Пурани

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Індуїстська література
aum symbol
Веди
Ріґ · Яджур
Сама · Атхарва
Розподіл
Самхіти · Брахмани
Араньяки  · Упанішади
Упанішади
Айтарея · Бріхадараньяка
Іша · Кена · Катха
Чхандогья · Тайттірія
Прашна · Шветашватара
Мундака · Мандук'я
Веданґа
Шикша · Чандас
В'акарана · Нірукта
Джйотиша · Кальпа
Ітіхаси
Махабхарата · Рамаяна
Пурани
Бхаґавата · Брахмавайварта
Ваю · Вішну · Падма
Маркандея  · Нарада
Інші тексти
Смріті · Стотри · Шруті · Сутри
Бгаґавад-Ґіта · Панчаратра ·
Тантри · Артхашастра · Агами · Кавача
Дхарма-шастри · Дівья-прабандха ·
Рамачарітаманаса · Йога-Васиштха
Теварам · Чайтанья-чарітамріта ·
Шукасаптаті
Портал «Індуїзм»
Богиня Дурґа веде вісім матрік на битву проти демона Рактавіджі. Зображення з Маркадея-Пурани.

Пура́ни[1] (санскр. पुराण, purāṇa?, «сказання») — індуїстські релігійні тексти, в яких розповідається історія Всесвіту від створення до знищення, генеалогія монархів, героїв, мудреців та напівбогів, опис космології, філософії та географії індуїзму[2]. Пурани зазвичай надають перевагу одному божеству та часто використовують релігійні та філософські поняття. Вони як правило написані у вигляді історій, які одна людина розповідає іншій. Використовуються також у буддизмі і джайнізмі.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Людиною, що уклала Пурани, традиційно вважається В'яса, на початку Калі-юґи (кінець IV тисячоліття до н.е.), який також розповів Махабхарату[3]. Найстаріші письмові версії пуран датуються часом Імперії Гуптів (3-5 століття н. е.), а більша частина з решти матеріалу також датується цим часом або наступними століттями за допомогою історичних згадок. Ймовірно, тексти писалися у різних частинах Індії. Пурани містять спільні ідеї, але неможливо простежити напрямки впливу від одної пурани до іншої, через що ці тексти зазвичай розглядають як єдине ціле[4]. У будь-якому випадку, дата запису текстів не відповідає даті їх дійсного створення[5]. З одного боку пурани існували в усній формі до того, як їх було записано[5], а з іншого боку, їх було значно модифіковано до 16 століття, з якого залишилося більшість письмових документів[5][6], а до деякої мірі й після цього часу.

Найперша згадка про Пурани міститься в «Чхандоґья-упанішаді» (7.1.2), де до мудреця Наради звертаються як до «ітіхаса-пуранам панчамам веданам». «Чхандоґья-упанішада» дає Пуранам й Ітіхасам статус «п'ятої Веди» або«Панчама-веда».[7] У «Ріґ-веді» слово «пурана»згадується багато разів, але вчені вважають, що в даному випадку воно використовується просто в значенні «стародавній».

Існує багато текстів, які називають «Пурани». Найбільш значущими з них є:

 • Маха-пурана і Упа-пурана — основні пуранічні писання.
 • Стгала-пурана — писання, в яких підносяться певні індуїстські храми. У них також описується історія створення храмів.
 • Кула-пурана — писання, в яких розповідається про походження варн та пов'язаних з цим історій.

Класифікація[ред.ред. код]

Пурани діляться на Маха- («великі») і на Упа- («додаткові»). Згідно з «Матсья-пураною»[8] в них викладаються п'ять основних предметів, які називаються Панча-лакшана («п'ять відмінних рис»):

 1. Санга - створення всесвіту.
 2. Пратісарґа - другорядні творіння, повторне творіння після руйнування.
 3. Вамша - генеалогія богів і мудреців.
 4. Манвантара - створення людської раси[9].
 5. Вамшанучарітам - історії династій.

Більшість Маха-пуран і Упа-пуран описують ці теми, хоча частина їхніх текстів присвячена також історичній та релігійній тематиці[10]. У кожній з Пуран зазвичай славиться певне божество (Шива, Вішну або Крішна). У Пуранах викладається велика кількість релігійних та філософських концепцій, таких як бгакті та санкх'я.

В Індії, Пурани перекладені на місцеві мови і розповсюджуються вченими-брахманами, які їх публічно читають або розповідають історії з них на особливих зборах, які називаються «катга» - мандрівний брахмана зупиняється на декілька тижнів в якому-небудь храмі і розповідає історії з Пуран групам індусів, які збираються спеціально для цієї мети. Ця релігійна практика особливо характерна для традицій бгакті в індуїзмі.

Маха-пурани[ред.ред. код]

Ілюстрація до «Вараха-пурани»
У «Нарада-пурані» описується будова космосу. На ілюстрації зображено Вішну що лижить на Шеша-нагі зі своєю дружиною Лакшмі. Також зображені Нарада та Брахма.

Традиційно існують 18 Маха-пуран і 18 Упа-пуран. У кожній Маха-пурані нараховується 18 «канонічних»Пуран, причому ці списки іноді відрізняються один від одного в залежності від часу складання певної Пурани. Поєднавши списки, перераховані в різних Пуранах,Діммітт і ван Буітенен[11]склали свій список з двадцяти основних Маха-пуран, куди крім 18 «традиційних» також включили «Харівамшу» (яку часто відносять до «Махабхарати») і «Ваю-пурани».

У загальноприйнятий перелік 18 Маха-пуран входять:

 1. Агні-пурана (15,400 текстів)
 2. Бгаґавата-пурана (18,000 текстів). Найвідоміша з Пуран.[12]Основна тема, викладена в ній, це Вішну-бгакті. У ній також містяться історії різних аватар Вішну. У десятій (найоб'ємнішій) пісні викладається історія Крішни, причому можливо вперше на санскриті описуються його дитячі ігри, які згодом набули великого значення в рухах бгакті.[13]
 3. Бхавіш'я-пурана (14,500 текстів)
 4. Брахма-пурана (24,000 текстів)
 5. Брахманда-пурана (12,000 текстів; включає в себе «Лаліта-сахасранамам»)
 6. Брахмавайварта-Пурана (18,000 текстів)
 7. Ґаруда-пурана (19,000 текстів)
 8. Курма-пурана (17,000 текстів)
 9. Лінґа-пурана (11,000 текстів)
 10. Маркандея-пурана (9,000 текстів; включає в себе «Деві-Махатма»)
 11. Матсья-пурана (14,000 текстів)
 12. Нарада-пурана (25,000 текстів)
 13. Падма-пурана (55,000 текстів)
 14. Шіва-пурана (24,000 текстів)
 15. Сканда-пурана (81,100 текстів), можливо найбільша з усіх Пуран.[14]
 16. Вамана-пурана (10,000 текстів)
 17. Вараха-пурана (10,000 текстів)
 18. Вішну-пурана (23,000 текстів)

Розподіл Пуран за Трімурті[ред.ред. код]

Маха-пурану також прийнято ділити на три категорії згідно з Трімурті:[15]

Розподіл Пуран за ґунами[ред.ред. код]

Відповідно до класифікації, описаної в самих Пуранах, вони поділяються на три категорії відповідно до трьох ґун (якостей) матеріальної природи - доброти, пристрасті та невігластва. Говориться, що шість із Маха-пуран особливо сприятливі для вивчення тим, хто знаходиться в ґуні доброти, шість для тих, хто знаходиться в ґуні пристрасті, і шість для тих хто перебуває під впливом ґуни невігластва. Згідно з «Падма-пурані»[16]до цих трьох категорій відносяться такі Пурани:

Ілюстрація до «Бгаґавата-пурани» зображає Вараху.

Упа - пурани[ред.ред. код]

Крім 18 пуран , індуїстська традиція налічує стільки ж упапуран ( " додаткові пурани " ) , в клас яких включалися тексти , які були пуранічні за жанром , але на певній стадії не змогли зайняти місце у вже " заповненому " списку. Серед них найбільш значна Вішнудхармоттара - пурана , складена , ймовірно , в 6-11 вв. в Кашмірі. Шіваїтська Ганеша - пурана ( присвячена знаменитому слоноголовому синові Шиви) проникнута махаянскими ідеями Каруни ( "з -страждання " ) . Самбху - пурана - єдиний пуранічних текст , присвячений сонцю . У Каліка - і Йоги- пурані домінує шанування богині - матері Камакхья . Свальпаматсья - , навпаки, відображає позиції самого " ​​ортодоксального " ​​індуїстського напрямки - смартів ( " послідовники переказів " ) , а Сарасваті - пурана присвячена прославлянню священного озера Сіддхараджа - Сараса . Існують 18 Упа - пуран :

 1. Бріхана - нарадія - пурана
 2. Бхаргава - пурана
 3. Варуна - пурана
 4. Васіштха - пурана
 5. Ганеша - пурана
 6. Деві-Бхагавата-пурана
 7. Дурваса - пурана
 8. Калкі - пурана
 9. Капіла - пурана
 10. Мудгала - пурана
 11. Нанді - пурана
 12. Нарасімха - пурана
 13. Парашара - пурана
 14. Самба- пурана
 15. Санат - Кумара - пурана
 16. Сурья - пурана
 17. Хамса - пурана
 18. Шива - рахасья - пурана


Існують різні версії і редакції цих Пуран . " Ганеша - пурана " і " Мудгала - пурана " присвячені Ганеші. " Деві - Бхагавата- пурана " звеличує Дургу як Верховну Богиню . Поряд з " Деві - Махатмья " з " Маркандея - пурани " і " Каліка - пурана " вона є основним писанням для послідовників шактизма .

Стхала - пурани[ред.ред. код]

У цих текстах описуються історії , пов'язані з різними храмами і святинями (слово " стхала " на санскриті означає "місце" ) . Існують декілька Стхала - пуран ( точна кількість невідома ), більшість з яких написані на новоіндійських мовах , але деякі також і на санскриті. Деякі з санскритських версій з'являються в Маха- пуранах або Упа - пуранах . У традиції індуїзму прийнято вважати , що більшість Стхала - пуран спочатку були написані на санскриті. Деякі з Стхала - пуран :

 • Каумаріка Кханда Пурана
 • Каусікі Махатми Пурана ( Вісвамітрамахатмая Пурана )
 • Куберака Пурана
 • Малла Пурана
 • Нармада Махатми Пурана
 • Прабхас Кханда Пурана
 • Сабараматі Пурана ( Сабарматі Махатми Пурана )
 • Сарасваті Пурана

Кула - пурани[ред.ред. код]

У цих текстах в основному описуються касти (слово " кула " на санскриті означає "сім'я " або " плем'я" ) . Вони присвячені опису історії виникнення каст і пов'язаними з цим билинами і легендами. Ці писання є важливим джерелом для ідентифікації каст і часто є предметом суперечок між змагаються кастами . Вони записані на новоіндійських мовах і по сьогоднішній день існує усна традиція їх передачі.

Ця література практично не була досліджена , але була досить добре продокументована в розділі " каста " в документах британської перепису населення в Індії.

Примітки[ред.ред. код]

 1. санск. पुराण Purāṇa Пурана
  кит. 往世書 Wàngshì-shū Ванши-шу
  яп. 往世書 おうせいしょ Ōсей-сьо
 2. Puranas at Sacred Texts
 3. The Puranas by Swami Sivananda
 4. Flood, Gavin (1996). An Introduction to Hinduism (Book). Cambridge University Press. ISBN 0521433045. 
 5. а б в Johnson, W.J. (2009). A Dictionary of Hinduism. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-861025-0. 
 6. Singh, Nagendra Kumar (1997). Encyclopaedia of Hinduism. ISBN 8174881689. 
 7. The Chandogya Upanisad (7.1.4) mentions the Puranas and Itihasas as the fifth Veda.
 8. Matsya Purana 53.65
 9. Swami Sivananda«Манвантара»- це період правління визначеного Ману що складається з 71-ї юги або 308 448 000 років.
 10. Rao, Velcheru Narayana (1993). «Purana as Brahminic Ideology». У Doniger Wendy. Purana Perennis: Reciprocity and Transformation in Hindu and Jaina Texts (Book) (English). Albany: State University of New York Press. с. 85–100. ISBN 0-7914-1381-0. 
 11. Dimmitt, Cornelia; J. A. B. van Buitenen (1978). Classical Hindu Mythology: A Reader in the Sanskirt Puranas. Philadelphia: Temple University Press. с. 373. ISBN 8170305969. 
 12. A Sanskrit-English Dictionary. Sir Monier Monier-Williams. Oxford: Oxford University Press, 1899. Page 752, column 3, under the entry Bhagavata.
 13. Viraha-Bhakti — The Early History of Krsna Devotion in South India — Friedhelm Hardy. ISBN 0-19-564916-8
 14. Doniger Wendy, ред. (1993). «The Scrapbook of Undeserved Salvation: The Kedara Khanda of the Skanda Purana». Purana Perennis: Reciprocity and Transformation in Hindu and Jaina Texts (Book) (English). Albany: State University of New York Press. с. 59–83. ISBN 0-7914-1381-0. 
 15. The Puranic Encyclopedia
 16. Padma Purana, Uttara-khanda, 236.18-21