Піраміда (споруда)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Велика піраміда Чолули з католицькою церквою на вершині

Піраміда — споруда у формі зазвичай правильної геометричної піраміди, у якої бічні сторони трикутні та сходяться в одній точці. Основа може бути трикутною, чотирикутною або у формі багатокутника з будь-яким числом вершин, хоча найпоширенішою версією є чотирикутна основа. Часто піраміди не є ідеальними геометричними пірамідами, а збудовані у формі окремих терас, розмір яких зменшується з висотою.

У суцільній піраміді центр маси знаходиться досить низько, а верхні частини конструкції лежать на ширших та стабільних нижніх шарах, що дозволяло стародавнім цивілізаціям, які не мали достатніх знань про будівництво, споруджувати стабільні монументальні споруди.

Протягом тисячоліть найбільшими штучними спорудами на Землі були саме піраміди, зокрема перші піраміди Дахшурського некрополя, піраміди Ґізи (єдине з Семи чудес світу, яке збереглося до наших днів, у тому числі найвища у світі Піраміда Хеопса 136 м заввишки, Велика піраміда Чолули, найбільша за об'ємом у світі, 4,45 млн м³), піраміди Теотіуакана , найвищ з якиха — Піраміда Сонця, 75 м заввишки.

Стародавні піраміди[ред.ред. код]

Великий зіикурат Ура в Іраку (реконструкція)

Межиріччя[ред.ред. код]

Найстаріші пірамідоподібні структури, так звані зикурати, будувалися мешканцями Межиріччя. Їх зводили з саману й яскраво розфарбували. Проте, через недовговічний матеріал, вони не збереглися до наших часів.

Давній Єгипет[ред.ред. код]

Піраміди Дахшура в Єгипті

Класичним прикладом пірамід є саме єгипетські піраміди — величезні монументи, збудовані з каменя або цегли, деякі з них протягом тривалого часу були одними з найбільших збудованих людиною структур на Землі. В Єгипті піраміди були перш за все гробницями, пов'язаними з розвинутим у Стародавньому Єгипті культом смерті. Будівництво пірамід у Єгипті досягло розквіту близько 2575—2150 років до н. е. та виразилося у спорудженні комплексу пірамід біля Ґізи[1]. Всього ж станом на 2008 рік в Єгипті було відкрито і досліджено 138 пірамід[2][3], за цим показником Єгипет є першим у світі (другим йде Судан). Найбільшою в Єгипті та однією з найбільших у світі є Піраміда Хеопса в Ґізі. До спорудження Лінкольського собору в 1311 році, вона була найвищою будівлею у світі. Її основа займає площу 52600 м². Поверхні більшості пірамід були вкриті полірованим вапняком, але ці плити переважно не збереглися через ерозію та використання пізнішим місцевим населенням у якості будівельного матеріалу.

Нубія[ред.ред. код]

До наших днів збереглося приблизно 220 нубійських пірамід, розташованих на трьох ділянках. Ці піраміди слугували гробницями царів та цариць держав Напати і Мерое. Хоча їхнє призначення подібне до єгипетських пірамід, архітектурний стиль був дуже відмінним. Зокрема, ці піраміди мали набагато крутіші схили та чітко виділені входи[4]. Будівництво пірамід в Нубії продовжувалося приблизно до 300 року.

Греція[ред.ред. код]

Китай[ред.ред. код]

Месоамерика[ред.ред. код]

Будівлі у формі пірамід споруджували також індіанські народи Центральної Америки. Месоамериканські піраміди зазвичай були східчастики і завершувалися храмом на верхній платформі. Ця риса більше властива зикуратам, ніж Єгипетським пірамідам.

Найбільша за об'ємом піраміда, Велика піраміда Чолула, стоїть у мексиканському штаті Пуебла. Ця піраміда вважається найбільшою монументальною спорудою, що коли-небудь зводилася у світі. Її розкопки ще не завершені й продовжуються досі. Третя у світі за величиною піраміда, Піраміда Сонця в Теотіуакані теж розташована у Мексиці. Піраміда незвичної округолої форми є в Куїкуїлько, яке тепер лежить у мехах Мехіко. Ця піраміда майже повністю вкрита лавою із вулкана Хілте, виверження якого відбулося у першому столітті до Христа. Кілька округлих східчастих пірамід, які називають Хуакімотонами є також у Теучітлані, Халіско.

Мексиканські піраміди часто використовувалися як місця людських жертвопринесень. Наприклад, для повторного-освячення Піраміди Сонця у 1487, якщо вірити записам ацтеків, було принесно в жертву 80 400 людей впродовж чотирьох днів[5].

Північна Америка[ред.ред. код]

Римська імперія[ред.ред. код]

Середньовічна Європа[ред.ред. код]

Індія[ред.ред. код]

Головна пірамідальна гопура храму Тханджавур.

У Південній Індії в часи держави Чола було спорудежно багато гранітних храмових пірамід, і деякі з них досі використовуються для релігійних церемоній. Серед них храм Брахідеешварар в Тханджавурі, Ґанґайконда-Чолапурам та Айраветасвара в Дарасурамі. Проте, найбільшою храмовою пірамідою регіону є Шрі Рангам у Шрірангамі, Тамілнад. Храм Танджавур збудував у 11 ст. раджа Чола. Храм Брігадішвара ЮНЕСКО у 1987 проголосило пам'яткою світової спадщини. Храми Ґанґайконда-Чолапурам та Айраветасвара було додано у 2004[6].

Індонезія[ред.ред. код]

Боробудур, центральна Ява.
Храм Чанді Сукух, центральна Ява.

Спорудження земляних і кам'яних східчастих пірамід, які назвивали Пунден Берундак, властиве мегалітичним культурам австронезійців. Залишки таких споруд археологи виявила в західних областях Яви. Індонезійці вірили, що душі їхніх предків живуть у горах та високих місцях, і піраміди будувалися для них.

У вигляді східчастої піраміди побудований храм Боробудур - пам'ятка буддійської культури 8 століття на Яві. Проте, храми пізніших часів будувалися на Яві під впливом індійської архітектури, про що свідчать вежі й шпилі храму Прамбанан. У 15 ст., в період пізнього Меджепегіту австронезійські елементи в архітектурі відродилися. Приклад цього - храм Чанді Сукух, що дещо нагадує месоамериканські піраміди.

Сучасні піраміди[ред.ред. код]

Люди продовжують будувати піраміди і в сучасну еру. Яскравим прикладом є Піраміда Лувра, 20,6 метра заввишки, яка служить входом у музей. Піраміда збудована зі скла у 1989 році американським архітектором Бей Юймінем.

Є своя піраміда і в Лас-Вегасі - тридцятиповерховий готель Луксор.

У Казахстані, в Астані, у формі піраміди споруджено Палац миру і злагоди.

У Києві, на майдані Незалежності є невеличка пірамідка, чи може її так називають?

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  7. Піраміда (споруда)