Провінція Фарсида

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мапа Фарсиди.

Прові́нція Фарси́да (лат. Tharsis) — регіон на Марсі, величезне вулканічне нагір'я в ділянці на захід від Долини Маринера у районі екватора, західна півкуля.

У регіоні виділяють купол або плато Фарсида, а також западину Фарсида, яка частково оточує купол. Різниця висот без урахування вулканів становить 10 км. Площа плато — 30 млн км². Імовірно, Фарсида утворилась у результаті підняття магми.

На Фарсиді розташовані найбільші в Сонячній системі вулкани (згаслі) — гора Олімп, гора Аскрійська, гора Павлина, гора Арсія, які разом відомі як «гори Фарсида». Тут також знаходиться унікальний щитовий вулкан Альба. Судячи з усього, він вивергав дуже рідку лаву, яка широко розтікалась і формувала не гору, а «щитову» височину зі слабкими ухилами.

Купол Фарсида, завдяки своїм величезним розмірам, робить помітний вплив на геологію всього Марса. На протилежному боці планети розташований менший купол Аравія, який міг сформуватися в результаті гравітаційного впливу Фарсиди (подібно до того, як вплив Місяця призводить до приливів на протилежному боці Землі). У результаті виходу магми в районі Фарсиди в атмосферу повинна була викидатися велика кількість вуглекислого газу і водяної пари. За однією з оцінок, такої кількості повинно було вистачити на формування атмосфери з тиском 1,5 бара і глобального шару води товщиною 150 метрів. Це говорить на користь гіпотези «вологого і теплого Марса» в ранній період його історії.

На Фарсиді виявлено кілька незвичайних глибоких "колодязів". Один з них має глибину не менше 178 метрів (судячи по освітленій стінці; дна не видно). Такі "колодязі" могли утворитися через те, що гаряча лава випалювала порожнечі під поверхнею. Різкі краї утворень кажуть про їх геологічну молодість.

Джерела[ред.ред. код]