Парафілія (сексологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Парафілія (сексологія) (у грецькій παρά – пункт, поруч і φιλία – дружба, що має контекст кохання) – біомедичний термін, що позначає стани, за яких людина досягає сексуального збудження та задоволення унаслідок фантазій, сексуальних потреб і поведінки, що призводять до клінічно значущих страждань або порушень в інших важливих галузях життєдіяльності людини[1].

Парафілія може бути пов’язана із певним сексуальним об’єктом (наприклад, діти, тварини, спідня білизна, неістоти) або конкретними діями (наприклад, заподіяння болі, приниження партнера, непристойні телефонні дзвінки). Характер парафілії у конкретної людини зазвичай є специфічним та незмінним; парафілії частіше зустрічаються у чоловіків, ніж у жінок[2].

Парафілія є формою психологічної залежності, яка призводить до сексуальних дисфункцій (порушення ерекції або еякуляції), утруднює або виключає сексуальний контакт як взаємодію між двома людьми у разі, якщо не підтверджується парафілічними фантазіями або діями[3].

Найпоширеніші різновиди парафілій – педофілія, ексгібіціонізм, фетишизм, фроттерізм (тертя об анонімного партнера у громадських місцях), сексуальні садизм та мазохізм, трансвестийний фетишизм, вуайєризм, непристойні телефонні дзвінки, зоофілія, копрофілія, клізмофілія, урофілія[4]. Гомосексуальні зносини, які здійснюються між двома статево зрілими особами за взаємною згодою, зараз в багатьох країнах не вважаються парафілією[5].

Також відомі такі види, як акротомофілія, які не вимагають примусового лікування, але можуть лікуватися за бажанням людини.

Посилання[ред.ред. код]