Проліска дволиста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Проліска дволиста
Проліска дволиста
Проліска дволиста
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Холодкові (Asparagaceae)
Рід: Scilla
Вид: Проліска дволиста
Біноміальна назва
Scilla bifolia
L.
Синоніми
Scilla nivalis Boiss. [1844]
Проліска дволиста в гербарії Otto Wilhelm Thomé. Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz. 1885
Проліска дволиста в гербарії A. Masclef. Atlas des plantes de France. 1891

Проліска дволиста (Scilla bifolia L.; місцева назва — пролісок) — ефемероїдна рослина родини Холодкові (Asparagaceae) (6-20 см заввишки) з підземною цибулиною, величиною як горіх ліщини. Стебло безлисте, циліндричне, голе, квітконосне. Рослина має два, рідко три прикореневих листки, що своїми піхвами обхоплюють стебло до середини її довжини. Листки широколінійні, жолобчасті, звужені до основи і закінчуються ковпачкоподібною верхівкою. Квітка правильна, роздільнопелюсткова. Оцвітина проста, віночкоподібна, складається з шести простертих блакитних пелюсток. Квітки зібрані по 2-10 у рідкі китиці. Квітконіжки спрямовані Вгору, звичайно вдвічі довші за квітку. Тичинок шість, маточка одна, стовпчик нитчастий, приймочка маленька, зав'язь верхня. Плід — чорна, тупотригранна коробочка.

Проліска дволиста росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках. Тіньовитривала рослина. Цвіте у березні — квітні. Поширена у Лісостепу, рідше на Поліссі. Заготовляють Її в районах поширення. Потребує дбайливого використання та охорони.

Близький вид[ред.ред. код]

За морфологічними ознаками до проліски дволистої близька Проліска поникла (S. cernua Red.) (S. sibirica Andrz.). Вона має кілька сплюснутих квіткових стебел, квітка з пониклою широкодзвоникуватою оцвітиною, а насінина без принасінника. Росте в тих же умовах, що й проліска дволиста, поширена у Лісостепу і Степу, переважно на Лівобережжі.

Практичне використання[ред.ред. код]

Декоративна, медоносна і лікарська рослина.

Проліски дволиста і поникла — гарні декоративні ранньовесняні рослини. Рекомендуються для кам'яних гірок, але найкраще вони ростуть суцільними насадженнями під різними листяними деревостанами на родючому ґрунті. Вони легко розселяються самосівом і вегетативно (цибулинками-дітками), тому в цих умовах не потрібно особливо турбуватися про їх розмноження.

У проліска дволистої відомі форми з білими і рожевими квітками.

Всі види проліска — ранньовесняні медоноси і пилконоси. Медопродуктивність їх незначна (4 мг нектару з однієї рослини), але вони цінні тим, що зацвітають відразу ж після танення снігу.

У народній медицині використовують цибулини проліски дволистої. Вони містять алкалоїд силіцил, дубильну кислоту, камедь та інші речовини і мають сечогінні, відкашлюванні, а у великих дозах блювотні й проносні властивості. З квіток можна одержати блакитну фарбу.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Commons
ВікіСховище має мультимедіа-дані до теми