Раґа-раджа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рага-раджа.

Раґа-раджа (санскр. रागराज, Rāga-rāja; кит.: 愛染明王піньїнь: Àirǎn Míngwáng; яп. 愛染明王, あいぜんみょうおう) — божество в махаяністському буддизмі. Один із радж мудрості. Дослівно: «раджа пристрастей». Облишив пожадливість і кохання для того, щоби досягти просвітлення і стати буддою.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Вшановується в Тибеті, Китаї та Японії. В індійському буддизмі культ цього божества, так само як і писемні згадки про нього відсутні. В «Алмазній сутрі»[1] подається його опис. Зображається сидячим у лотосі на фоні червоного сонячного диску із червоною шкірою, що символізує жадобу, любов і кохання. Має три ока, які виражають гнів і неприязнь до пристрастей, різнокольорове волосся, підв'язане мотузкою і увінчане левовою короною, та шість рук. Перша ліва рука тримає дзвоник у вигляді ваджри, а у першій правій руці — саму ваджру. Друга ліва рука стискає алмазний лук, а права — стріли. Третя права рука тримає квітку лотоса, якою збирається завдати удару. Інколи лук божества скерований в Небо.

Дивіться також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. 金剛峯楼閣一切瑜伽瑜祇経

Джерела та література[ред.ред. код]

  • Раґа-раджа // Енциклопедія Ніппоніка: в 26 т. 2-е видання. — Токіо: Сьоґаккан, 1994—1997. (яп.)
  • (яп.) Раґа-раджа // Ілюстрована енциклопедія буддистських термінів / під ред. Х. Накамури (図説佛教語大辞典 / 中村元編著) — Токіо: Токьо-сьосекі (東京書籍), 1988.
  • (рос.) Торчинов E.A. Введение в буддологию. Курс лекций. — Санкт-Петербург: Санкт-Петербургское философское общество, 2000.

Посилання[ред.ред. код]