Перемисько-Варшавська архиєпархія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Перемисько-Варшавська архиєпархія (виділена синім кольором)

Перемисько-варшавська архиєпархія — архиєпархія Української греко-католицької церкви із центром у Перемишлі і другим за значенням центром у Варшаві. Утворена 31 травня 1996 року папою Іваном Павлом ІІ в результаті реогранізації структур грекокатолицької церкви, змінивши таким чином Перемиську єпархію. Межує з вроцлавсько-гданською єпархією вздовж річки Вісли.

Історія[ред.ред. код]

Християнство у Перемиську Землю прийшло із Великоморавської держави: великоморавський князь Святополк (870—894) зайняв Білу Хорватію (сьогоднішня Галичина) в 872—875 рр., — ще за життя св. Мефодія. Учні Кирила і Мефодія поширили християнство на Перемиську Землю ще в ІХ столітті — це було християнство східного обряду.

Єпископство східного обряду постало у Перемишлі в тому ж ІХ ст., таким чином Перемиська єпархія вважається найстарішою українською єпархією.

За даними Географічного словника Королівства Польського та інших слов'янських земель, виданого в Варшаві в 1880-1914 роках (том 1 дозволено цензурою царської Росії 28 листопада 1879 року), на той момент в місті Бірча знаходився бірчанський деканат греко-католицької церкви, який належав до Перемишльської дієцезії. Деканат об'єднував 19 парафій ( серед них в селах Березка, Липа, Павлокома, Явірник-Руський) з загальною кількістю 22 тисячі 428 вірних, серед яких парафія саме Бірчі з філіями становила 2067 осіб.[1]

Сучасність[ред.ред. код]

Сучасна Перемисько-Варшавська архиєпархія налічує 8 деканатів — Елблонзький (12 парафій), Краківсько-криницький (14 парафій), Ольштинський (9 парафій), Перемиський (14 парафій), Саноцький (14 парафій) і Венгожевський (10 парафій).

Найважливішими храмами єпархії є Собор святого Івана Хрестителя в Перемишлі, також Церква і монастир Успення Пресвятої Богородиці в Варшаві.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.