Переробка батарей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Photo-CarBattery.jpg

Переробка акумуляторних батарей та батарейок проводиться з метою зменшити кількість токсичних речовин в твердих побутових відходах. В акумуляторах містяться важкі метали, кислоти, луги, які потрапляючи в воду або ґрунт завдають значної шкоди навколишньому середовищу.[1]

Необхідність утилізації батарей[ред.ред. код]

Використані елементи живлення містять ртуть, кадмій, свинець, олово, нікель, цинк, магній та інші хімічні елементи і сполуки. На сміттєзвалищах під впливом атмосферних факторів елементи живлення швидко руйнуються, речовини, що є в їх складі випаровуються і вимиваються.

Через воду і повітря токсичні метали потрапляють в живі організми, в яких викликають ураження живих організмів, погіршують репродуктивні здатності та викликають генетичні зміни і ракові захворювання.

Для промисловості відпрацьовані батарейки — це сировина з високим рівнем концентрації цінних елементів — кольорових металів та мінералів.

Тому доцільніше налагодити переробку батарей, ніж просто викидати їх на загальні сміттєзвалища.

Свинцево-кислотні акумулятори[ред.ред. код]

Цей тип акумуляторів застосовується в автомобілях, електромобілях, мотоцикл ах, джерела безперебійного живлення, різному промисловому устаткуванні. Свинець є токсичним металом, потрапляючи в організм накопичується в кістках, викликаючи їхнє руйнування. Кислоти, зокрема найпоширеніша у виробництві батарей сірчана, також досить небезпечні. При переробці таких батарей спочатку нейтралізується кислота, потім корпус відділяється від свинцевих пластин, і все це використовується в переробці, у тому числі і для виробництва нових батарей.

Срібно-цинкові акумулятори[ред.ред. код]

Найчастіше використовуються в наручних годинниках, дитячих іграшках, медичних пристроях та іншій малогабаритній техніці. Срібно-цинкові акумулятори містять вкрай шкідливу ртуть, яка з часом починає роз'їдати стінки батареї і протікати, тому їх слід утилізувати з особливою ретельністю.

Переробка батарейок в Україні[ред.ред. код]

Батарейки, які були зібрані волонтерами заради подальшої їх утилізації, місто Монастириська.

В Україні працює завод для переробки батарейок (ДП «Аргентум»), розташований у Львові. Діє низка точок збору, куди їх можна здати для подальшої переробки[2]. Від червня 2013 року коробки для збору батарей встановлені в мережі магазинів Watsons[3]. З жовтня 2013 року відпрацьовані батареї приймають в мережі магазинів МТС[4].

Після переробки батарейки з її компонентів отримують сухі розподілені хімічні елементи і сортовані відходи з упаковки (картон і пластик).

За офіційним повідомленням, станом на 1 грудня 2013 року підприємством отримано 10,033 тонн відпрацьованих батарейок і акумуляторів різних типів. За цей час перероблено у дослідному режимі понад 1400 кг матеріалу. Неперероблені батарейки відсортовані і зберігаються на складі.

ДП «Аргентум» володіє відпрацьованими технологіями переробки основних груп батарейок (80% обсягу, що збирається) і може, при ритмічних поставках, промислово переробляти близько 1 тонни на день. При зростанні обсягів зібраного матеріалу, до проекту будуть долучені інші підприємства галузі з передачею відповідних технологій.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]