Проект Вавилон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Вавилон – іракський проект створення супергармати.

Дві секції «Великого Вавилона», форт Нельсон, Портсмут
Iraqi Supergun Section 3.jpg

В 1988 році канадський інженер-балістик Джеральд Булл прийняв пропозицію Саддама Хусейна побудувати для Іраку супергармату. Проект одержав назву "Вавилон" (офіційним прикриття було будівництво нафтопереробного комплексу PC-2). Булл повинен був спроектувати дві пушки - велику, з калібром 1000 міліметрів, і "Малий Вавилон" з калібром 350 міліметрів. Сума винагороди інженера становила 25 млн доларів. Офіційна мета "Вавилона" - виведення супутників на орбіту. За розрахунками Булла, це коштувало б всього 600 доларів за один кілограм вантажу. Неофіційна - обстріл сусідніх країн, а саме Ірану і Кувейту. Перебіжчики з Іраку стверджували, що Хусейн хоче використовувати в ній хімічні, бактеріологічні і навіть ядерні заряди. Говорили також, що він планував збивати цією гарматою ворожі супутники.

За своїм даним "Вавилон" наближався до німецького V-3. Довжина великої гармати становила 156 метрів. Товщина стінок ствола - 30 сантиметрів біля основи, 6,5 сантиметрів біля дула. Загальна вага - 1510 тонн. Вага вибухівки - 9 тонн. Гармата могла б вистрелювати 600-кілограмові снаряди (або 2000-кілограмові ракетні снаряди) на відстань 1000 кілометрів. Віддача від її пострілу за розрахунками була подібна до землетрусу - її можна було б реєструвати по всій земній кулі.

У 1989 році в містечку Джабал Ханраям (145 кілометрів від Багдада) був побудований "Малий Вавилон" довжиною 45 метрів. Його частини йшли з Великобританії під фальшивими етикетками "нафтові труби для РС-2". Західні спецслужби знали це, але "Вавилон" їхній не турбував. Він мав усі недоліки V-3 - стаціонарна гармата могла бути націлена лише в одну сторону і була легкою мішенню для авіації.

Проект "Вавилон" закінчився трагічно. Увечері 22 березня 1990 року Джеральд Булл відкриваючи двері у своїй брюссельській квартирі одержав 6 пострілів у спину. У його усуненні підозрюють ізраїльську розвідку. Трохи пізніше, 2 серпня, Ірак напав на Кувейт. Після цього постачання запчастин для "Вавилона" припинилося, а після війни всі напрацювання проекту були знищені.