кончаківська, Посилання.
 25. Офіційний туристичний сайт Київщини
 26. Коротка історична довідка (про Володарку) на Офіційний сайт Володарської райдержадміністрації
 27. Без шапки та кожуха — Ірина ПРАВИЛЕНКО, «Новомиргородщина»
 28. Байцар Андрій. Пам'ятнику Т.Шевченку у Винниках 100 років // Винниківський вісник № 429-430, квітень-травень 2013 р.
 29. МУЗЕЙ ДИСИДЕНТСЬКОГО РУХУ
 30. Афанасьєв В. А. Одеса (про пам'ятники) // Українська радянська енциклопедія. В 12-ти томах / За ред. М. Бажана. — 2-ге вид. — К.: Гол. редакція УРЕ, 1974-1985., Том 7, К., 1982, стор. 484
 31. http://dumskaya.net/news/v-balte-na-mesto-lenina-postavili-byust-shevchen-033364/
 32. На Одещині відкрито пам'ятник Тарасу Шевченку // повідомл. за 22 жовтня 2008 року на www.litakcent.com (ЛітАкцент) // за матеріалами УНІАН
 33. У Глобиному на Полтавщині відкрили пам'ятник Шевченку
 34. У Лохвиці урочисто відкрито погруддя Тарасові Шевченку на ezheliy.ucoz.ua («Віртуальна газета міста Лохвиці»)
 35. В Здолбунові відкрито пам'ятник Тарасу Шевченко // інф. за 25 травня 2009 року на Рівненська обласна організація партії «Єдиний центр»
 36. Волинь туристична
 37. Сумские перемены: как изменился облик Сум за последние десятилетия
 38. Біркова О. Пам’ятки історії і культури на Тернопільщині // Тернопільський енциклопедичний словник / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль: видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004–2010. — Т. 1–4.— 2008. — T. 3: П — Я. — ISBN 978-966-528-279-2. — С. 
 39. а б Нові пам'ятники культури та меморіальні дошки Харківської області — Випуск № 6 — Оглядова довідка за матеріалами періодичних видань за 2003 рік
 40. Золочів у Енциклопедія історії України. — Т. 3. — К.: Наукова думка, 2005.
 41. http://www.artkavun.kherson.ua/pamjatniki_velikomu_kobzarev_na_hersonschin.htm
 42. Город Новая Каховка — 1001 дорога (рос.)
 43. Голос України № 252 (6002) за 30 грудня 2014 року. - С. 8
 44. Як городяни Віктора Розумного полонили — Журнал «Віче»
 45. Пам'ятки міста Черкаси на Сайт міста Черкаси
 46. Пам'ятники Т. Г. Шевченку
 47. Перелік історичних пам'яток Золотоноші на сайті міської ради
 48. Умань, Тальне // Бас Віталій Шевченків край, К.: «Мистецтво», 1989, стор. 106
 49. Календар Шполянщини — Офіційна сторінка Шполянської районної державної адміністрації
 50. Перелік туристичних об'єктів, що пов'язані з ім'ям Т. Г. Шевченка і рекомендовані для відвідування туристами
 51. Нікітеко Людмила Рівна дорога до Кривих Колін. На Черкащині Віктор Ющенко відкрив пам'ятник Шевченку і Центр освіти та розповів, чому йому не соромно за кожен президентський день // «Україна Молода» № 219 за 24 листопада 2009 року
 52. «Планида Степана Кожум'яки». Сер.: Життя славетних / Упоряд. та авт. передм. Ю. Колісник. — Черкаси: Брама, 2004. — 224 с.
 53. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник, К.: УРЕ, 1990, стор. 948–950
 54. В Ічні встановили пам'ятник Тарасу Шевченку, інф. за 17-09-2009 на www.gorod.cn.ua // Ольга Макуха, тижневик «Вісник Ч» № 38 (1218)
 55. В Острі з'явиться пам'ятник Тарасу Шевченку // інф. за 19 серпня 2011 року на kozeletslife.com («Козелецьлайф», соціально-інформаційний портал)
 56. На Чернігівщині вперше з'явився пам'ятник Шевченку // повідомлення за 25 серпня 2011 року на теле-каналі ICTV
 57. Сайт Ігоря Гречаника
 58. Почесне консульство України в Місіонес
 59. Кравченко Ярослав Пам'ятники Т. Г. Шевченкові у Білорусі на сайті Посольства України у Республіці Білорусь // Газета ВО «Свобода» за 5 червня 2009 року
 60. Представники України візьмуть участь у відкритті пам'ятника Тарасу Шевченку в Гомелі на Офіційний портал Гомельського облвиконкому (рос.)
 61. В Білорусі відкрили пам'ятник Шевченкові // інф. за 19 серпня 2005 року на ДТРК Всесвітня служба «Українське телебачення і радіомовлення (УТР)»
 62. О Слуцке — wisetravel.ru
 63. 22 травня — день перепоховання Тараса Шевченка
 64. В Афінах відкрито пам'ятник поетові Тарасу Шевченку // повідомл. за 14 березня 2006 року на www.nrcu.gov.ua (Національна радіокомпанія України)
 65. tsn.ua
 66. Віктор Мельник Перший Кобзар Скандинавії. У Копенгагені відкрили пам'ятник національному поету України // «Україна Молода» № 180 за 29 вересня 2010 року
 67. Літературними стежинами Алмати (рос.)
 68. [2] Про бюст в Форт-Шевченко
 69. Інститут Українознавства
 70. Memorial Park — Taras Shevchenko Museum
 71. В Пекіні відкрили пам'ятник Тарасу Шевченку
 72. Українсько-кубинські відносини на Посольство України в Російській Федерації
 73. У Вільнюсі відкрили пам'ятник Тарасові Шевченку
 74. В Македонії відкрили пам'ятник Тарасові Шевченку // інф. за 20 травня 2009 року на он-лайн версія газети «Комсомольская правда. Украина» (рос.)
 75. [3] Дмитро Павличко. Як встановлювали пам'ятник Тарасові Шевченку у Варшаві.
 76. Памятники Орска (рос.)
 77. Фото пам'ятника на сайті міста
 78. Craii Nou, 22 martie 2005 — În luna martie, ’’ucrainenii sunt fraţi şi surori’’
 79. У румунському Сату-Маре відкрито пам'ятник Тарасу Шевченку (ФОТО) — UA-Reporter, 2 липня 2009
 80. Ukrainian Cultural Garden — UZO
 81. а б в г Зорівчак Р.П. Вагомий внесок до англомовної Шевченкіани // Борисфен.Науковий журнал. — 2011, №03
 82. В Ашгабаті Президент України взяв участь у покладанні квітів до пам'ятника Тарасові Шевченку // інф. за 15 вересня 2009 року на Офіційне інтернет-представництво Президента України
 83. Пам'ятник Шевченку в Ашгабаті перенесуть на нове місце // інф. УНІАН за 29 липня 2009 року
 84. [4] Міністерство культури і туризму України
 85. [5] Сайт Державного самоврядування українців Угорщини
 86. [6] Газета Українське слово
 87. Сайт державного самоврядування українців Угорщини. Про пам'ятник Тарасові Шевченку в м. Залаегерсег
 88. Громада — часопис українців Угорщини. Є фото пам'ятника Тарасу Шевченку в м. Залаегерсег
 89. Вулиця Тараса Шевченка на Узінформ (рос.)
 90. Огляд міжнародних подій за 19 жовтня 2007 року на www.nrcu.gov.ua (Національна радіокомпанія України)
 91. Співробітництво в культурно-гуманітарній сфері // Інформація про поточний стан і перспективи двосторонього співробітництва між Республікою Узбекистан та Україною на Офіційна веб-сторінка Посольства Республіки Узбекистан в Україні (рос.)
 92. LITERATURNA UKRAINA (1974). «Unveil monument to Shevchenko in France». Digest of the Soviet Ukrainian press. 18—19. с. 27. 
 93. Віктор і Катерина Ющенки взяли участь у церемонії відкриття пам'ятника Тарасові Шевченку в Празі
 94. Микола Азаров відкрив пам'ятник Тарасу Шевченку в столиці Чорногорії

Джерела, посилання та література[ред.ред. код]