Рейнхард Гелен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рейнхард Гелен
Reinhard Gehlen 1945.jpg
Народився 3 квітня 1902(1902-04-03)
Німецька імперія Ерфурт, Прусія
Помер 8 червня 1979(1979-06-08) (77 років)
ФРН ФРН Мюнхен, ФРН
Приналежність Reichswehr Рейхсвер
Wehrmacht Вермахт
Бундеснахріхтендінст
Рід військ Розвідка
Звання Rank insignia of Generalmajor of the Wehrmacht.svg Генерал-майор
Війни/битви Друга світова війна
Нагороди
Срібний німецький хрест
Член мальтійського ордену

Ре́йнхард Ге́лен (нім. Reinhard Gehlen) (*3 квітня 1902 — †8 червня 1979) — організатор та перший голова (президент) Федеральної розвідувальної служби ФРН BND (1956–1968). Під час Другої світової війни був офіцером (генерал-майор) Генерального штабу Вермахту, очолюівав відділ «Сухопутні війська супротивника на Сході». Після війни співпрацював з CIC та ЦРУ США, створив власну мережу розвідників («Організація Гелена») з колишніх офіцерів абверу та СС, які допомогали США збирати інформацію про військовий потенціал СРСР та країн Варшавського договору. На базі «організації Гелена» в 1956 була створена державна розвідувальна служба ФРН.

Біографія[ред.ред. код]

Початок служби[ред.ред. код]

Рейнхард Гелен народився у родині власника книжкового магазина. У 1920 р. вступив до Рейхсверу — збройних сил Веймарської республіки. Пізніше поступив на навчання до колегії Генерального штабу, яку закінчив у 1935 р. Після закінчення навчання був підвищений у ранзі до капітана і був направлений до Генерального Штабу армії. За часів уряду Адольфа Гітлера у 1935–1936 рр. служив у Генеральному Штабі. У 1939 р. отримав звання майора; під час німецького нападу на Польщу був заступником начальника штабу піхотної дивізії. У 1940 став офіцером зв'язку фельдмаршала та головнокомандуючого німецькою армією Вальтера фон Браухіча. Пізніше служив у Генеральному штабі армії.

З початком війни проти СРСР, у липні 1941 р., Гелен отримав звання підполковника. Працював переважано на східному фронті — за його наполегливість та здібності був призначений старшим офіцером розвідки німецького Генерального Штабу на східному фронті. У 1942 р. відіграв незначну роль у замаху на Гітлера — після невдалого його виконання, коли після вибуху Гітлер вцілів, роль Гелена у змові не була розкрита змовниками і він уникнув репресій. Натомість, у грудні 1944 р. отримав підвищення до рангу генерал-майора і отримав завдання збираюти розвідувальні дані про Радянський Союз і його тактику ведення бойових дій в якості голови підрозділу іноземних збройних сил Генерального штабу. Зібрану на цій посаді інформацію він використовуватиме й після війни. У березні 1945 р. свідомий кінця Третього рейху, Гелен й інші високопосадовці розвідки сфотографували матеріали розвідданних Генерального штабу стосовно СРСР і сховали мікрофільми у тайниках в Альпах.

Післявоєнний період[ред.ред. код]

22 травня, 1945 р. Гелен здався в полон до підрозділу контррозвідки американської армії у Баварії. Під час допиту з'ясувалося, що він мав великий досвід розвідувальної роботи та ґрунтовні знання ситуації в Радянському Союзі, отже було вирішено залучити його до служби США. В обмін на архіви спецслужби та мережу контактів всередині СРСР Гелена та інших спіробітників спецслужби звільнили з таборів військовополонених. Після того, як була досягнута домовленість між Геленом та представниками американської розвідки були викопані тайники з німецькими архівами та переправлені до США. За узгодженням з високопосадовими представниками американської армії та розвідки 20 вересня 1945 р. Гелена та трьох його співробітників теж переправили до США, де вони почали працювати на американську розвідку.

У липні 1946 Гелена офіційно звільнили з полону і відправили назад до Німеччини для налагодження мережі спіробітників з числа колишніх працівників німецької розвідки. Біля Мюнхена він заснував фіктивну Організацію південно-німецького індустріального розвитку, яка насправді займалася вербовкою шпигунів. Спочатку в його організації нараховувалося 350 колишніх агентів німецької розвідки; згодом їх кількість зросла до 4,000. Протягом багатьох років Холодної війни агенти Гелена працювали на ЦРУ, збираючи інформацію про СРСР та країни Варшавського договору.

«Організація Гелена»[ред.ред. код]

Мережа співробітників, які працювали на Гелена з часом отримала назву «Організація Гелена». Ця організація мала у своєму розпоряджені агентів у багатьох країнах Варшавського догвору, де вони займалися збором інформації про країни-союзники СРСР, допомагали антикомуністичній опозиції в цих країнах та намагалися організувати повстання проти комуністичної влади. «Організація Гелена» знаходилася у тісній співпраці з ЦРУ: Гелен та його організація займалися збором інформації, а американці підтримували її матеріально, фінансували операції та надавали технічну та транспортну допомогу. За декілька років діяльності організація досягла неабияких успіхів — мала агентів у багатьох країнах Радянського табору, викривала агентів-вбивць СМЕРШу, організувала підслуховування розмов радянських службовців у Східному Берліні.

Попри ці успіхи, в «Організації Гелена» була певна кількість радянських подвійних агентів, які завдавали великої шкоди зусиллям американської та інших розвідок. На службі в «Організація Гелена» знаходилася велика кількість колишніх нацистів, деякі з котрих були причетні до злочинів фашистського режиму. Радянська розвідка використовувала темне минуле деяких агентів Гелена та примушувала їх до співпраці.

На чолі західнонімецької розвідки[ред.ред. код]

У 1955 р. «Організація Гелена» офіційно перейшла у розпорядження новостворенного уряду Федеративної республіки Німеччини на чолі з Конрадом Аденауером. 1 квітня була створена нова розвідувальна структура ФРН — Бундеснахріхтендінст (нім. Bundesnachrichtendienst) БНД. Гелен та його організація стали основою нової служби, сам він був президентом БНД до 1968 р. Після виходу на пенсію Рейнхард Гелен помер у 1979 р.

Посилання[ред.ред. код]