Пугачов Омелян Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пугачов Омелян Іванович
Pugachyov.jpg
Народився 1742
станиця Зимовійська (нині Волгоградська область) Росія Росія
Помер 10 (21) січня 1775(1775-01-21)
Москва
страта
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
Національність українець
Діяльність отаман селянської війни
Дружина Софія Дмитрівна, Устина Петрівна
Діти Трофим, Аграфена, Христина

Омеля́н Іва́нович Пугачо́в (*1742 — †10 (21) січня 1775, Москва) — донський козацький отаман, один із керівників селянської війни на землях Російської імперії у 17731775 рр.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в українській станиці Зимовійській на Дону, говорив українською мовою[1]. Прізвище Пугачов, пішло від призвіська діда - Михайла Пугача. Відповідно до офіційної версії, Пугачов видавав себе за законного царя, імператора Петра III, який, згідно з тією ж версією, був убитий.

В офіційних документах Пугачов називався «вором» (тобто злодієм).

У повстанні під проводом Пугачова брали участь представники багатьох народів Великого Степу (донські й українські козаки, калмики, башкири, чуваші, казахи, марійці). Повстання було жорстоко придушене військами Російської імперії, частина донської старшини у процесі повстання перейшла на службу в імперське військо. Засуджений до четвертування, страчений 10 (21) січня 1775 на Болотяній площі в Москві.

Після страти Пугачова, степова вольниця вже ніколи не мала тої сили і влади, що раніше.

Більшість документів пугачовської сторони, які могли б підтвердити, заперечити чи уточнити офіційну версію, не дійшли до нашого часу, оскільки їх свідомо знищила влада Російської імперії. Питаннями історії донського козацтва і пугачовської війни тривалий час займався поет Олександр Пушкін, що знайшло відображення в т.ч. в написанні ним повісті "Капітанська дочка".

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]