Рафтинг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Rafting em Brotas.jpg

Ра́фтинг — вид екстремального спорту, швидкісний сплав гірською річкою через пороги на надувному човні (рафті), плоті або на байдарці.

Рівні складності[ред.ред. код]

За міжнародними стандартами, річковим порогам присвоюється категорія складності від першого до шостого рівня.

Проходження порогів першої та другої категорій складності вважається досить легким і не вимагає особливої майстерності. На сплав такою річкою можна взяти навіть дітей.

При проходженні порогів третього рівня складності збільшується навантаження і доводиться докладати вже більше зусиль при маневруванні. Хоча при всій складності і можливі різні екстремальні ситуації, нічим серйозним, крім значного викиду адреналіну, вони не загрожують.

На відміну від попередніх категорій, четвертим рівнем називають дійсно складні пороги, проходження яких пов'язано з небезпекою та вимагає від рафтера миттєвої реакції, великої майстерності та досвіду.

Пороги п'ятої і шостої категорії складності під силу лише професійним спортсменам та дуже досвідченим любителям.

Географія[ред.ред. код]

Європа[ред.ред. код]

В Європі кращі місця для рафтингу — Туреччина, Хорватія, Італія і Норвегія. Хоча в цих країнах річки переважно середньої складності, сплави з них цікаві та захоплюючі. В Україні популярними для сплаву є карпатські річки Черемош, Прут, Тиса, а також, дещо проблемні, у Криму в зв'язку з російською окупацією.

Азія[ред.ред. код]

Рафтинговий туризм найбільш розвинутий в Таїланді, Китаї, Індії, Бутані і Непалі. Гімалайські річки славляться своєю крутизною, швидкістю течії та великою кількістю порогів.

Африка[ред.ред. код]

Серед річок африканського континенту особливою популярністю у рафтерів користуються річки Кенії, Намібії, Ботсвани, Зімбабве і ПАР. Рафтинг в Африці — один із найскладніших. На річці Замбезі в Зімбабве неодноразово проходив чемпіонат світу з рафтингу.

Північна Америка[ред.ред. код]

Найкращий рафтинг в Північній Америці — на річках Канади (Калгарі), Аляски (Мак-Кінлі, Врангель, Чугач) і Колорадо (Великий Каньйон).

Південна Америка[ред.ред. код]

Аргентина, Бразилія, Чилі, Перу, Болівія, Коста-Ріка, Еквадор.

Рафтинг в Україні[ред.ред. код]

В Україні рафтинг — також популярний вид спорту. Ним займаються на гірських річках Кримських гір та Карпат (річки Черемош, Тиса, Дністер), а також на Случі, Пруті, Стрию, Опорі, Південному Бузі, Тетереві[1].

Рафтинг у Карпатах[ред.ред. код]

Сплав по Чорному Черемошу на надувних катамаранах

В Українських Карпатах найпопулярнішими річками для рафтингу є: Чорний Черемош, Прут, Білий Черемош, Чорна та Біла Тиси. Інші ріки мають нестабільний рівень води, що утруднює їх використання для сплавів.

Чорний Черемош є найзручнішим для сплавів, оскільки має широку та довгу долину водозбору та дорогу вздовж річки. Черемош межує з високим Чорногірським хребтом, який постачає річку водою від танення снігу та дощів. Традиційно найкращим часом для рафтингу в Карпатах[2] вважалась весна, але в окремі роки, при достатній кількості дощів влітку, сплав можливий і в літні місяці[3].

Білий Черемош більш порожистий, порівняно з Чорним, і загалом цікавіший для туристичного сплаву. Але значним недоліком річки є погана дорога до традиційного місця старту сплавів. Добиратись сюди варто позашляховиком або вантажівкою.

Прут зручний наявністю асфальтованої дороги вздовж річки, але на ньому важко застати достатній рівень води (мала долина). Водночас на Пруті зосереджені одні з найскладніших порогів в Україні.

Останнім часом набирає популярність рафтинг у Львівській області — на річках Стрию та Опорі. Географічне розташування та якісне дорожнє сполучення дозволяє туристам швидко та комфдортно дістатися до маршрутів сплавів зі Львова.

[ред.ред. код]

Пальма Це незавершена стаття про туризм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
  1. Рафтинг по річках України
  2. Рафтинг в Карпатах
  3. Рафтинг на Черемоші