Пароперегрівач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Загальна схема пароперегрівача паровоза.
Пароперегрівач, вид з димоходу.

Пароперегрівни́к являє собою пристрій для перетворення насиченої (вологої) пари в суху пару, що може використовуватися для вироблення електроенергії або інших цілей;

пристрій для для перегріву пари, тобто для підвищення її температури понад температуру насичення.

Пароперегрівач може бути розміром від кілька метрів до кілька сотень метрів. Складається з укріплених паралельних сталевих труб з внутрішнім діаметром 20—60 мм, приєднаних безпосередньо до барабана котла до вхідного, вихідного, а інколи до проміжного колектора (камери). По напряму руху пари відносно димових газів розрізняють пароперегрівач з паралельним потоком пари, протитечії і змішаним потоком. Залежно від місця розташування пароперегрівача в котлі, а, отже від типу теплообміну, розрізняють:

  • радіаційні;
  • ширмові (напіврадіаційні);
  • конвективні.

Пароперегрівач — це пристрій в паровій машині, у випадку локомоти́ва, який повторно підігріває пару, що отримується з котла, підвищуючи її теплову ене́ргію і зменшує ймовірність конденсації всередині паровіої машини.

Пароперегрівач підвищує ефективність роботи парової машини і набув широкого поширення. Пару після проходження через пароперегрівач називають перегрітою парою, а до цього насиченою парою. Пароперегрівачі широко використовувались у паровозах з початку XX століття, у більшості засобів пересування з паровим приводом та у стаціонарних парових машинах. Це обладнання досі невід'ємною частиною теплових електростанцій у світі.

Пароперегрівачі в опалювальних котлах[ред.ред. код]

Отримання перегрітої пари з сухої насиченої здійснюється в пароперегрівачі парового котла. Пароперегрівач — один з найвідповідальніших елементів опалювального котла, тому що з усіх поверхонь нагріву він експлуатується в найбільш важких температурних умовах. Змійовики пароперегрівача і колектори виконані з вуглецевої сталі можуть працювати при температурах перегріву до 425 °C. Для отримання пари з температурою перегріву більше 500 °С в опалювальних котлах застосовують комбіновані пароперегрівачі, тобто такі, в яких теплообмін в одній частині поверхні відбувається за рахунок випромінювання, а в іншій — шляхом конвекції.

Переваги та недоліки[ред.ред. код]

Основні переваги використання пароперегрівача полягають в економії палива і води, але платою є збільшення витрат на обслуговування. У більшості випадків переваги переважують витрати і пароперегрівачі широко використовувалися.

Посилання[ред.ред. код]