Програмне забезпечення як послуга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Програ́мне забезпе́чення як по́слуга (англ. Software as а service, SaaS) — модель пропозиції програмного забезпечення споживачеві, при якій постачальник розробляє веб-застосунок, розміщує його й управляє ним (самостійно або через третіх осіб) з метою та можливістю використання замовниками через інтернет. Замовники платять не за володіння програмним забезпеченням як таким, а за його використання (через API, що доступний через веб і часто використовує веб-служби). Близьким до терміну SaaS є термін «On-Demand» (за запитом).

Принциповою відмінністю моделі SaaS від раніших (Hosted Applications та Application Service Provider (ASP)) є те, що отримується саме послуга та інтерфейс (призначений для користувача або програмний), тобто деяка функціональність без жорсткої прив'язки до способу її реалізації.

Схема послуги[ред.ред. код]

У моделі Програмне забезпечення як послуга:

  • Застосунок пристосований для віддаленого використання;
  • Одним застосунком користується декілька клієнтів (застосунок комунальний);
  • Оплата стягується як щомісячна абонентська плата або на основі обсягу транзакцій;
  • Підтримка застосунку входить до складу оплати;
  • Модернізація застосунку відбувається плавно і прозоро для клієнтів;
  • Постачальник сервісу SaaS забезпечує безпеку та цілісність даних.

SaaS в Україні[ред.ред. код]

Програмне забезпечення як послуга в Україні ще не отримало широкого попиту, на відміну від Західної Європи і США. Крім загального відставання українського ринку інформаційних послуг від світового на декілька років, можна виділити декілька специфічних причин:

  • Відсутність досвіду у розробників. Реалізація і просування SaaS-проекту сильно відрізняється від традиційного ПЗ і ще недостатньо прикладів успішних впроваджень.
  • Неготовність споживачів користуватися такими послугами. В більшій степені - це неготовність платити за ПЗ в цілому.

Попри все це, можна виділити позитивні тенденції у зароджені ринку SaaS в Україні з появою, наприклад, перших сервісів для автоматизації аптек. Також важливу роль відіграють дії, таких розробників, як Microsoft, у напрямку популяризації програмного забезпечення як послуги.

Приклади програмного забезпечення як послуги[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]