Православна церква в Америці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Православна церква в Америці (англ. Orthodox Church in America, неофіційно Американська православна церква) — автокефальна помісна православна церква, охоплює території Сполучених штатів Америки та Канади.

Автокефалія надана Російською православною церквою в 1970 році. Не визнається Константинопольським Патріархатом, Олександрійською, Антіохійською, Єрусалимською, Румунською, Кіпрською, Елладською і Албанською церквами як Автокефальна Церква, однак визнається вищезгаданими Церквами як самокерована частина Російської Православної Церкви, чий канонічний статус і апостольське спадкоємство не оскаржуються.

Очолює Блаженійший Архієпископ Вашингтонський, Митрополит всієї Америки та Канади Тихон (в міру Марк Молард).

Історія[ред.ред. код]

Поширення православ'я на півночі американського континенту пов'язане з іменами валаамських ченців, що прибули на о. Кадьяк у 1794 р. Один з них — старець Герман, який віддав місіонерству понад сорок років свого життя, вшановується як святий Герман Аляскинський.

Перша єпархія на землях Америки була заснована 1840 р. її розвиток пов'язаний з ім'ям єпископа Камчатського, Курильського й Алеутського Інокентія, майбутнього митрополита Московського. Після продажу Росією Аляски (1867 р.) обидві держави визнали юрисдикцію Російської православної церкви (РПЦ) над тамтешніми парафіями та церковними закладами. Перші православні парафії на території США виникли у 60-ті роки XIX ст. Зміцнення православ'я пов'язане з міграцією населення з європейської частини Російської імперії.

У 18981907 роках Американську єпархію очолював майбутній Московський патріарх Тихон. Вже тоді постало питання про значне розширення її автономії. Після 1917 року православні церковні структури в Америці стали предметом суперечок між РПЦ та Вселенським патріархом Мелентієм IV, який намагався підкорити собі всі православні церкви діаспори. Однак, згідно з рішеннями Всеамериканського собору в Детройті (1924 p.), на основі колишньої американської єпархії було створено Тимчасовий митрополичий округ.

У 30-ті роки XX ст. у США формуються Американська єпархія Зарубіжної церкви та екзархат Московської патріархії, що перебував під духовною опікою РПЦ. Згодом, уже з політичних мотивів, було утворено третю церковну юрисдикцію, також підпорядковану РПЦ. У роки Другої світової війни намітилися можливості для об'єднання цих трьох центрів, однак Зарубіжна церква не пішла на це. 13 жовтня в 1950 Нью-Йорку відбулися два церковні собори: Американсько-української православної Церкви у США під проводом архієпископа Іоанна (Теодоровича) та Української православної Церкви в Америці, яку очолював архієпископ Мстислав (Скрипник). Собори постановили об'єднати дві церкви в Українську православну Церкву у США. Відроджена Американська митрополія одразу поставила питання про автокефалію, яку отримала від РПЦ у 1970 р. Це створило загрозу поглинання нею інших православних юрисдикцій, а відтак призвело до невизнання наданої автокефалії зацікавленими православними церквами.

Сьогодні[ред.ред. код]

Нині автокефальна православна церква в Америці має понад 500 парафій, 11 єпископів та 550 священиків, підготовку яких ведуть дві духовні семінарії та академія. Глава церкви має титул Блаженнійшого Архієпископа Нью-Йоркського, Митрополита всієї Америки і Канади. Його резиденція — в Нью-Йорку. Офіційний орган — газета «Православна Церква».

Джерела[ред.ред. код]