Поклоніння Святій Трійці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поклоніння Святій Трійці (Вівтар Ландауера)
Allerheiligenbild (Landauer Altar)
Durer, Adoration of the Trinity 01.jpg
Автор Альбрехт Дюрер
Час створення 1511
Розміри 135 × 123
Матеріал дошка з тополі, олія
Місцезнаходження Музей історії мистецтв (Відень)

«Поклоніння Святій Трійці» або «Вівтар Ландауер» (нім. Allerheiligenbild, Landauer Altar) — картина Альбрехта Дюрера, виконана в 1511 році. В теперішній час знаходиться у віденському Музеї історії мистецтв.

Історія створення[ред.ред. код]

Вівтарний образ був замовлений заможним нюрнберзьким купцем Матіасом Ландауером для капели Всіх Святих в будинку Дванадцяти братів (нім. Zwölfbrüderhaus). Цей притулок для престарілих ремісників був створений Ландауером; його мешканці повинні були щодня молитися про спасіння душі засновника і в якості винагороди отримували дах над головою, одяг і їжу. Сам Ландауер також став одним з перших мешканців будинку Дванадцяти братів в 1510 році.

Вівтарний образ був замовлений в 1508 році, однак виконаний лише через три роки.

Сюжет[ред.ред. код]

Вівтар не має традиційних у кінці XV — початку XVI століть у Німеччині стулок (бічних крил). Він був вставлений в багату різьблену раму (або портал, також розроблений Дюрером): у верхній частині обрамлення представлена ​​сцена Страшного Суду, внизу — герби донатора. Малюнок 1508 року показує, що портал з самого початку був частиною вівтарного образу. Колір порталу, виконаного невідомим нюрнберзьким різьбярем, був, ймовірно, спеціально підібраний до картини. Дюрер розробив його в ренесансному стилі з об'ємними колонами, що підтримують фронтон арки. Капела в Будинку Дванадцяти братів — найбільш ранній приклад діяльності Дюрера як художника-декоратора. Вівтарна картина, різьблений портал та оформлення вікон капели складали єдиний за задумом комплекс. Вівтар відображає бачення Граду Божого (лат. De Civitate Dei) після Страшного Суду, згідно з описом Августина в трактаті «Про град Божий». Художник поєднав всі досягнення німецького та італійського живопису в зображенні Трійці, що оточена сонмом святих на чолі з Дівою Марією і Іваном Хрестителем. Центральна вісь композиції — розп'яття, підтримуване Богом-Отцем, над усім у вигляді голуба ширяє Святий Дух. Серед святих і героїв Старого Заповіту художник помістив портрети реальних людей. Старий у темному плащі, що схилив коліна в молитві, — Матіас Ландауер. За безліч людських типів, що представлені в «Поклонінні Святій Трійці», цей твір Дюрера було названо «шекспірівською галереєю».

Фрагмент із королевою, закритою вуаллю.

Нижня частина композиції представляє вид озера серед пагорбів, ймовірно виконаних Дюрером під впливом пейзажів Альбрехта Альтдорфера і Йоахима Патиніра. Можливо, що це озеро Гарда, яким художник захоплювався під час своєї поїздки до Венеції[1].

Праворуч внизу Дюрер зобразив себе біля картуша з латинським написом Albertus Durer Noricus faciebat anno a Virginis partu 1511 (Альбрехт Дюрер з Нюрнберга створив це в 1511 році після народження Діви). У біографії Дюрера Йоганн Конрад Еберлайн зазначає: «Поява художника як земного свідка подій, що розгортаються, сприяє об'єктивації багатопланового візіонерського змісту твору»[2].

Подальша доля картини[ред.ред. код]

Фрагмент із автопортретом Дюрера і підписом.

У 1585 році, коли Рудольф II придбав картину Дюрера, рама вівтаря залишилася в Нюрнберзі[1], в теперішній час вона знаходиться в Німецькому національному музеї. У Відні вівтарний образ експонується в сучасній копії оригінального обрамлення.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Дзуффи С. Большой атлас живописи. Изобразительное искусство 1000 лет / Научный редактор С. И. Козлова. — Москва: ОЛМА-ПРЕСС, 2002. — С. 106—107. — ISBN 5-224-03922-3. (рос.)
  2. Johann Konrad Eberlein: Albrecht Dürer. Rowohlt Taschenbuch Verlag, Reinbek 2003, ISBN 3-499-50598-3

Література[ред.ред. код]

  • Дзуффи С. Большой атлас живописи. Изобразительное искусство 1000 лет / Научный редактор С. И. Козлова. — Москва: ОЛМА-ПРЕСС, 2002. — С. 106—107. — ISBN 5-224-03922-3.
  • Eberlein J. K. Albrecht Dürer. — Reinbek: Rowohlt Taschenbuch Verlag, 2003. — ISBN 3-499-50598-3.