Пахтанье Молочного океану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рельєф в храмовому комплексі Ангкор -Ват в Камбоджі із зображенням Вішну , його аватари Курма , девов і асуров під час пахтанія молочного океану.
Літографія 1910 -х років із зображенням пахтанья Молочного океану і отриманих при ньому 14 скарбів.

Пахтанье Молочного океану або Самудра - мантхан (санскр. समुद्र मंथन) - одне з ключових міфологічних подій , описане в Пурана х і відмічуване кожні 12 років в ході величезного індуїстського фестивалю Кумбха-мела. Історія описується в «Бхагават-пуране» , «Вішну-пуране» і «Махабхарате».

Передісторія[ред.ред. код]

Одного разу цар девов Індра , катаючись на слоні , зустрів мудреця Дурвасу , який подарував йому квіткову гірлянду. Індра прийняв дар і повісив його на хобот свого слона. Роздратований сильним ароматом гірлянди , слон кинув її на землю , що вкрай розгнівало Дурвасу . Мудрець прокляв Індру і всіх девов на те , що з цього моменту їх повинна була покинути сила і удача.

Незабаром зав'язалася битва між дівами і асурами , в якій асури під проводом царя Балі здобули верх і взяли під свій контроль весь Всесвіт. Діви звернулися за допомогою до Вішну , який порадив їм вирішити проблему дипломатичним шляхом. Діви і асури вирішили зайнятися разом пахтаньем Молочного океану і розділити отриманий в результаті цього нектар безсмертя . Вішну , однак , запевнив девов , що зробить заходи для того , щоб весь нектар потрапив тільки в їх руки.

Пахтаньем Молочного океану[ред.ред. код]

У ході пахтанья ( сбалтиванія ) Молочного океану , гора Мандара використовувалася як гігантської колотівки , а змій Васуки - в якості мотузки. Діви тримали змія за хвіст , а асури - за голову , обертаючи таким чином гору і збовтуючи океан. Однак, незабаром гора почала тонути . На допомогу прийшов Вішну в образі своєї другої аватари гігантської черепахи Курма , яка втримала гору на своїй спині.

Під час пахтанья океану , з нього з'явився горщик смертельної отрути , який був настільки токсична, що мав здатність зруйнувати все творіння . Ті, що прийшли в жах діви й асури за порадою Вішну відправилися за допомогою до Шиві . Відчувши жалість до них , Шива випив всю отруту , від чого колір його горла став синім. З тих пір Шиву також називають ім'ям Нілакантха ( «сінегорлий»).

У Молочний океан були кинуті різні трави , які в ході збовтування перетворилися на 14 скарбів ( РАТН ) , які були поділені між дівами і асурами : Лакшмі , Каустубха , Паріджата , Варуни , Дханвантарі , Чандра , Камадхену , Калпаврікша , Айравата , Апсари , Уччхайшравас , Шаранга , Шанкх і Амріта . У різних Пурана х , також як і в «Рамаяне» і «Махабхарате» , даються різні списки отриманих скарбів.

Набуття амрити і перемога девов над асурами[ред.ред. код]

Різні епізоди пахтанія Молочного океану.

Нарешті , з океану з'явився Дханвантарі з горщиком небесного нектару безсмертя амрити . Між дівами і асура ми зав'язався жорстокий бій за право володіння амритой . Діви сховали нектар від асуров в чотирьох місцях на землі - Праяге , Харідваре , Удджайне і Нашике. При цьому, в кожному з цих місць капнуло по краплі амрити . Вважається , що з тих пір ці місця мають містичною силою і саме з цієї причини раз у дванадцять років там проводиться фестиваль Кумбха-мела .

Зрештою асури здобули верх над дівами і забрали всю амриту себе. Діви тоді знову звернулися за допомогою до Вішну , який прийняв форму Мохіні - дівчата надзвичайної краси. Скориставшись тим , що асури були відвернені її красою , Мохіні викрала у них амриту і роздала її дів, що нарешті змогли скуштувати небесного напою. Один з асуров по імені Раху прийняв вигляд діви , маючи намір таким чином випити нектару , однак Сур'я і Чандра визнали самозванця і повідомили про нього Мохіні . Раху почав пити амриту , але перед тим , як він зміг проковтнути її , Мохіні відрубала йому голову за допомогою божественного диска Сударшана - чакри . В результаті, вже стикнувшись із нектаром голова демона стала безсмертною і перетворилася на планету Раху , яка , бажаючи помститися Сонцю і Місяцю , іноді проковтує їх , викликаючи таким чином сонячні і місячні затемнення . Все закінчилося тим , що іспівшіе амрити і набралися сил діви взяли верх над асурами .

Посилання[ред.ред. код]