Паннонські русини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Паннонські русини
Загальна кількість близько 20 000
Найбільші розселення Сербія:
15626 (перепис 2002)

Хорватія:
2337 (перепис 2001)

зверніть увагу: деякі паннонські русини також називають себе як українці
Близькі етнічні групи Русини, українці, словаки, поляки та інші слов'янські народи
Мова паннонська русинська мова
Релігія переважно східного обряду Католицької Церкви
(уніатської)
Паннонські русини у Воєводині за переписом 2002 року — на основі розрахункових даних
Паннонські русини Воєводини (перепис 2002)
Русинська церква в Руски Крстур
Русинська церква в Дюрдево

Паннонські русини — слов'янські меншини в Сербії і Хорватії. Вони офіційно вважаються окремою національністю в Сербії та Хорватії, але також вважаються частиною північних Русинів, які живуть в основному в Україні, Словаччині, Польщі, Румунії, Чехії та Угорщині.

Основна відмінність між паннонськими русинами і північними русинами є мова: мова паннонських русинів має більш західні слов'янські риси, ніж мова північних русинів.

Території розселення[ред.ред. код]

Паннонські русини в основному живуть в автономному краї Воєводина в Сербії. Оголошених етнічних русинів в Воєводині за переписом 2002 року проживає 15626 осіб, і їхня мова є однією із шести офіційних мов провінції Воєводини. Село Руски Крстур в общині Кула є культурним центром паннонських русинів. Існує також значна концентрація русинів в Нови-Саді, де в 1820 році було розпочато будівництво греко-католицької парафіяльної церкви Святого Петра і Павла (будівництво завершено в 1834/1837). Інші села де більшість русинсинів, включають Куцура Врбас муніципалітету, і Бикич-До в общині Шид. Є також громада паннонських русинів в Славонії (Хорватія), що утворюють більшість у селі Петровці, муніципалітету Богдановці, Вуковарсько-Сремської жупанії.

Історія[ред.ред. код]

Населення населених пунктів Банат і Бачка було знищено під час Османської війни. Паннонські русини емігрували в сьогоднішні регіони Банат і Бачка разом з німцями, угорцями і словаками з регіону, який у наш час, включає в себе частину східної Словаччини і північно-західної Угорщини. Це було частиною інтенсивної колонізації проведеної Австрійською імперією в регіон, багатого на орні землі, спрямованої на підвищення доходів імперії за рахунок податків.

Офіційною датою русинського врегулювання у Воєводині є 17 січня 1751, коли адміністратор Вачка Франк де Йосипа Редль підписав контракт з Михайлом Мункачі з села Червеново, в графстві Берег, щоб привести 200 русинських сімей греко-католицького обряду з верхньо-угорських районів відомих як «Upper-Land» (Горнїца), в Руски Крстур[1]. Крстур був сербським поселенням, що згадується в 1741 році як зруйноване і занедбане, оскільки поселенці переїхали в Чералево. Адміністратор ж підписав ще один контракт від 15 травня 1763 року з Петром Кіс з Крстур, щоб привести 150 русинських сім'ей греко-католицького обряду з однієї області що у «Верхній-Land», до Куцура.

У міру зростання населення і орних земель поселенців, контракт був обмежений, і багато сімей з Крстур і Куцур вирішили мігрувати в місто Нови-Сад в 1766 і 1767 роках. Пізніше, русини оселилися в Шид, Вайска, а на початку 19 століття в Вуковар і Ілок, — у сучасній Хорватії. У Петровці, а також Хорватію, русини почали переселення в 1833 році, а пізніше у Бачинці в 1834 році. В цілому округ Bač-Bodroš (який був в південній Угорщині, і сьогоднішні, головним чином, Банаті і Бачка), перепис населення з 1767 р. показує, близько 2.000 русинів. Перепис населення з 1991 року в тому ж районі, показує близько 25,000 русинів. На початку ХХІ століття число паннонських русинів зменшується і передбачуване число становить близько 15,000. Основною причиною цього є збільшення числа русинів, які вирішили емігрувати в Канаду.[2]

Мова[ред.ред. код]

Паннонські русини вважають свою версію русинської — особливою мовою. Ті, хто вважає її відмінною від мови північних русинів стверджують, що вони говорять на західних слов'янських мовах, на відміну від північно-русинського варіанту, який є східнослов'янською мовою. У той час ця відмінність не обов'язково унікальна для паннонських русинів, оскільки мови інших русинських груп у Словаччині та Польщі також містять особливості східних і західних слов'янських мов.

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  • Рамач, Янко. Кратка история Руснацох. Нови Сад: Грекокатолїцка парохия Св. Петра и Павла, 1993
  • Жирош, Мирон. Бачванско-сримски Руснаци дома и у швеце (1745–1991) том 1 — 5. Нови Сад: Грекокатолїцкапарохия Св. Петра и Павла 1997–2003
  • Лабош, Федор «История Русинох Бачки, Сриму и Славониї 1745–1918», Нови Сад, 1978
  • Ranko Bugarski, Jezici, Novi Sad, 1996.
  • Stevan Konstantinović, Priče o Rusinima, Šid, 1995.
  • Vladimir Kirda Bolhorves, Na debelom ledu, Beograd, 1996.

Посилання[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.