Перовськіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Перовськіт (рос. перовскит, англ. perovskite, нім. Perowskit m) – мінерал класу оксидів, підкласу складних оксидів, титанат кальцію каркасної будови. Син. – П. ніобіїстий – дизаналіт та П. церіїстий – кнопіт.

Перовськіт
Кристалічна структура перовськіту
Аксонометрична картина структури перовськіту ABX3.Kolorem żółtym zaznaczono jony A, czerwonym - B, zaś zielonym - aniony X

Хімічний склад[ред.ред. код]

Формула: CaTiO3. Містить (%): CaO – 41,1; TiO2 – 58,9. Домішки: Fe, Nb, Cr, Al, Th. Як правило, Ca заміщується рідкоземельними металами, а Ті – Nb i Ta з утворенням мінералів: кнопіту – CeTiO3 (вміст TR до 8%), дизаналіту – (Ca, Na)(Ti, Nb)O3 (до 26% Nb2О5), лопариту – (Ce, Na)(Ti, Nb)O3.

Властивості[ред.ред. код]

Сингонія моноклінна, ромбічна, у кнопіту тетрагональна.

Густина 3,95-4,04, Твердість 5,5-6. Колір переважно червонувато-бурий, жовтий, чорний. У шліфах безбарвний до фіолетово-сірого або червонувато-коричневого. Блиск алмазний. Риса біла, сірувато-жовта. Прозорий у тонких уламках. Злам нерівний до напівраковистого. Крихкий. Ізотропний.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Зустрічається як контактово-метаморфічний мінерал (у талькових і хлоритових сланцях з вапняками) і як магматичний, пов’язаний з лужними породами.

Знахідки: Валле-ді-Віцце, Півд. Тіроль (Італія); Вуорі-Ярві, Африканда (Кольський п-ів), Урал, Респ. Саха – Російська Федерація. В Україні знайдений на Волині.

Генеза[ред.ред. код]

Утворюється в магматичних умовах: в лужних ультраосновних і основних породах, карбонатитах (дизаналіт, кнопіт), кімберлітах (кнопіт), лужних базальтоїдах, а також у скарнах.

Використання[ред.ред. код]

Використовують у виробництві керамічних, вогнетривких і в’яжучих матеріалів. П. – потенційне джерело титану, попутно Nb і TR. Відносно рідкісний.

На честь рос. мінералога Л.О.Перовського (G.Rose, 1839).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]