Пішак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Chess piece - White pawn.JPG Chess piece - Black pawn.JPG

Піша́к (пішка) — (літерове позначення у алгебраїчній шаховій нотації — англ. p.) найслабша шахова фігура. На початку партії кожна з сторін має по 8 пішаків, які розташовані: білі на другій, а чорні — на сьомій горизонталях. Пішак, що досягнув восьмої (для білих), або першої (для чорних) горизонталі виконає перетворення.

У залежності від вертикалі, на якій перебуває, пішак називають королівським, ферзевим, туровим, слоновим та коньовим. Також пішаки «e» та «d» називають також центральними. Пішаки «a», «h» називають також — крайніми. Розрізняють також пішаків: прохідних, ізольованих, пов'язаних, блокованих, подвоєних та висячих.

Хід[ред.ред. код]

a b c d e f g h
8
Chessboard480.svg
a7 чорний пішак
b7 чорний пішак
c7 чорний пішак
d7 чорний пішак
e7 чорний пішак
f7 чорний пішак
g7 чорний пішак
h7 чорний пішак
a2 білий пішак
b2 білий пішак
c2 білий пішак
d2 білий пішак
e2 білий пішак
f2 білий пішак
g2 білий пішак
h2 білий пішак
8
7 7
6 6
5 5
4 4
3 3
2 2
1 1
a b c d e f g h
Розміщення пішаків перед початком гри.
a b c d e f g h
8
Chessboard480.svg
e7 білий кружок
g7 білий кружок
f6 білий пішак
c5 чорний хрестик
c4 білий пішак
e4 чорний хрестик
e3 чорний хрестик
e2 білий пішак
8
7 7
6 6
5 5
4 4
3 3
2 2
1 1
a b c d e f g h
Ходи пішака.
Шахові фігури
Chess kdt45.svgChess klt45.svg Король
Chess qdt45.svgChess qlt45.svg Ферзь
Chess rdt45.svgChess rlt45.svg Тура
Chess bdt45.svgChess blt45.svg Слон
Chess ndt45.svgChess nlt45.svg Кінь
Chess pdt45.svgChess plt45.svg Пішак


Головною відміною пішаків від усіх інших фігур, є заборона руху у зворотному напрямку. Пішки лише ходять вперед по вертикалі на одну клітину; з початкової позиції — може зробити хід одразу на дві клітини у тому випадку, якщо обидві клітини вільні. Якщо з початкової позиції пішак йде на дві клітини вперед та опиняється при цьому поруч (по горизонталі з пішаком суперника, останній може виконати так зване: Взяття на проході.

Пішак не атакує так само як він рухається. Пішак захоплює інші фігури по діагоналі, на одну клітину вперед вліво або вправо. На діаграмі зверху, білий пішак може атакувати e7, або g7.

Перетворення[ред.ред. код]

Якщо пішак досягнув останньої лінії, він повинен бути заміним, на вибір гравця, на ферзя, туру, слона чи коня «свого» кольору. Перетворитися в короля пішак може лише граючи в анти-шахи. Це перетворення є частиною того же самого ходу. При цьому байдуже, скільки таких фігур вже є на дошці. У більшості випадків пішака перетворюють на ферзя (як найсильнішу фігуру), але у деяких випадках пішака вигідніше перетворити на іншу фігуру.