Празька операція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Празька операція
Друга світова війна
Prague liberation 1945 konev.jpg
Маршал І. С. Конєв у Празі
Дата: 5 травня11 травня 1945
Місце: Прага, Чехословаччина
Результат: Перемога Червоної Армії
Сторони
СРСР СРСР
Чехословаччина Чехословаччина
Румунія Королівство Румунія
Польща Польща
Третій Рейх Третій Рейх
Командувачі
СРСР І. С. Конєв Третій Рейх Ф. Шернер
Третій Рейх Л. Рендуліч

Празька операція (5 травня — 11 травня 1945) — стратегічна наступальна операція військ 1-го, 2-го і 4-го Українських фронтів зі знищення німецьких військ на території Чехословаччини в часи Другої світової війни.

На початку травня у Чехословаччині і північній Австрії продовжувала опір німецька група армій «Центр» під командуванням генерал-фельдмаршала Фердинанда Шернера і частина групи армій «Австрія» під командуванням генерал-полковника Лотара Рендуліча. За задумом нового уряду Німеччини на чолі з Карлом Деніцем група армій «Центр» повинна була утримувати райони західної і центральної Чехії з метою виграти час і забезпечити виведення військ на захід для капітуляції перед американськими військами.

Планами Червоної Армії було передбачено оточення та розчленування німецьких військ на схід від Праги.

5 травня у Празі розпочалося народне повстання проти німецької окупації. Шернер змушений був ввести у місто додаткові сили. 6 травня ударні частини правого крила 1-го Українського фронту розпочали наступ, 8 травня — захопили місто Дрезден та увійшли на територію Чехословаччини. Спільно з військами 2-го та 4-го Українського фронтів вони оточили німецьке угруповання в районі Праги. 9 травня Прагу було взято. 11 травня радянські з'єднання вийшли на лінію Хемніц — Карлові Вари — Пльзень і зустрілись з передовими частинами американської армії.

Джерело[ред.ред. код]