Рататоск

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рататоск
(ісл. Ratatoskur,
норв. Ratatosk,
нім. Ratatöskr)
AM 738 4to Ratatoskr.png
Зображення Рататоска на середньовічному ісландському манускрипті
Міфологія: Германці та ісландці
Значення імені: «білка», «щур, що гризе»
Місцевість: Германський світ
Заняття: передача усних повідомлень
Згадки: Старша Едда
Пов'язані персонажі Нідхьогг,
Зображення у Вікісховищі?


Ратато́ск (ісл. Ratatoskur, норв. Ratatosk, нім. Ratatöskr)  — міфічна тварина, що за давньогерманськими віруваннями живе на Іґґдрасилі (світовому дереві життя).

Етимологія[ред.ред. код]

Слово Рататоск має два елементи — rati («мандрівник, той, що рухається») та tosk (в перекладі «ікло, зуб»); rattus — також назва пацюків (зокрема, пацюка мандрівного, Rattus norvegicus). Можливе трактування всієї назви як «щур, що гризе», оскільки цей персонаж пов'язують з циклом знищення та відбудови на Іґґдрасилі.

Рататоск як персонаж[ред.ред. код]

Функція Рататоска полягала у передачі слів дракона Нідхьогга, що живе під світовим деревом орлу, який сидить на верхівці цього дерева. Оскільки Іґґдрасиль велетенський то сварячись, орел і дракон не чують один одного. Таким чином, Рататоск здійнює місію «поштаря». В дещо пізніших згадках, говориться про те, що бігаючи по дереву білка певною мірою забуває інформацію, тому подає її в перекрученому вигляді, тим самим посилює розбрат між орлом та драконом. Детально дана істота описана в давньоісландському збірнику саг «Старша Едда»:

Рататоск білка
жваво снує
по ясеню Іґґдрасиль;
всі промови орла
поспішає віднести вона
до Нідхьогга вниз.[1]

Старша Едда, Промови Грімніра

Загалом Рататоск вважається персонажем Межі зони Верху в системі Еддичної просторової моделі світу запропонованої Д. О. Королем.[2] Більшість джерел зображують Рататоска червоним, що, на думку російського культуролога В. С. Дарененкової є символом межі, так як уособлює земне життя та активність.[3]

Галерея[ред.ред. код]

Рататоск на стовбурі Іґґдрасиля
Рататоск на гілці Іґґдрасиля

Рататоск в популярній культурі[ред.ред. код]

Рататоск є одним з головних гри-героїв казки «Tales of Symphonia : Dawn of the new world». Це дух старого гігантського дерева Харлан, зруйнованого війною Мани.

Білка Рататоск з'являється в романі «Американські боги» (англ. American Gods, 2001) англійського письменника Ніла Ґеймена.

Джерела[ред.ред. код]

  • Старшая Эдда. Пер. А. С. Корсуна. — Л.: Лит. памятники, 1963.
  • Матеріали лекцій Г.Казакевича зі спецкурсу «Етноси давньої Європи».

Примітки[ред.ред. код]