Портрет митця замолоду

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Портре́т митця́ за́молоду (англ. A Portrait of the Artist as a Young Man) — роман Джеймса Джойса, належить до числа шедеврів світової літератури XX століття.

Виданий 1916 року «Портрет митця замолоду», став першим і одним із найкращих в творчості письменника. Це історія про молодого митця і його пізнання істини світу, що має багато спільного з біографією самого Джойса. Зображені дитинство та юність Стівена Дедалуса, його конфлікт з сім'єю, школою і батьківщиною, який знаходить своє розв'язання в мистецтві. Блискучий літературний експеримент, як у використанні мови, так і в структуруванні тексту, роман зробив значний вплив на розвиток літератури.

У творінні Джойса процес становлення особистості. Що таке душа? Чи існує Бог? Хто такі патріоти свої батьківщини? Усі відповіді герой знаходить в мистецтві, яке стає його призначенням.

«Дух наповнював його — дух чистий, як найчистіша вода, ніжний, як роса, зворушливий, як музика…»

«Я рушаю на зустріч, у мільйонний раз, з дійсністю досвіду, щоби в кузні моєї душі кувати несотворену совість мого роду».

Переклади на українську[ред.ред. код]

Вперше роман переклав Ярослав Стельмах. Переклад був виданий у журналі «Всесвіт» 1976 року[1].

Окремим виданням в Україні роман вийшов у 2005 році в перекладі Мар'яни Прокопович, яка послуговувалася в роботі також перекладом Ярослава Стельмаха.

Примітки[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Джеймс Джойс. Портрет митця замолоду. Львів: ВНТЛ-Класика, 2005. ISBN 996-8849-16-7