Прайдова чистка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Прайдова чищенням парламенту (англ. Pride's Purge) називають подію часів Англійської буржуазної революції, в ході якого війська під командуванням полковника Томаса Прайда видворили з палати громад пресвітеріан, що виступали проти індепендентів. Прайдова чистка була, по суті, державним переворотом, в результаті якого влада в Англії перейшла до індепендентів.

В 1648 король Карл I був захоплений у полон, і бойові дії практично припинилися. Довгий парламент розробив ряд умов, на яких міг правити відновлений на троні король. Левеллери та армія подавали петиції з протестами проти прагнень пошуку компромісу і з вимогами суду над Карлом, які парламент відхиляв. Відповіді короля на вимоги парламенту ж виявилися далекі від того, на що сподівалися парламентарії. Тим не менш, 5 грудня 1648 а вони були оголошені прийнятними (129 голосів - за, 83 - проти).

Полковник Прайд перегороджує шлях парламентаріям-пресвітеріани. Гравюра

У середу 6 грудня піхотний полк полковника Прайда зайняв сходи, що ведуть до залу засідань палати громад, а кавалерійський полк Натаніеля Річа був готовий прийти на допомогу. Прайд особисто стояв нагорі сходів і перевіряв членів палати громад за списком, який був йому виданий; в цьому йому допомагав лорд Томас Грей. З 489 членів парламенту в той момент було відсутньо 18, 45 осіб були видворені та заарештовані, 186 - видворені, але залишені на свободі. 86 осіб були відсутні добровільно. 83 членам парламенту було дозволено увійти в парламент тільки після офіційної відмови від голосу за прийняття умов короля. Ще 71 чоловік спочатку були прихильниками перевороту.

Більшість заарештованих було звільнено з 12 по 20 грудня.

В очищеному парламенті, званому «охвістям», переважали індепенденти, які прагнули до встановлення республіки. 4 січня 1649 палата громад прийняла постанову про суд над королем; палата лордів відхилила його. Тоді палата громад прийняла акт про це, 6 січня був заснований Верховний суд для розгляду справи короля, і король був страчений 30 січня. 6 лютого була розпущена палата лордів, монархія була скасована 7 лютого, а 14 лютого була створена Державна рада.

Література[ред.ред. код]

  • Англійська буржуазна революція XVII століття. Т. 1. М.: Видавництво Академії наук СРСР, 1954.
  • Савін А.Лекції з історії Англійської революції. М.: Державне соціально-економічний видавництво, 1937; 2001. ISBN 5-93675-006-X
  • Хілл К.Англійська революція. М.: Державне Видавництво іноземної літератури, 1947.