Рашид-ад-Дін Фазлуллах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пам'ятник Рашид ад-Діну в Хамадані

Рашид ад-Дін Фазлуллах ібн Абу-ль-Хайр Алі Хамадані (араб. رشيد الدولة فضل الله بن أبي الخير بن علي الهمذاني‎) (біля 1247, Хамадан18 липня 1318, Тебриз) — іранський державний діяч, лікар, історик; візир держави ільханів (12981317). Поступив на державну службу в період правління Абака-хана (12651282). При ільхані Газані (12951304) вийшов на провідні ролі, стал візиром та здійснив важливі економічні реформи. При хані Олджейту (1304—1316) фактично був першою особою в управлінні державою. На початку правління Абу Саїда (1316—1335) через інтриги політичних противників втратив владу, а потім за неправдивим обвинуваченням страчений.

Народжений у Гамадані в єврейські сім'ї. Батько був торговцем прянощів та парфумів. Спочатку був лікарем та істориком. У віці 30 років перейшов у іслам, таким чином уник переслідування та погрому у 1291 р. Конвертування Ільхана Газана — правнука Хулагу-хана у 1295 до ісламу напевно відбулося під його впливом. Махмуд Газан робить його своїм фінансовим радником, потім візиром та дав йому землі у Закавказзі та Малі Азії. Завдяки Меценатстві Рашид ад-Діна перетворюється Тебриз в центр мистецтва і науки.

Торгівля. Ілюстрація з рукопису Джамі' ат-таваріх, XIV століття

Одним з найбільших його творів є Джамі ат-таваріх (збірник літописів, нім. Universalgeschichte, англ. Compendium of Chronicles), яку він написав за завданням Ільхана Газана. На жаль, твір збергіся лише фрагментарно. Його книга «П'ять генеалогій» (про арабів, євреїв, монголів, франків і китайців) зберігається у збірці манускриптів у Стамбулі і ще не опублікована.

Література[ред.ред. код]

  • Рашид ад-Дин. Сборник летописей / Пер. с персидского Л. А. Хетагурова, редакция и примечания проф. А. А. Семенова. — М., Л.: Издательство Академии Наук СССР, 1952. — Т. 1, кн. 1. рос.
  • Рашид ад-Дин. Сборник летописей / Пер. с персидского О. И. Смирновой,редакция проф. А. А. Семенова. — М., Л.: Издательство Академии Наук СССР, 1952. — Т. 1, кн. 2. рос.
  • Рашид ад-Дин. Сборник летописей / Пер. с персидского Ю. П. Верховского, редакция проф. И. П. Петрушевского. — М., Л.: Издательство Академии Наук СССР, 1960. — Т. 2. рос.
  • Рашид ад-Дин. Сборник летописей. — М., Л.: Издательство Академии Наук СССР, 1946. — Т. 3. рос.

Посилання[ред.ред. код]